Trafik Sigortası Yenileme

Trafik Sigortası poliçe süresi 1 yıldır ve bu süre dolduğunda hemen yenilenmesi gerekir. Poliçesiz bir gün bile trafiğe çıkmak yasaktır​. Yeni düzenlemeye göre poliçenizin üzerinden 11 ay geçtikten sonra sigorta şirketleri sizinle iletişime geçerek trafik sigortanızı yenilemek için teklif verebiliyorlar. Bu yazımızda trafik sigortanızı yenilerken dikkat etmeniz gereken önemli detayları sizler için derledik.


Trafik Sigortanızı yenilemek istiyorsanız, Koalay.com'da farklı sigorta şirketlerinin trafik sigortası tekliflerini karşılaştırarak, bütçeniz için en ucuz trafik poliçesini komisyon ödemeden satın alabilirsiniz.
 

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Yenilenir?

Türkiye’nin online sigorta brokeri Koalay.com Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi yaptırmak için en uygun yoldur. Koalay’da birçok sigorta şirketi eş zamanlı olarak sorgulanır ve ihtiyaca uygun en iyi teklifler getirilir. Koalay’da sadece 7 soruyu cevaplayarak trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Koalay.com Türkiye’nin ayrıcalıklı sigorta şirketleri ile anlaşmalıdır ve bu sigorta şirketleri tarafından sunulan teklifler tarafsız ve objektif sonuçlardır.
 

Zorunlu Trafik Sigortası Yenilenmezse Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmama ve 1 yıllık poliçe süresi dolan sigortayı yenilememe durumunda her ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanır. Zorunlu araç sigortası zamanında yaptırılmazsa, araç sahibinin trafik sigortası basamağı sabit kalır ve trafik poliçesinde indirim hakkı kaybedilir. %5’lik gecikme cezası otomatik olarak hesaplanacak ve trafik sigortası poliçe tutarına eklenecek. Daha sonra, sigorta firması ödenen bu gecikme cezasını devlete ödeyecek. Trafik Sigortası gecikme zammı ile karşılaşmamak için trafik sigortası yenileme dönemlerini takip etmek gerekir. Trafik sigortasını hiç yaptırmamış ya da zamanında yenilememiş bir araç trafikteyken trafik ekipleri tarafından belirlendiğinde o araç trafikten men edilir ve en yakın otoparka çekilir. Araç sahibi aracını almak isterse öncelikle Trafik Sigortası poliçesi yaptırmak zorundadır. Çekici masrafı ve otopark masrafı da araç sahibi tarafından karşılandığında araç teslim alınabilmektedir. Trafikte, Zorunlu Trafik Sigortası olmayan araçlar tespit edildiğinde para cezası uygulanır ve bu ceza 15 gün içinde ödendiğinde indirim uygulanabilmektedir.
 

Zorunlu Trafik Sigortası Primlerinde Uygulanan Basamak İndirimleri Neye Göre Belirlenir?

Zorunlu Trafik Sigortası poliçe primlerinin belirlenmesinde 7 basamaktan oluşan bir tarife etkilidir. Hasarsızlık indirimi kapsamında uygulanan basamak tarifesine göre 7. basamak en güvenilir araç sahibidir. Kademe sayısı düştükçe araç sahibinin risk derecesi arttığından poliçe primlerinde de artış izlenir. Basamak tarifesinde sürücünün geçmiş dönemdeki sürüş performansı dikkate alınır. İlk kez otomobil alan araç sahipleri sisteme 4. kademeden giriş yapar ve kaza yapmadığı her yıl derecesi bir kademe yükselir, trafik kazası yaparsa kademesi düşer. 1. kademe trafikte en riskli sürücüleri temsil eder ve bu araçların sahipleri en yüksek sigorta primlerini ödeyen grupta yer alır.
 

  • 7. basamak: Poliçesinin 3. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %45 indirim,

  • 6. basamak: Poliçesinin 2. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %30 indirim,

  • 5. basamak: Poliçesinin ilk yılı hasarsız tamamlandıysa %15 indirim,

  • 4. basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri için uygulanır.

  • 3. basamak: Poliçesinin ilk yılı hasarla sonuçlandıysa %50 zam,

  • 2. basamak: Poliçesinin 2. yılı hasarla sonuçlandıysa %100 zam,

  • 1. basamak: 3 yıl arka arkaya kaza yapanlar için primlerinde %150 zam uygulanır.
     

