Trafik Sigortasında Uygulanan Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafiğe çıkan tüm motorlu araçların yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortasında uygulanan basamak tarifesi ile sigorta primlerinde indirim ve zam uygulaması bulunuyor. Bu uygulamanın amacı, sürücünün sonraki poliçe dönemlerinde trafikte taşıdığı riski belirlemek ve hasarsız sürücüleri indirimle ödüllendirerek, poliçe sürecini hasarla tamamlayan sürücülere zam yansıtmak oluyor.

Zorunlu trafik sigortası ile maddi hasar, yaralanma ve can kaybıyla sonuçlanan trafik kazalarında sürücülerin karşı tarafa verdiği zararlar karşılanıyor. Trafikteki tüm motorlu araçları ilgilendiren bu sigorta için; aracın marka, model, yaş, kayıtlı olduğu il ve hasarsızlık indirimi gibi unsurlar dikkate alınıyor. Araç sürücülerinin en uygun trafik sigortası poliçesi satın alırken primlerine indirim ya da zam olarak yansıyan basamak tarifesine göre, hasarla sonuçlanan poliçe süreci bir sonraki poliçeye zam olarak yansıyor. Poliçe sürecini hasarsız tamamlayan araç sahipleri ise bir sonraki trafik sigortası poliçelerinde hasarsızlık indiriminden yararlanabiliyor. 7 aşamadan oluşan basamak tarifesinde 7. basamak en yüksek indirim oranından faydalanabilen poliçe sahiplerini, 1. basamak ise poliçelerinde en yüksek zam ile karşılaşacak araç sahiplerini temsil ediyor. Buna göre basamak tarifesinde aşağıdaki indirim ve zamlar uygulanıyor:

 

  • 7. basamak: poliçenin 3. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %45 indirim,
  • 6. basamak: poliçenin 2. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %30 indirim,
  • 5. basamak: poliçenin ilk yılı hasarsız tamamlandıysa %15 indirim,
  • 4. basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri için uygulanır.
  • 3. basamak: poliçenin ilk yılı hasarla sonuçlandıysa  %50 zam,
  • 2. basamak: poliçenin 2. yılı hasarla sonuçlandıysa %100 zam,
  • 1. basamak: poliçenin 3. yılının da hasarla sonuçlanması ile %150 zam uygulanır.

 

Sürücünün geçmiş dönemlerdeki sürüş performansını takip eden bu sistemde ilk kez otomobil alan araç sahipleri sisteme 4. kademeden giriş yapıyor ve kaza yapmadıkları her yıl derecelerini 1 kademe yükseltiyor, trafik kazası yaptıklarında kademelerini düşürüyorlar. 1. kademe trafikteki riskli sürücüleri ifade ettiğinden, bu sürücüler yüksek trafik sigortası primleri ile karşılaşabiliyorlar.

Hasarsızlık indiriminizin yanında, alacağınız en uygun sigorta poliçesi ile en avantajlı sürücülerden biri olabilirsiniz. Online sigorta sorgulama sitesi Koalay.com anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerini eş zamanlı sorgulayarak, bütçenize en uygun trafik sigortası poliçesini satın alabilmenizi sağlıyor.

Trafik sigortanızı yeni yaptırdıysanız 3 ay içerisinde masrafsız ve kesintiye uğramadan iptal edip Koalay’da daha uygun fiyata trafik sigortası yaptırabilirsiniz. Aracınız için en uygun trafik sigortasını bulmak için tıklayın.

 


Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik sigortası hangi durumlarda ödeme yapar, trafik sigortası teminat ve kapsamları, maddi, sağlık ve ölüm giderleri, kaza giderleri ödeme süresi ve süreci.

Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka sorgulatarak araç hasar kaydı nasıl yapılır? Kullanabileceğiniz tüm yöntemler burada!

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar tespit tutanağını doldururken nelere dikkat etmelisiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesi ile öğrenmek için tıklayın!