Trafik Sigortası Yenileme

Trafik Sigortası Yenileme

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye’de tüm araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Hatta trafik sigortası olmayan bir aracın tespit edilmesi halinde aracın trafiğe çıkmasına izin verilmez. Araç trafik şubenin otoparkına çekilir ve araç sahibi aracın otoparkta kaldığı gün sayısı kadar otopark ödemesi yapmakla yükümlü olur ve aracın yeniden trafiğe çıkması için birçok işlem yapmak durumunda kalır. Bu nedenle trafik sigortası yenileme atlanmaması gereken bir işlemdir.

Ülkemizdeki araç sayısının fazlalığı ve buna bağlı olarak görülen trafik yoğunluğu kazaları günden güne arttırmaktadır. Trafikte sizin aracı iyi kullanmanız yetmez, karşınızdaki veya yoldaki bir başka sürücüden kaynaklı bir kazaya da karışabilirsiniz. Bu durumda gerekli tedbirleri alarak olası bir kaza sonucu meydana gelebilecek maddi yükünüzü hafifletebilirsiniz. Herhangi bir kazaya uğradığınızda üçüncü şahısın gördüğü maddi zararları trafik sigortanız ile güvenceye alabilirsiniz.

Trafik sigortasının geçerlilik süresi bir yıldır. Bir yılın sonunda sigortanızı yenilemeniz gerekir. Poliçeniz bittikten sonra trafiğe çıkmanız sakıncalıdır. Poliçenizin yenileme tarihi hakkında sigorta şirketinizden bilgi alabilirsiniz, hatta bir ay veya birkaç hafta önceden size hatırlatmasını talep edebilirsiniz.

Trafik sigortanızı gününde yenilemezseniz ve yenilemeyi geciktirirseniz gecikme cezasına maruz kalabilirsiniz. Trafik sigortanızı gününden önce yenilerseniz, yeni poliçenizi daha düşük fiyattan yaptırma fırsatı bulursunuz, aynı zamanda gününü geciktirip ceza ödemek zorunda kalmazsınız.

Sigortanızı gününden önce yenilediğinizde yeni sigortanızın hemen başlayacağını düşünmeyin. Mevcut poliçenizin tarihi dolmadan yeni sigorta devreye girmez.

Trafik sigortasının limitleri ve teminatları Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği şekildedir. Ancak poliçe fiyatları ve ödeme koşulları şirketten şirkete farklılık gösterebilir.

1 Haziran 2015 tarihi itibariyle trafik sigortası genel şartlarında yapılan değişiklikler prim oranını da etkiledi. Trafik sigortası kapsamına kaza anında hasar gören araçların değer kaybının dahil olması primlerin artmasına yol açtı.

Trafik sigortanızı yenilemeyi düşünüyorsanız Koalay.com'da farklı sigorta şirketlerinden teklif alablirsiniz. Böylece her birinin fiyatını inceleyip kıyaslama yaparak bütçenize en uygun teklifi bulabilirsiniz.

Koalay.com’da 5 basit soruya cevap verip kısa sürede teklif alarak ihtiyacınıza uygun poliçe seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Koalay.com, birden çok sigorta şirketinin tekliflerini aynı anda karşılaştırmalı olarak sunduğu için en hesaplı trafik sigortasını bulmanızı sağlıyor. Hızlı adımlarla ilerlenebilen sitede, 3 dakikada en uygun fiyatlı trafik ve kasko sigortasına sahip olabiliyorsunuz.

Koalay’da 365 gün boyunca, günün her saati en uygun kasko ve trafik sigortası fiyat teklifleri alıp kolayca satın alma imkanına sahipsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.