Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı trafik kazasına karışan araç sürücülerinin sigorta şirketi ya da polise gerek kalmadan kazaya dair anlaşma sağlayarak aralarında düzenlemiş olduğu tutanaktır. Maddi hasarlı trafik kazası durumunda, durumun kayıt altına alınması için kazaya karışan taraflarca ortak olarak bir kaza tespit tutanağı hazırlanması zorunludur. Sigorta işlemleri için çok önemli olan bu tutanakta kazaya dahil olan tarafların görüşlerinin yazılı beyanı şarttır.

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır?

 

  • 1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.
  • 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.
  • 4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurur.
  • 7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu olmayıp, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)
  • 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ise doldurulur.
  • 9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.
  • 10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
  • 11 numaralı alana sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar.
  • Son olarak 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

 

İkiden fazla araç kaza yaparsa birden fazla tutanak kullanılabilir. Her iki tutanak aynı şekilde doldurulur ve imzalanır.


 

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

 

Kaza Tespit Tutanağı, yalnız maddi hasarlı trafik kazalarında, durumu kayıt altına alabilmek için polise veya sigorta şirketine gerek kalmadan kaza yapan kişilerin aralarında anlaşarak düzenlediği tutanaktır. Kaza Tespit Tutanağı 01.04.2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tutanak sayesinde trafikteki beklemeler ve zaman kayıpları azaldı. Bunun yanı sıra kaza yapan kişiler tutanaklarını online olarak takip edebiliyor.
 

Tutanak hazırlanırken kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve bu kişiler tarafından imzalanır. Tutanağa her iki tarafın da görüşleri yazılır. Kazayı farklı açılardan, araçları kıpırdatmadan fotoğraflamak da faydalı olur.


Eğer tek "Trafik Kaza Tespit Tutanağı" varsa fotokopi çekilir ve iki tutanak da imzalanır. 
Kaza tespit tutanağını görüntülemek için tıklayın!

Online sigorta brokeri Koalay.com'un anlaşmalı olduğu farklı sigorta şirketlerinin size sunacağı teklifleri ücretsiz olarak görebilirsiniz. 


Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Kaza tespit tutanağı nedir? Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur? Koalay.com güvencesi ve deneyimi ile öğrenmek için tıklayın!

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar, Trafik Sigortası Teminat Ve Kapsamları, Maddi, Sağlık Ve Ölüm Giderleri, Kaza Giderleri Ödeme Süresi Ve Süreci

Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Trafik Kazası Sonrası Hangi İşlemler Yapılmalı? Trafik Polisi Ne Zaman Çağrılmalı? Kaza Sonrası Hangi Sigorta İşlemleri Yapılmalıdır?