2017 Trafik Cezaları

Güncel Trafik Cezaları

2017 yılının Ekim ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yeni yılın zamlı vergileri de belli oldu. Tüm vergilere %3,83 oranında yansıyan zam, 2017 yılında trafik cezalarına da yansıyacak. Buna göre en düşük trafik cezası 96,6 TL, en yüksek trafik cezası ise 1.100 TL olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarında 2016’nın yıllık TÜFE oranı %7,16, ÜFE ise %2,84 olarak açıklandı. Trafik cezalarına ve ehliyet harçlarına %3,83 oranında zam olarak yansıyan bu rakamlar trafik cezalarının yanında, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ve ehliyet harçlarında da artışa neden olacak.


Alkollü araç kullanmamak, araç takip mesafesini korumak, hatalı sollamalar yapmamak, emniyet kemeri kullanmak belli başlı uyulması gereken trafik kuralları arasında yer alıyor. Bu kurallara uyulmadığı takdirde ise sürücüler trafik cezası ile karşı karşıya kalıyor. Yeni yılda zamlı trafik cezaları ve itiraz yolları hakkında bilgili olmak gerekir ancak can güvenliği için trafik kurallarına uymakta da fayda var.


Bu trafik cezaları her zaman adresinize ulaşmayabilir. Cezadan haberiniz olmayıp ödemenizi geciktirmeniz halinde maddi zorluk yaşayabilirsiniz. Bu durumda online trafik cezası sorgulama işlemi yaparak borcunuz olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz.
 

Zamlı Trafik Cezaları

Yeni yılda ödenecek trafik cezaları 2016 yılına oranla %3,83 daha zamlı olacak. Trafikte en düşük ceza araçta telefonla konuşma, emniyet kemerini takmama, muayenesiz araç kullanma ve yanlış park durumlarında kesiliyor. Bu durumlarda 2016 yılında 93,1 TL’den ceza kesilirken, yeni fiyatlandırmaya göre en düşük ceza 96,6 TL ödenecek. 2017’nin zamlı trafik cezaları ise şu şekilde olacak:
 

 • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 199.5 TL’den 207 TL’ye
 • Alkollü araç kullananların ilk yakalanmasında 844.6 TL’den 877 TL’ye
 • Alkollü araç kullananların ikinci yakalanmasında 1.059 TL’den 1.100 TL’ye
 • Hız sınırını %30’a kadar aşan sürücüler 199.5 TL’den 207 TL’ye
 • Hız sınırını %30’dan fazla aşa sürücüler 412.8 TL’den 429 TL’ye yükselen trafik cezaları ile karşı karşıya kalacak.


Bilinmesi Gereken Diğer Trafik Cezaları:

 • Araçta yüksek seste müzik dinlemek
 • Araç üzerinde bulunan her türlü ekipmanın çalışmaması
 • Sadece park ışıklarıyla araç sürmek
 • Yağmur ve siste sis lambası kullanmamak
 • Ruhsat olmadan trafiğe çıkmak ya da ruhsatta trafik tescil belgesi, trafik belgesi
 • ve plaka bilgilerinden birinin eksik olması
 • Araçlarda zorunlu olarak bulundurulması gereken ekipmanların eksikliği
 • Araç üzerinde teknik bir değişiklik yapılınca bunun bildirilmemesi (renk değişikliği vs.)
 • Ehliyet belgesi sınıfının dışında bir araç kullanmak (A2 ehliyetle B sınıfı araç kullanmak)
 • Sürücü belgesi iptal edilmiş bir sürücünün araç kullanması
 • Kavşak dönüşlerinin uygun olmaması ve yayaya yol vermemek
 • Şerit değiştirme kurallarına uymamak
 • Seyir halindeyken araçtan çöp atmak
 • Kaza yaptıktan sonra kaza yerinden ayrılmak
 • Motosiklet sürücülerinin koruma başlığı, gözlüğü takmaması ve yolcuların koruma başlığı takmaması
 • Aracı tescil ettirmeden trafiğe çıkarma
 • Taksimetre ve takograf cihazı bulundurmama
   

Trafik Cezasında İndirim Yapılabilir

Araç sürücüleri trafik cezalarını 15 gün içinde ödediği takdirde trafik cezalarında %25 indirim uygulanıyor. 15 günü geçen ödenmemiş trafik cezalarında indirim hakkı bulunmuyor. Her ay sonunda gecikmeye giren trafik cezaları %5 oranında faiz eklenerek artıyor. Bu nedenle kesilen trafik cezasını ilk 15 gün içinde ödemekte fayda var. Bunun dışında trafik cezasında herhangi bir indirim yolu bulunmuyor.

