güncel trafik cezaları

Trafik Cezaları Hakkında Güncel Bilgiler

Son zamanlarda pek çok yere konulmuş olan mobese kameraları, trafik polislerinin en büyük yardımcısı oluyor. Şehrin pek çok noktasında bulunan bu kameralar trafikte olup bitenleri kaydettiğinden trafik kurallarına aykırı bir davranışınız olduğunda hemen yetkili birimlere bildiriliyor.

Böylece, trafikte hatalı ve yanlış hareket yapan araç ve sahipleri hakkında cezai süreç başlayabiliyor. Herhangi bir trafik cezası almamak için, trafikte giderken mümkün olduğunca trafik kurallarına uymaya dikkat etmeli ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak davranışlardan kaçınmalıyız.

Herhangi bir suç halinde trafik polisine yakalanmanız durumunda trafik cezasıyla yüzleşebilirsiniz. Ancak trafik polisinin olmadığı yerlerde, mobese kameralarına takılmış hatalı bir hareketiniz sonucu, aracınıza, plakanıza ya da bizzat şahsınıza kesilmiş bir trafik cezası olabilir. Ve sizin bundan haberiniz olmayabilir.

Bu trafik cezaları her zaman ev adresinize ulaşmayabilir. Cezadan haberiniz olmayıp ödemesini geciktirmeniz halinde ise maddi anlamda zorluk yaşayabilirsiniz. Bu durumda online trafik cezası sorgulama işlemi yaparak borcunuz olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama işlemi ve trafik cezası ödeme işlemine dair gerekli bilgileri sizler için bir araya getirdik.

 

Trafik cezası sorgulama işlemi

Trafik cezası ile ilgili bilgiye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ulaşabilir veya internet üzerinden trafik cezası sorgulama yaparak borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapmak için sisteme aracınızın plaka numarasını, TC kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı girmeniz yeterli.

Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden öğrenmenin iki yolu var. Bunlardan biri EGM sistemi, diğeri ise vergi dairesi internet sitesi. EGM sitesinde isim ve TC kimlik numarası yeterliyken, Vergi Dairesi sitesinde aracın plakası, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

 

Trafik Cezası Ödeme İşlemi nasıl yapılır?

Trafik cezası ödeme işlemini vergi dairesi sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle yapacağınız işlemi belirleyin. Sistemde Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ve kasko değerleri gibi birçok seçenek yer alıyor. Bunlardan yapacağınız işlemi seçin. Ödeme yapmadan önce sorgulama işlemi yapmalısınız. Bunun için plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihini girmeniz gerek. Bu işlemin ardından sorgulama ve ödeme işlemleri için sisteme giriş yapabilirsiniz. Bir sonraki aşamada karşınıza çıkacak mükellef bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi, ceza bilgileri, tahsilatlar ve beyanlı trafik cezaları seçeneklerinden size uygun olanı seçerek ceza ödeme işleminizi geçebilirsiniz. Orada sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girerek ödemenizi yapabilirsiniz.

 

Ödemenizi kredi kartı ile yapacaksanız 02:00-22:00 saatleri arasında sistemi kullanabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.