Kaskonuz Varsa Hasar Anında Yapmanız Gerekenler

Aracınızı aldınız, trafik sigortanızı ve kaskonuzu yaptırdınız. Artık trafiğe çıkmaya hazırsınız. Yola koyuldunuz… Derken ani bir sarsıntı oldu. Sol şeride geçmek için hızlanan bir araç, trafiğe ilk kez çıkardığınız aracınıza arkadan vurdu!

Peki, şimdi ne yapmalısınız?

Beş İş Günü İçinde Kazayı Sigorta Şirketinize Bildirin

Hasar anında atlanan en önemli konulardan ilki, hasarın gerçekleştiği tarihten itibaren en az beş iş günü içerisinde kazanın sigorta şirketine bildirilmesi gerekliliğidir. Beş iş gününü geçirmeniz halinde, haklarınızdan yararlanamayabilirsiniz. Buna ek olarak, hasarın sebebini ve bununla ilgili gerekli belgeleri sigorta şirketinize ulaştırmalısınız. Sigorta şirketinin sorumluluğu üstlenmesini sağlayacak her türlü bilgi ve belgeyi sigorta şirketiyle paylaşmanız, hasarın giderilmesindeki süreci kolaylaştıracaktır.
 
Sigorta sahibi olduğunuzu unutmadan, gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almalı ve sigortacının belirttiği talimatlara mümkün olduğunca uymalısınız. Rücu hakkı sigortacıya geçtiğinde, kasko poliçenizin bağlı olduğu sigorta şirketi hasarınızı karşıladığı gibi, sorumluluk oranı kapsamında; aracınızda veya sizde oluşan zararların bir kısmını veya tamamını karşı tarafın trafik sigortasından talep eder.

Sigortalının hasara uğraması durumunda, dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa, sigortalının primlerini ödeyip ödemediğidir. Vadesi gelmiş, ödenmemiş primleriniz varsa, sigorta şirketi hasarı karşılamayabilir. Bu nedenle primlerinizi düzenli yatırmanız, beklenmedik bir hasarın oluşması durumunda, hasarınızın giderilmesi için yapılacak işlemlerin hızla gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Hasar Anında Neler Yapmalısınız?

Trafik kazasından hemen sonra, hayati kontrollerin yapılması ve olay yerinde can güvenliğinin sağlanması gerekir. Kazadan sonra; 

  • Yaralıların tespiti yapılır ve ambulans çağırılır.
  • Araçların kaza yaptıkları konumları değiştirilmeden fotoğraf çekilir ve araçlar trafiği engellemeyecek şekilde güvenli bir yere çekilir.
  • Yalnızca maddi hasar varsa, kaza tespit tutanağı doldurulur.
  • Yaralılar varsa veya taraflar arasında uyuşmazlık oluştuysa, trafik polisi çağırılır.

Hasarın gerçekleşmesinin ardından, ilk olarak yapmanız gereken sigorta şirketinizin hasar hattı veya asistan hizmetlerini aramaktır. Yetkili temsilcinizle irtibata geçerek, bulunduğunuz noktaya çekici veya yedek araç talep edebilirsiniz. 
Zararın tahmini miktarını ve hasara neden olan olayı, açık ve net bir şekilde yetkililere aktarmalısınız.

Hasar anında yapılması gerekenler ile ilgili detaylı bilgiye ilgili sayfamızdan ulaşın.

Kaza Tespit Tutanağı’nı Doldurun

Aracınızdaki hasar küçük de olsa büyük de olsa, kaza tespit tutanağını doldurmalısınız. Bu yüzden aracınızda kaza tespit tutanağı bulundurmaya özen gösterin. Tutanakla birlikte kazayı belgeleyen birkaç fotoğrafı ve kazanın gerçekleşme şeklini yansıtan bir resmi sigorta şirketinize sunmanız gerekebilir. Bu belgelerin incelenmesi sonucunda sorumluluk oranları belirlenir. Bu nedenle bu tür belgeleri geciktirmeden sigortacıya vermelisiniz.

Kaza tespit tutanağında şu bilgilerin mutlaka yer alması gerekir.
 

  1. Kazanın tarihi, saati ve yeri
  2. Sürücülere ait kimlik bilgileri
  3. Aracın ruhsat bilgileri
  4. Zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileri

Kaza tespit tutanağının nasıl doldurulacağını öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyin..

Hasardan Sonra Sigorta İşlemleri

Sigorta şirketi kazaya karışan sürücülerin kusur oranlarını yüzde (%) cinsinden belirler. Bu durumda sigortalının sonuca 5 gün içinde itiraz etme hakkı bulunur. Sigorta şirketleri farklı oranlarda kusur payı bulduğunda anlaşma sağlanamaz ise tutulan kaza tespit tutanağı, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Değerlendirme komisyonu en geç 3 iş günü içerisinde kaza dosyasını sonuçlandırır. Bu aşamadan sonra araç eksperlerinin belirlemiş oldukları tamir masrafları, sigorta şirketi tarafından haklılık payına göre sigortalı kişiye ödenir.

Bunun yanında, sigortacının sorumluluğu üstlenmesi halinde, aracınızı anlaşmalı servise götürebilirsiniz. Anlaşmalı servis, tüm işlemleri sizin yerinize üstlenerek sigorta şirketinizden eksper talep edip onlara tüm detaylar hakkında bilgi verecektir. Servis tarafından araçtaki hasar miktarı tespit edilerek sigortanın ödeyeceği miktar belirlenir. Siz sadece kalan tutarı karşılarsınız. 


Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka Sorgulatarak Araç Hasar Kaydı Nasıl Yapılır, Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapabilir, Çağrı Merkezi ve Web Üzerinden Hasar Sorgulama

Hasarlı Araç Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasarlı Araç Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hasarlı Araç Satışı ve Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır, Tramer Nedir, Hasar Kaydı ve Ağır Hasar Kaydı Nedir, Aracın Değer Kaybı ve Kasko..

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar Tespit Tutanağını Doldururken Nelere Dikkat Edilmeli, Hangi Kaza Durumlarında Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı Doldurulmaz?