Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi; aracınızın yaşına, modeline ve markasına göre değişir. Kasko değer listesi hazırlanırken aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurularak kasko işlemlerinde bu liste baz alınır.

 

Aracınızın Kasko Değer Listesi Nasıl Belirlenir? 

Kasko değer listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından düzenli olarak yayınlanıyor. Her ay yayınlanan bu listede araçlar yaşı, markası ve modeli gibi kriterlere göre sıralanır. Kasko araç değer listesine 15 yaşından küçük arabalar dahil edilir ve kasko ve zorunlu trafik sigortası işlemlerinde bu listeye göre işlem yapılır. Unutmadan, kasko ve zorunlu trafik sigortası bedelleri aracın geçmişi, araç sahibinin eğitim seviyesi, mesleği gibi değişik özellikler nedeniyle de değişebiliyor.

 

Hangi Araçlar Kasko Değer Listesine Alınmaz? 

Yaşı 15’ten büyük olan araçlar kasko değer listesine dahil edilmiyor. Bu araçların zorunlu trafik ve kasko sigortaları için sigorta şirketlerinin teklif ettiği fiyatlar değerlendirilebilir. 15 yaşından büyük araçlar için zorunlu trafik sigortası ve kasko poliçesi yaptırırken araç sahibinin eğitim, meslek ve yaş gibi özellikleriyle aracın başından kaza geçip geçmediği gibi faktörler öne çıkıyor.

 

Kasko Değer Listesi, Motorlu Taşıtlar Vergisini Etkiler mi?

Kasko değer listesi, aracınızın yaşı, markası ve modeli gibi özellikleri baz alır. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken, aracınızın markası ve modeli ve araç sahibinin özellikleri gibi konular değerlendirilmez. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken belirleyici unsur aracınızın yaşı ve motor hacmidir. Kasko değer listesinde belirtilen poliçe prim miktarları bu nedenle Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamada kullanılmaz. Genel olarak bakılacak olursa aracınızın yaşı küçüldükçe kasko değeri ve motorlu taşıtlar vergisi de artar.

 

Araç Kasko Değer Listesini Nereden Öğrenebilirsiniz?

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB) tarafından her ay düzenlenen araç kasko değer listesinin güncel versiyonuna Kasko Değer Listesi linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, geçmiş yıllara ait kasko değer listelerini görüntüleyerek karşılaştırma da yapabilirsiniz. Kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçesi yaptırırken kasko değer listesi, ödenecek primler için bir temel sunar. Yukarıda da bahsedildiği gibi poliçe primlerini aracın kaza geçmişi, araç sahibinin özellikleri ve sigorta şirketinin ücret politikası gibi birçok farklı konu da etkiliyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.