Trafik Sigortası Yaptırmayanlar İçin Ceza Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası her araç sahibi tarafından zorunlu olarak yaptırması gereken herhangi bir hasar anında karşı tarafa verebilecek maddi veya bedeni hasarları güvence altına alan sigorta türüdür. Zorunlu Trafik Sigortası’nda sigorta yapılan aracın hasarı değil, karşı tarafa verilen hasar karşılanır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olan trafik sigortası, üçüncü kişilere verilen maddi ve bedeni zararları ve başka araçlara verilen zararları karşıladığı için Karayolları Trafik Kanunu’na göre yaptırılması zorunludur. Trafik sigortası bulunmayan araç sahiplerine yönelik bazı yaptırımlar söz konusudur.

Trafik Sigortası Ceza Yaptırımları

Trafik Sigortası her araç için ayrı yapılmakta olup sigorta süresi yapıldığı tarihten itibaren 1 yıldır ve bu süre dolmadan yeni sigorta yaptırılmalıdır. Araç sahipleri, poliçeleri sona ermeden sigortalarını yenileme hakkına sahiptirler, yenileme yapılan poliçeleri mevcut sigortaları bitmeden başlamayacaktır.

Trafik sigortası olmadan trafikte seyir halinde olan bir araç trafik ekiplerince tespit edildiği durumda, araç çekici yardımıyla otoparka çekilerek trafikten menedilmektedir. Araç sahibi aracın trafik sigortasını yaptırana kadar otoparkta bekletilir. Trafik sigortasının yenilenmesi durumunda yeni poliçeye gecikme cezası uygulanır. Araç sahibi gecikme cezası ile aracın otoparkta kaldığı gün sayısı kadar otopark ve çekici ücreti ödeyerek aracını alabilir.

Trafik sigortası olmayan veya poliçesini yeniletmeden herhangi bir kazaya karışan ve kusurlu bulunan araç sahipleri için ise iki yol izlenir;

  1. Kaza esnasında meydana gelen maddi ve manevi tüm hasarları karşılamakla yükümlü olur.
  2. Kazaya karışan ve kaskoya sahip olan diğer aracın sigorta firması, kazaya dair hasarları karşılar fakat daha sonra ödediği hasar tutarını sigortasız araç sahibinden tazmin edebilir. Bu duruma “Sigortada Rücu Hakkı” denmektedir.

Sigorta şirketi hangi durumlarda sigortalıdan rücu ister hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aracın trafik sigortasının olmaması ağır kusur olarak geçmektedir ve cezai yaptırımları vardır. Tüm yaptırımlar göz önüne alındığında trafik sigortası yaptırmak ve yenileme süresini geçirmemek meydana gelebilecek hasarları karşılamaktan daha kolay ve güvenli olacaktır.

Trafik Sigortası Yaptırmama ve Gecikme Ceza Ücreti

Trafik sigortası yaptırmamak çok ağır maddi yaptırımlara neden olmaktadır. Maliye Bakanlığı’nca açıklanan son rakamlara göre trafik sigortası yaptırmama cezası 108 TL’dir. Trafik sigorta cezası alan araç sahipleri cezalarını 15 gün içerisinde öderlerse %25 oranında indirim uygulanarak 81 TL sigorta cezası öderler.

Bununla birlikte trafik sigortası hiç yaptırmama veya yeniletmeme gibi durumlarda geçen her ay için %5 gecikme zammı uygulanmaktadır. Ödenecek olan en fazla gecikme zammı %50 ile sınırlandırılmıştır.  

 


Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol yardım sigorta fiyatları, yol yardım hizmetleri hangi teminatları içerir, yol yardım hizmetlerinde çekici yardımı, yol yardım hizmeti nasıl alınır?

İkinci El Araç Alırken Yapılacak Sigorta İşlemleri

İkinci El Araç Alırken Yapılacak Sigorta İşlemleri

İkinci el araç sigorta yaptırma süresi, ikinci el araç sigorta fiyatları, aracını satan kişi sigorta iadesi alabilir mi? 

Motosiklet Sigortası Nasıl Yapılır?

Motosiklet Sigortası Nasıl Yapılır?

motosiklet trafik sigortası, motosiklet sigortası fiyatları nasıl belirlenir, motosiklet sigortası önemi