Zorunlu Trafik Sigortası

Online Trafik Sigortası Fiyatları

 • 1 dk. içinde 20 sigorta şirketinin teklifini tamamen online olarak görebilir.
 • En uygun trafik sigortasını 7/24 taksit seçenekleri ile satın alabilir.
 • Toplam 3 dk. içinde trafik sigortası sahibi olabilirsin.
En Ucuz Trafik Sigortasını Satın Alın

Son güncelleme: 29.03.2020

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Motorlu araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken sigorta türüdür. Motorlu bir taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Tazminat ile maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ve zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi halinde kazada zarar gören kişinin ailesine ödeme yapar. Bu tazminat kazada yaşamını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik gösterir.

Trafik Sigortası Teklifi Alabileceğiniz Sigorta Şirketleri

Anadolu Sigorta, Ankara Sigorta, Bereket Sigorta, Doğa Sigorta, ERGO Sigorta, Eureko Sigorta, GİG Sigorta, Groupama Sigorta, Güneş Sigorta, HDI Sigorta, Koru Sigorta, MAPFRE Genel Sigorta, Quick Sigorta, Ray Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Türk Nippon Sigorta, Unico Sigorta ve Zurich Sigorta'dan sigorta teklifleri alabilirsiniz. Koalay.com bu sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak çalışan Türkiye’nin ilk online sigorta brokeridir.

Online Sigorta Satın Almanın Avantajları

Online sigorta almak kolay, hızlı ve güvenlidir! Ancak Koalay.com’da daha fazlası var: Yalnızca 5 soruyu cevaplayarak onlarca sigorta şirketinin teklifine anında ulaşabilir ve karşılaştırabilirsiniz. En ucuz trafik sigortası poliçesini, can sıkıcı çağrı merkezleri ile uğraşmadan güvenle satın alabilirsiniz. Hem de 3 dakikada! 

Zorunlu trafik sigortasının kapsamı, tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Bu yüzden farklı sigorta şirketlerini tek tek aramanıza gerek yok. Hemen Koalay.com’a tıklayın, nerede olursanız olun, sigortanızı 7/24 online satın alın. Hatta poliçe tutarını kredi kartınıza taksitlendirin. Üstelik standart trafik sigortası teminatlarına ek olarak mini onarım, asistans hizmetleri, ferdi kaza ve hukuksal koruma gibi ek teminat ve hizmetleri içeren ürünleri de tercih edebiliriniz. Satın aldığınız poliçeyi ister anında yazdırın ister e-posta ile kendinize gönderin. 

 3 dakikada trafik sigortası yenileme işlemi nasıl yapılır? Öğrenmek için videomuzu izleyin.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortası hasarsızlık indirimi, araç sahibinin sigorta poliçe süresi boyunca kaza yapmaması durumunda poliçe yenileme tutarına indirim, kaza yapması durumunda da poliçe yenileme tutarına artış olarak yansıyan bir ayrıştırma yöntemidir.

Hasarsızlık indirimi kapsamında uygulanan basamak tarifesine göre 7. basamak en güvenilir araç sahibidir. Bu belirlenirken, sürücünün geçmiş dönemdeki sürüş performansı dikkate alınır. Kademe sayısı düştükçe araç sahibinin risk derecesi arttığından poliçe primlerinde de artış izlenir. İlk kez otomobil alan araç sahipleri sisteme 4. kademeden giriş yapar ve kaza yapmadığı her yıl derecesi bir kademe yükselir, trafik kazası yaparsa kademesi düşer. 1. kademe trafikte en riskli sürücüleri temsil eder ve bu araçların sahipleri en yüksek sigorta primlerini ödeyen grupta yer alır.

Trafik sigortasında hasarsızlık indirimi hakkında detaylı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

Trafik Sigortası Hasar Basamakları

 • 7. basamak: poliçenin 3. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %45 indirim,
 • 6. basamak: poliçenin 2. yılında hasarsızlık devam ediyorsa %30 indirim,
 • 5. basamak: poliçenin ilk yılı hasarsız tamamlandıysa %15 indirim,
 • 4. basamak: Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri için uygulanır.
 • 3. basamak: poliçenin ilk yılı hasarla sonuçlandıysa  %50 zam,
 • 2. basamak: poliçenin 2. yılı hasarla sonuçlandıysa %100 zam,
 • 1. basamak: poliçenin 3. yılının da hasarla sonuçlanması ile %150 zam uygulanır.

Trafik Sigortası Tavan Fiyat

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2017 Mayıs ayında yürürlüğe konan yönetmelik ile tavan fiyat uygulamasına geçilmiştir. Uygulamaya göre aylık %1,5 artış ile enflasyon düzenlemesi yapılmasına ve ülkemiz 8 bölgeye ayrılarak ayrıca kaza risk artışı/azalışı da uygulanmasına karar verilmiştir.

Trafik sigortası tavan fiyat kişilerin bulundukları ile göre değişmektedir. Örneğin; İstanbul, Ankara gibi kaza riski yüksek illerde tavan fiyat yüksekken Çanakkale, Aydın, Kars gibi riski düşük illerde tavan fiyat düşüktür.  

Trafik Sigortası Fiyat Hesaplama

Trafik sigortası hesaplaması yapılırken kişinin hasarsızlık basamağı, araç türü ve iline göre belirlenen tavan fiyat temel alınır. Sigorta şirketleri en fazla tavan fiyat üzerinden sigorta teklifi sunabilirler. Teklif veren her sigorta şirketinin değerlendirme ölçütleri farklı olup bu ölçütler dönem dönem güncellenmektedir.