 

Trafik Cezasına İtiraz Edilebilir

Trafik cezası gıyapta plakaya ve trafik memurunun yüz yüze ceza yazması olmak üzere 2 şekilde kesiliyor. Eğer trafik cezası gıyapta kesilmişse, itiraz süresi cezanın tebliğ edildiği tarihinden itibaren 15 gündür. Ancak trafik memurunun yüz yüze kestiği trafik cezalarında tebliğ tarihi aynı gündür ve 15 günlük itiraz süresi hemen başlar.


Trafik cezalarına itirazlar 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliklerine (Sulh Ceza Mahkemesi) yapılır. İtirazlarda dava dilekçesi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı fotokopisi, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisinin ibraz edilmesi gerekir.


İtirazlarda herhangi bir mahkeme görülmez. Karar, dosya incelemesinin ardından verilir.

 

Trafik Cezaları Nereye Ödenir?

Trafik cezaları internet üzerinden online ya da belirli kurumlar yoluyla nakit olarak ödenebilir. Sistemde ayrıca motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme, kredi kartı ile ödeme bilgisi sorgulama, motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ve kasko değerleri gibi birçok seçenek yer alıyor. Plaka, TC kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihini girerek sorgulama yaptıktan sonra ödeme işlemine geçebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesinin resmi internet sitesinden kredi kartı ile yapılan trafik cezası ödemesinde sırasıyla şu yol izlenmelidir:

 

 • Web sitede açılan ekranda plakayı yazmak
 • TC kimlik veya vergi numarasını girmek
 • Tescil tarihini yazarak “tamam” tuşuna basmak
 • Kredi kartı bilgilerini girerek ödeme yapmakÖdemenizi kredi kartı ile yapacaksanız 02:00-22:00 saatleri arasında sistemi kullanabilirsiniz. Trafik cezası, vergi daireleri, PTT şubeleri ve banka şubeleri yoluyla nakit olarak da ödenebilmektedir.
 


Adınıza Düzenlenmiş bir Trafik Cezası Var mı?

Günümüzde mobese kameraları yoluyla da trafik cezaları kesilebiliyor ve birçok sürücünün bundan haberi olmuyor. Trafik kazalarında veya trafik kuralları ihlal edildiğinde mobese yoluyla kesilen cezalar sürücülere geç ulaşabiliyor. Bu durumda de cezalar gecikmeye girebiliyor. Bu gibi olumsuz bir durumla karşılaşmamak için kesilmiş bir trafik cezası olup olmadığı sorgulatılabilir. Sorgulama için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden “trafik cezası borç sorgulama” işlemi yapılabilir.


Trafik cezası sorgulama işleminde ad, soyad, TC kimlik numarası ve doğum yılı bilgileri girilerek; Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama ve Otoparka Çekilen Araç Sorgulama bölümlerinden birine tıklanarak sorgulama yapılabilir.


Online sigorta brokeri Koalay’da anlaşmalı olduğu farklı sigorta şirketlerinin size sunacağı teklifleri ücretsiz olarak görebilirsiniz. Satın almak istediğiniz sigorta poliçesini seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek güvenli bir şekilde poliçenizi satın alabilirsiniz.

Araç Kullanırken Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Güvenli sürüş. Sürücü hataları. Trafik kazasına neden olan faktörler. Trafik sigortası. Kasko sigortası.

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Anne sürücüler çocuklarıyla birlikte yola çıktıklarında her zamankinden daha dikkatli olması gerekli. İşte en sık yapılan hatalar

En çok ihlal edilen 7 trafik kuralı

Birçok kazaya ve olumsuz duruma yol açan, Türkiye'de sürücüler tarafından en çok ihlal edilen 7 trafik kuralı