DASK Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası, evleri depremin yol açabileceği sıkıntılara karşı güvenceye alır. Her yıl yenilenmesi gereken zorunlu deprem sigortası sayesinde bireyler, deprem sonrasında sigorta şirketine bildirim yaparak hasar ödemesi talep edebilir. Peki DASK hasar ödemesi nasıl gerçekleşir?

 

DASK Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Depremin ardından konutta meydana gelen hasarlar iki farklı şekilde DASK’a bildirilebilir. Sigortalı;

  • poliçe hizmeti aldığı sigorta şirketine
  • veya direkt DASK’a ulaşarak hasar ihbarında bulunabilir.

DASK’a yapılan bildirimler Alo 125 DASK çağrı merkezi ya da www.dask.gov.tr üzerinden gerçekleştirilebilir. Depremin sebep olduğu hasarlar, depremden sonra en geç 15 gün içerisinde DASK’a bildirilmelidir. Depremin ardından küçük ya da büyük tüm hasarlar için tazminat talebinde bulunmak mümkündür. 

DASK Hasar İhbarında İstenen Belgeler Nelerdir?

DASK kapsamında zorunlu deprem sigortası hasar ihbarında bulunabilmek için bazı belgeleri temin etmek gerekir. DASK’a ulaştırılması gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Kişinin kimlik numarası ya da poliçe numarasının yer aldığı deprem hasar bildirimi
  • Sigorta sahibinin telefon numarası
  • Konutun tapu bilgisi 
  • Konutun açık adresi

DASK Hasar Tespiti Nasıl Yapılır?

Deprem sonrası sigortalı hasar ihbarı yaptıktan sonra olay yerine DASK tarafından hasar tespiti yapmak üzere görevliler gönderilir. Bağımsız hasar tespiti görevlileri, hasar tespit işlemini gerçekleştirir. Tespitin yetkili kişiler tarafından yapılması, görevlilere doğru bilgi sağlanması önem taşır. Tespitin ardından karara varılan tazminat tutarı DASK tarafından ödenir.

DASK Hasar Ödemesi Nasıl Yapılır?

Konutlarda deprem sonrasında meydana gelen hasarları karşılayan DASK; deprem kaynaklı diğer doğal afetlere karşı da sigortalıyı güvence altına alır. Ancak deprem ile doğrudan ilişkilendirilemeyen hasarlar sigorta kapsamı dışında kabul edildiğinden tazminata tabii değildir. DASK her yılın inşaat maliyetlerine oranla azami teminat tutarı belirler. Bu tutar 2019 yılı için 215.000 TL olarak belirlenmiş ve Resmi Gazete aracılığıyla ilan edilmiştir. Hasar tespiti belirlenen azami tutarın üstünde çıktığı takdirde kalan tutar DASK tarafından ödenmez. DASK tarafınca yapılan hasar ödemeleri gerekli işlemlerin tamamlanması ile birlikte 30 gün içerisinde sigortalıya ulaşır.
 


DASK İle Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

DASK İle Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası, DASK, konut sigortası, DASK ile konut sigortası arasındaki farklar, DASK fiyatları, DASK poliçe

DASK Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

DASK Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

DASK sigortası nedir? Teminatları nelerdir? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağır can kayıpları verdiğimiz depremlerden kaçınabilmenin yolu, depremi anlayabilmek ve ondan korunabilmenin yollarını keşfetmekten geçiyor.