Kredi Kartı ile Online Trafik Sigortası Alınabilir mi?

Koalay.com’dan kredi kartı ile seçilen sigorta şirketinin poliçesi anında alınabilir. Sanal POS ile poliçe ödemeleri seçilmiş olan ödeme seçeneğine göre (peşin ya da taksitli olarak) kredi kartından otomatik olarak gerçekleştirilir. Paylaşılan bilgilerin güvenliği [Veri Sign SSL] sertifikası ile korunmaktadır. Bu nedenle verilen bilgiler internetteki diğer kişiler tarafından görülemez. Kişisel bilgiler başkalarıyla paylaşılmaz.

Trafik Sigortası Kimin Hasarını Karşılar?

Trafik sigortası sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar. Kaza yapanın kendi aracının hasarını ödemez. Kendi araç hasarının karşılanmasını isteyenlerin kasko yaptırmaları gerekir.

Trafik sigortası kapsamında tazminat ve hasarlar nasıl ödenir detaylı bilgiye ulaşın.

Trafik Sigortası Tedavi Giderlerini Karşılar mı?

Trafik kazası geçirip yaralananların kaza tespit tutanağına göre hesaplanan kazada kusur oranına, kişilerin genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmaksızın tıbbi malzeme ve ilaç harcamaları da dahil tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanır. SGK tedavi giderleri Sağlık Uygulama Tebliği üzerinden yapılır. 

Konu hakkında sorular için 444 88 83’ten çağrı merkezimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Kasko ve Trafik Sigortası Farkı 

 • Zorunlu Trafik Sigortası: Herhangi bir hasar oluşması durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Bu nedenle zorunludur. Herhangi bir hasar durumunda karşılıklı tarafların kusurlarına bakarak zararı karşılar ve karşılanacak olan zararın limitleri her yıl resmen belirlenir. 
 • Kasko Sigortası: Aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alır ve ancak sigortalı isterse kasko sigortası yaptırarak kendini güvence altına alır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir yazımızı inceleyin.

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası

Trafiğe çıkan her motorlu araç için yapılması gereken yasal zorunluluğu olan bu sigorta her türlü trafik kazasında karşı tarafta meydana gelen zararları karşılar. Trafik sigortası yaptırmamış araçlar trafikteyken trafik ekipleri tarafından belirlenirse; 

 • Araç trafikten men edilir ve otoparka çekilir. 
 • Araç sahibi aracını almak istediğinde öncelikle poliçesini yaptırması gerekir. 
 • Sonrasında çekici ve otopark masraflarını ödeyerek araç teslim alınabilir. 
 • Bu araçlar tespit edildiğinde para cezası yazılır ve ceza 15 gün içinde ödendiğinde erken ödeme indirimi uygulanır.

Trafik sigortası yaptırmamanın cezası ile ilgili detaylı bilgiye ulaşın.

Trafik Sigortası Olmayan Aracın Kazaya Karışırsa

Araç sahibinin poliçesi olmaması durumunda, trafikte bir kazaya karışır ve araç sahibi bu kazada kusurlu olarak kabul edilirse, meydana gelen tüm hasarları kendisi öder. Bu durumda trafik kazasında karşı tarafta meydana gelen bedeni zararlar ve hastane masrafları araç sahibi tarafından karşılanır. Bu zorunlu sigorta, trafik kazalarında karşı tarafta meydana gelen sakatlanma ve ölüm durumlarında manevi tazminatı da karşılar. Ancak araç sahibinin sigorta poliçesi yoksa, karşı tarafa verdiği bu zararlarda da manevi tazminat araç sahibi tarafından ödenir. 

Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmama ve yenilememe durumlarında araç sahipleri her ay için %5 oranında gecikme cezası ile karşılaşır. Zorunlu araç sigortası zamanında yaptırılmadıysa, araç sahibinin basamağı sabit kalır ve trafik poliçesinde indirim hakkı kaybedilir. Gecikme zammı ile karşılaşmamak için poliçe yenileme dönemlerini takip etmek gerekir.


Sayfayı Faydalı Buldunuz mu?

Puan Verin

Zorunlu Trafik Sigortası

Aracınızın kasko ve zorunlu trafik sigortasını yaptırın!

Türkiye’nin ilk online sigorta brokeri Koalay.com’da;

Zorunlu Trafik Sigortası

Yalnızca 7 soruya vereceğiniz cevapla kolay sigorta teklifi alabilirsiniz. Bütçenize en uygun teklifi seçip kasko ve trafik poliçenizi satın almanız için ise 3 dakika ayırmanız yeterli.

Zorunlu Trafik Sigortası

Siz zahmet etmeyin; Akıllı Koala Cengiz, piyasayı tarayarak sadece 1 dakikada, Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden size özel en uygun trafik ve kasko teklifini bulur.

Zorunlu Trafik Sigortası

Koalay.com’da açık ve kolay anlaşılır ürün bilgileriyle, 365 gün, 24 saat kasko ve trafik sigortası teklifi alabilir, güvenle poliçenizi yaptırabilirsiniz. Poliçeniz anında e-posta adresinize gönderilir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Ödemelerinizi kredi kartınızla, peşin ya da taksitli olarak, Verisign SSL güvencesiyle online yapabilirsiniz. Poliçe ödemeleriniz kredi kartınızdan otomatik olarak gerçekleştirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Çok Koalay değil mi?


Koalay.com ile bütçeniz için en uygun sigorta poliçesini koalayca ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.


Koalayca Teklif Al