Zorunlu trafik sigortası nedir

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

  • Zorunlu Trafik Sigortası motorlu araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta türüdür. Motorlu bir taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar.
  • Zorunlu Trafik Sigortası, karşı tarafa verilen zararların temini için yaptırılan, hasar oluşması durumunda karşı tarafa verilebilecek bedeni ve maddi zararları güvence altına alan bir sigortadır. 
  • Koalay’dan 365 gün ve 7/24 online sigorta poliçenizi satın alabilirsiniz.
En Ucuz Trafik Sigortasını Bulun

Zorunlu Trafik Sigortası hangi zararları karşılar?

Maddi zararlar, kazaya ilişkin tedavi giderleri, zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi durumunda kazada zarar gören kişinin ailesine tazminat ödemesi yapar. Ödenen tazminat herkes için aynı değerde değildir. Tazminat, yaşamını kaybeden ya da sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişkendir.

Tazminat ne zaman ödenir?

Trafik sigortasında tazminat, gerekli belgelerin sigortacının merkez ya da acentelerinden birine iletildiği tarihten itibaren 8 iş günü içinde ödenir.

Trafik sigortası arabamın kendi hasarını karşılar mı?

Bu sigorta sadece üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar, trafik kazasında kusurlu aracın hasarını ödemez. Kazada kusurlu olan araç sahipleri eğer teminat altına alınmak istiyorsa bunun için kasko yaptırmalıdır.

Trafik sigortası kapsamında tedavi giderleri karşılanıyor mu?

Trafik kazası geçirip yaralananların genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları dahil tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır ve SGK tedavi giderlerini sağlık uygulama Tebliği üzerinden yapılır. Trafik sigortası kapsamı ve primler hakkında ayrıntılı bilgi için Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır? başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz. Sorularınız için 444 88 83’ten çağrı merkezimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Trafik poliçesi yurtdışında geçerli midir?

Trafik sigortası Türkiye sınırlarında geçerli bir sigortadır. Eğer gidilecek ülke yeşilkart’a (greencard pool) üye bir ülke ise gitmeden önce yeşil kart yurt dışı sigortası yaptırılarak teminatın devamı sağlanabilir.

Trafik Sigortası için en uygun teklif nasıl alınır?

Koalay.com en uygun zorunlu trafik sigortası teklifi için en doğru yoldur. Koalay’da sadece 7 soruyu cevaplayarak teklif alabilirsiniz. Koalay.com Türkiye’nin ayrıcalıklı sigorta şirketleri ile anlaşmalıdır ve bu şirketler tarafından sunulan teklifler tarafsız ve objektif sonuçlardır. Aldığınız trafik sigortası tekliflerinden daha uygun fiyatlısı bulunmamaktadır. Koalay’da sunulan teklifler ilave ücret ve komisyon bedeli taşımaz.

Trafik Sigortası yaptırmamanın cezası var mı?

Her türlü trafik kazasında karşı tarafta meydana gelen zararlar bu sigorta tarafından karşılanır. Zorunlu sigortasını yaptırmamış bir araç trafikteyken trafik ekipleri tarafından belirlendiğinde o araçlar trafikten men edilir ve en yakın otoparka çekilir. Araç sahibi aracını almak isterse öncelikle Trafik Sigortası poliçesi satın alınmalıdır. Çekici masrafı ve otopark masrafı da araç sahibi tarafından karşılandığında araç teslim alınabilir. Araçlar trafikte tespit edildiğinde para cezası uygulanır. Trafik kontrolünde araçta bulundurulması gereken belgelerden biri de trafik sigortası poliçesidir.

Zorunlu Trafik Sigortası primlerini etkileyen basamak uygulaması nedir?

Zorunlu trafik sigortasındaki uygulanan hasarsızlık indirimi uygulamasına göre araç sahipleri 7 basamaklı bir değerlendirmeye alınır ve basamaklar poliçe primlerinin belirlenmesinde etkilidir. Değerlendirmeye göre 7. basamaktaki sürücüler en güvenilir araç sahipleridir ve onların trafik sigortası poliçe primleri aynı marka ve özellikleri gösteren farklı basamaktaki sürücülere göre daha düşüktür. Basamak sayısı düştükçe araç sahibinin trafikteki risk derecesi artar, bu da poliçe primlerinde artışa neden olur. 1. basamaktaki sürücüler trafikte en riskli sürücülerdir ve bu kişiler aynı zamanda en yüksek sigorta primlerini öder. İlk kez otomobil alan araç sahipleri 4. basamaktan sisteme giriş yapar ve kaza yapmadığı her yıl derecesi bir kademe yükselir, trafik kazası yaparsa kademesi düşer.

Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminatları nelerdir?

Zorunlu sigortanın teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve bunlar tüm sigorta şirketleri için aynıdır. Aracın model yılı, araç sahibinin mesleği sigorta teminatları ve limitlerinde değişikliklere neden olabilir. Trafik Sigortası kapsamı altında verilen teminatlar şunlardır:

  • Kişi başı vefat ve tedavi teminatı: Hasar durumunda her kişi için verilecek olan vefat ve tedavi masraflarını ifade eder.
  • Kaza başına vefat ve tedavi teminatı: Hasar durumunda bir kazadaki her bir kişinin vefat ve tedavi masraflarını karşılar.
  • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı: Hasar durumunda karşı tarafa verilecek maddi zararları karşılar.

2017 yılı Trafik Sigortası teminat limitleri ne kadar?

Araç sigortası 2016 yılında yapılmış olsa da 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren aşağıdaki teminat limitleri geçerli sayılır:



Aracınızın kasko ve zorunlu trafik sigortasını yaptırın!

Türkiye’nin ilk online sigorta brokeri Koalay.com’da;


Yalnızca 7 soruya vereceğiniz cevapla kolay sigorta teklifi alabilirsiniz. Bütçenize en uygun teklifi seçip kasko ve trafik poliçenizi satın almanız için ise 3 dakika ayırmanız yeterli.


Siz zahmet etmeyin; Akıllı Koala Cengiz, piyasayı tarayarak sadece 1 dakikada, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden size özel en uygun trafik ve kasko teklifini bulur.


Koalay.com’da açık ve kolay anlaşılır ürün bilgileriyle, 365 gün, 24 saat kasko ve trafik sigortası teklifi alabilir, güvenle poliçenizi yaptırabilirsiniz. Poliçeniz anında e-posta adresinize gönderilir.


Ödemelerinizi kredi kartınızla, peşin ya da taksitli olarak, Verisign SSL güvencesiyle online yapabilirsiniz. Poliçe ödemeleriniz kredi kartınızdan otomatik olarak gerçekleştirilir.

Çok Koalay değil mi?


Koalay.com ile bütçeniz için en uygun sigorta poliçesini koalayca ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.


Kolayca Teklif Al
Sorularınız için
444 88 83
çağrı merkezimize ulaşarak
destek alabilirsiniz.

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri


Koalay.com birçok sigorta şirketini eş zamanlı olarak
sorgular ve ihtiyacınıza uygun en iyi teklifleri getirir.


Aksigorta Anadolu sigorta Doğa Sigorta Ergo Sigorta Eureko Sigorta Groupama Sigorta Güneş Sigorta HDI Sigorta Koru Sigorta MAPFRE Genel Sigorta Ray Sigorta Sompo Japan Sigorta Türk Nippon Sigorta Unico Sigorta Zurich Sigorta