Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirimi Oranları

 

Trafiğe çıkan tüm motorlu araçların yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasında uygulanan basamak tarifesi ile sigorta primlerinde indirim ve zam uygulaması bulunuyor. Bu uygulamanın amacı, sürücünün sonraki poliçe dönemlerinde trafikte taşıdığı riski belirlemek ve hasarsız sürücüleri indirimle ödüllendirerek, poliçe sürecini hasarla tamamlayan sürücülere zam yansıtmak oluyor.

Zorunlu trafik sigortası ile maddi hasar, yaralanma ve can kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarında sürücülerin karşı tarafa verdiği zararlar karşılanıyor. Trafikteki tüm motorlu araçları ilgilendiren bu sigorta için; aracın marka, model, yaş, kayıtlı olduğu il ve hasarsızlık indirimi gibi unsurlar dikkate alınıyor. Araç sürücülerinin en uygun trafik sigortası poliçesi satın alırken primlerine indirim ya da zam olarak yansıyan basamak tarifesine göre, hasarla sonuçlanan poliçe süreci bir sonraki poliçeye zam olarak yansıyor. Poliçe sürecini hasarsız tamamlayan araç sahipleri ise bir sonraki trafik sigortası poliçelerinde hasarsızlık indiriminden yararlanabiliyor. 7 aşamadan oluşan basamak tarifesinde 7. basamak en yüksek indirim oranından faydalanabilen poliçe sahiplerini, 1. basamak ise poliçelerinde en yüksek zam ile karşılaşacak araç sahiplerini temsil ediyor. Buna göre basamak tarifesinde aşağıdaki indirim ve zamlar uygulanıyor:

 

Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafik sigortası hasarsızlık indirim oranları hesaplamasında sürücülerin değerlendirildiği yedi basamak vardır; trafiğe ilk defa çıkan sürücüler dördüncü basamaktan başlar. Poliçe süresince kaza yapmayan sürücüler ilk yıl beşinci basamağa yükselir ve poliçe yenilerken %15 hasarsızlık indirimi elde eder. Kazasız ikinci yılda altıncı basamağa yükselerek %30, kazasız üçüncü yılda ise yedinci basamağa yükselerek %45 hasarsızlık indirimi elde edilebilir.

Kaza yapılması durumunda ise sıra ile üçüncü, ikinci ve birinci basamağa düşülür. Beşinci basamakta yer alan sürücüler %50, altıncı basamakta yer alan sürücüler %100, yedinci basamakta yer alan sürücüler ise %150 prim artışı öder. Bir yıl içerisinde birden fazla kaza yapan sürücüler yaptıkları kaza kadar basamak düşerler. Örneğin, dördüncü basamaktaki bir sürücü, poliçe süresince yani bir yıl içerisinde iki kaza yaparsa iki basamak birden düşer ve poliçe yenilerken altıncı basamakta yer alır, yani %100 prim artışı ile karşılaşır.
 

  Yıl  Basamak  Hasarsızlık İndirimi - Prim Artış Oranı
  4  7. Basamak   %45 Hasarsızlık İndirimi
  3  6. Basamak   %30 Hasarsızlık İndirimi
  2  5. Basamak   %15 Hasarsızlık İndirimi
  1  4. Basamak   --
  2  3. Basamak   %50 Prim Artışı
  3  2. Basamak   %100 Prim Artışı
  4  1. Basamak   %150 Prim Artışı

 

Sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansını takip eden bu sistemde ilk kez otomobil alan araç sahipleri sisteme 4. kademeden giriş yapıyor ve kaza yapmadıkları her yıl derecelerini 1 kademe yükseltiyor, trafik kazası yaptıklarında kademelerini düşürüyorlar. 1. kademe trafikteki riskli sürücüleri ifade ettiğinden, bu sürücüler yüksek trafik sigortası primleri ile karşılaşabiliyorlar.

 

Trafik Cezaları Hasarsızlık İndirimini Etkiler mi?

Nisan 2019’dan bu yana, trafik kurallarının ihlal edilmesi sonucu sürücünün ehliyetine işlenen ceza puanları veya ehliyete el konulması gibi durumlar da sigorta prim bedeli belirlenirken hesaba katılıyor. Bu da daha fazla trafik cezası olan sürücülerin trafik sigortası yaptırırken daha fazla ödeme yapacağı anlamına geliyor.

 

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Trafik sigortası fiyatları belirlenirken hasar basamağı, yaşadığınız şehir ve araç tipi hesaba katılır. Bu hesaplamada, belirlenen sekiz bölge ve on beş araç tipi vardır. 2017’de hayata geçen tavan fiyat uygulaması ile sigorta şirketlerinin belirlenen tavan fiyatın üzerine çıkması engellenmiştir. Trafik sigortası tavan fiyatları ayda yüzde 1,5 olacak şekilde; her yıl artar. Bazı şehirlerde otomobil tipi araçlar için 2020 yılında belirlenen trafik sigortası tavan fiyatları şu şekilde;

   Şehir   1. Basamak   4. Basamak   7. Basamak
  İstanbul   3.598 TL   1.439 TL   792 TL
  Ankara   3.497 TL   1.399 TL   769 TL
  İzmir   3.395 TL   1.358 TL   747 TL
  Adana   3.361 TL   1.344 TL   739 TL
  Antalya   3.327 TL   1.331 TL   732 TL
  Gaziantep   3.293 TL   1.317 TL   724 TL
  Balıkesir   3.259 TL   1.304 TL   717 TL
  Şanlıurfa   3.225 TL   1.290 TL   709 TL

 

 


Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka Sorgulatarak Araç Hasar Kaydı Nasıl Yapılır, Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapabilir, Çağrı Merkezi Üzerinden Hasar Sorgulama

Hasarlı Araç Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasarlı Araç Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasarlı Araç Satışı ve Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır, Tramer Nedir, Hasar Kaydı ve Ağır Hasar Kaydı Nedir, Aracın Değer Kaybı ve Kasko..

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar Tespit Tutanağını Doldururken Nelere Dikkat Edilmeli, Hangi Kaza Durumlarında Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Doldurulmaz?