DASK Yenilemesi Nasıl Yapılır?

 

DASK yenilemesi online, sigorta şirketleri, acentelerden yapılabileceği gibi banka şubelerinden de yenileme işlemleri yapılabilmektedir.

 

DASK yenileme işlemlerinde;

 • TC kimlik numarası,
 • DASK poliçe numarasını ilgili birime bildirmek yeterlidir. 

 

DASK poliçe numarası bilinmediği takdirde turkıye.gov.tr internet adresinden ya da 125 Alo DASK hattından öğrenilebilmektedir. DASK hattı hafta içi ve cumartesi günleri dahil olmak üzere 09.00-19.00 saatleri arasında arama yapılabilmektedir.

DASK hakkında daha fazla bilgi almak için DASK hakkında bilmeniz gerekenler sayfamızı ziyaret edin. DASK poliçesinin hangi durumlarda devreye girdiğini DASK poliçesi hangi durumlarda devreye girer sayfamızdan edinin.

 

DASK Yenileme Süresi

 • Zorunlu bir sigorta türü olan DASK 1 senelik olarak düzenlenmekte olup düzenlenen poliçenin süresinin bitmesi durumunda poliçe otomatik olarak yenilenmez.
 • DASK sigortasının yenilenme süresi ile ilgili bir sınırlama olmamakla birlikte vadesi sona eren sigorta poliçesini istenilen tarihte aynı gün dahi yenilenebilir. 
 • Vadesi biten poliçenin yenilenme süresine ilişkin herhangi bir cezai işlem uygulaması bulunmamaktadır. Fakat DASK poliçesi olmayan konutların alım satımı, kiraya verilmesi ya da konuta ait aboneliklerin yapılması mümkün değildir. 
 • Ayrıca vadesi bitmiş poliçede dikkat edilmesi gereken vadesi bitmiş olan poliçe ile yeni poliçenin yapıldığı tarih aralığında teminatsız kalınmasıdır. Vade bitim tarihinde yenilemesi yapılan poliçelerde bu tür sorunlar yaşanmamaktadır.

 

DASK’ta Ödeme 

DASK primleri düzenlendiği tarihte yılık prim ödemesi de bir kere peşin olarak yapılmaktadır. Yapılan bu ödeme makbuz niteliğinde olup ayrıca bir belgenin olmasına gerek duyulmaz.

DASK primleri, Hazine Bakanlığı tarafından belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatlarına göre belirlenir. Bir konut için DASK bedeli sabit olup aynı konut için farklı sigorta acenteleri başka fiyat belirleyemez. 

DASK hasar ödemesinin nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgiyi DASK hasar ödemesi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edin.

 

DASK Yenileme Sürecinde Bilinmesi Gerekenler

 • Poliçe süresi sona eren sigortanın en geç 30 gün içerisinde yenilenmesi durumunda poliçe tutarlarında indirim uygulanmaktadır. İlk yenilemede %10, ikinci ve üçüncü yenilemede de %10 oranında indirim uygulanır. Daha sonraki yenilemelerde de %20 oranı sabit olarak kalır. Bunun için poliçenin yenileme süresinin düzenli olarak takip edilmesi gereklidir.
 • İndirimlerden yararlanabilmek için yenileme işlemlerinin zamanında yapılması gerekir.
 • Poliçe vadesi sona erdiğinde yenileme işlemleri sadece eski sigorta şirketi ile yapılmak zorunda değildir. 
 • Poliçenin süresi bitmeden de yenileme işlemi yapılabilir. Bunun için poliçe süresi bitmeden önceki 60 gün içerisinde, sigorta şirketine başvuru yapılarak yenilemek mümkündür.
   

Sigorta Eksperi Ne iş Yapar?

Sigorta Eksperi Ne iş Yapar?

sigorta eksperi nedir, eksper nasıl olunur, sigorta eksperi ne iş yapar, ekspertiz ücretleri ne kadar?

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağır can kayıpları verdiğimiz depremlerden kaçınabilmenin yolu, depremi anlayabilmek ve ondan korunabilmenin yollarını keşfetmekten geçiyor.

DASK Sigortası İptal Edilebilir mi?

DASK Sigortası İptal Edilebilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası’nda Bazı Şartlara Bağlı Olarak Zeyil (değişiklik) ve İptal İşlemleri Yapılabiliyor, Sigorta Ettirenin Yanlış Beyan Vermesi Durumları, DASK Poliçesinde Değişiklikler Zeyil İşlemi..