Zorunlu Trafik Sigortası Teklifli İndirim ile Yenilenebilir mi?

12 Nisan 2017 tarihine kadar trafik sigortası sorgulama işlemi yapan araç sahipleri, sigorta şirketlerinin sunduğu en düşük ve en yüksek sigorta teklifleri arasından en uygun fiyatlı trafik sigortası poliçesini satın alarak trafik sigortası yenileme işlemi yapabilmekteydi. Daha önce zorunlu trafik sigortası yaptırmış olan araç sahipleri ise bir başka sigorta şirketinden teklif alarak en ucuz trafik sigortası ile karşılaştıklarında var olan trafik sigortalarını iptal ederek geçiş yapabiliyorlardı. Teklifli indirim uygulaması 12 Nisan itibariyle iptal edilmiştir. Araç sahipleri, eskiden olduğu gibi, trafik sigortasını yenilemeden 1 ay önce farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini alıp, sigortasını istediği sigorta şirketinden yenileyebilir.  Aracın satılması durumunda trafik sigortası poliçesi iptal edilebilmektedir.
 

Trafik Sigortası Kusurlu Aracın Hasarını Karşılar mı?

Trafik sigortası, trafik kazasında kusurlu aracın karşı tarafa verdiği zararları karşılar. Maddi zararlar, kazaya ilişkin tedavi giderleri, zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi durumunda kazada zarar gören kişinin ailesine tazminat ödemesi yapar. Ödenen tazminat herkes için aynı değerde değildir. Tazminat, yaşamını kaybeden ya da sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişkendir. Kusurlu aracın hasarının karşılanması için kasko yaptırmak gerekir.
 

Trafik Sigortası Kapsamında Tedavi Giderleri Karşılanıyor mu?

Trafik kazası geçirip yaralananların kaza tespit tutanağına göre hesaplanan kazada kusur oranına, kişilerin genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları da dahil tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır ve SGK tedavi giderlerini sağlık uygulama Tebliği üzerinden yapılır. Sorularınız için 444 88 83’ten çağrı merkezimize ulaşarak destek alabilirsiniz.
 

Zorunlu Trafik Sigortasını Yenilemeyen Araç Trafik Kazasına Karıştığında Ne Olur?

Araç sahibinin trafik sigortası poliçesi olmadığında, trafikte seyrederken bir trafik kazası meydana gelir ve poliçesiz araç sahibi bu kazada kusurlu olarak kabul edilirse, meydana gelen tüm hasarları kendisi ödemekle yükümlüdür. Bu durumda trafik kazasında karşı tarafta meydana gelen bedeni zararlarda da hastane masrafları araç sahibi tarafından karşılanması gerekir. Bu durumda Zorunlu Trafik Sigortasını zamanında yenilemek önemlidir.
 

Koalay.com’da Trafik Sigortası Nasıl Satın Alınır?

Poliçe ödemeleri, Sanal POS ile ödeme seçeneğine göre (peşin ya da taksitli olarak) kredi kartından otomatik olarak gerçekleştirilir. Poliçe prim ödemeleri ve taksitlerini takip etmeye gerek kalmaz. Koalay.com’da paylaşılan bilgilerin güvenliği [Veri Sign SSL] sertifikası ile korunmaktadır. Bu nedenle verilen bilgiler internetteki diğer kişiler tarafından görülemez. Kişisel bilgiler başkalarıyla paylaşılmaz.

 


7.9 Milyon Araç Trafikte Sigortasız Dolaşıyor

7.9 Milyon Araç Trafikte Sigortasız Dolaşıyor

Trafik sigortası fiyatlarının son yıllardaki yükselişi, sigortasız dolaşan araç sayısını da artırdı. Geçen yıla göre sigortasız araç sayısı 1,6 milyon arttı!

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm araçların sahip olmakla yükümlü olduğu zorunlu trafik sigortasını yaptırırken dikkat etmeniz gereken önemli detayları sizler için derledik.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Yasal bir zorunluluk olan trafik sigortasını yaptırmamanız durumunda ödemeniz gereken güncel ceza tutarını öğrenmek için tıklayın!