Aracınız Sel ve Su Baskınlarında Teminat Altında Mı?

Son yıllarda başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde yaşanan sel felaketlerinin araçlarda yol açtığı maddi hasarlar akıllara bu zararların “nasıl ve kimler tarafından karşılanacağı” sorusunu getirdi? Özellikle sel nedeniyle su baskınından etkilenen, dolu nedeniyle camları kırılan ve kaportası hasar gören araçlar kasko ve poliçeye ek teminatlar ile maddi güvence altına alınabiliyor.

 

Kasko sigortası; aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumları ve kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı olarak yaptırılan bir sigorta türüdür. Özellikle son zamanlarda sıkça yaşanan sel ve dolu afetlerinden sonra hem su baskını hem de dolu nedeniyle hasara uğrayan araçlar kasko poliçelerindeki “sel ve su baskını teminatı” ile güvence altına alınıyor.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Doğal Afeti Karşılar Mı?

Doğal afet; can ve mal kaybına sebep olan doğa olaylarıdır. Doğal afetler anlık olarak başlar ve insanlar tarafından durdurulamaz, engel olamaz. Bunun sonuncunda da birçok can ve mal kaybı yaşanmaktadır.

 

Günümüzde doğal afetlerin sayısındaki artış sonucunda trafik sigortası doğal afeti karşılar mı sorusu akıllara geliyor. Zorunlu olmasına rağmen trafik sigortası poliçesi satın alan araç sahipleri çoğu zaman sigortanın teminatlarını bilmiyor.

 

Trafik sigortası doğal afetler sonucunda aracınızda meydana gelen hiçbir hasarı karşılamaz. Çünkü sigortanın amacı; olası bir trafik kazası durumunda sigortalı aracın hatasına istinaden karşı tarafın maddi ve bedeni zararını öder. Sel, deprem, yangın gibi doğal afet kaynaklı durumlarda kasko sigortası bir güvence sağlar.

 

Aracın Camı Dolu Nedeniyle Kırılırsa Ne Olur?

Ceviz büyüklüğünde yağan dolu taneleri araçların camlarında maddi hasarlara neden olabilir. Bu durumda hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması için poliçede “cam hasarı” teminatı olması gerekir. Söz konusu teminatı kasko yaptırırken poliçenize ek teminat olarak ekletmiş olmanız gerekiyor.

 

Eğer dolu nedeniyle aracınızın sadece ön camında hasar varsa kasko poliçenizin “mini onarım teminatı” ile hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybetmezsiniz. Kasko poliçenize ekleyeceğiniz mini onarım teminatı sayesinde araçtaki kaporta, boya ve cam masraflarını da güvence altına alabilirsiniz. Böylece bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz.

 

Kaskosu olan sigortalıların bir yıllık poliçe süresini hasarsız geçirmesi durumunda poliçe yenileme döneminde kazandıkları indirim hakkına “hasarsızlık indirimi” adı verilmektedir. Kaskoda hasarsızlı indiriminin nasıl hesaplandığına ve indirim oranlarına ilişkin detaylı bilgi almak için Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir blog yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Cam hasarında;

 • Park halindeki aracın içindeki özel eşyalarınızı alın
 • Hasar tespitine kadar yabancı cisimlerin ve yağmur sularının araca girmesini önlemek için kırık bölgeleri kapatın
 • Araç içindeki küçük cam parçalarının ve diğer çöplerin dezenfekte edilmesi için aracınıza detaylı bir iç temizlik yaptırın.

 

Her Kasko Poliçesinde Sel ve Su Baskını Teminatı Var Mı?

Yağmur nedeniyle devrilen ağaçlar, şiddetli dolu yağışı, sel nedeniyle araçların çarpışması sonucunda araçlarda ciddi hasarlar meydana gelebilir. Bu durumda hasarın sigorta şirketi tarafından karşılanması için poliçede “sel ve su baskını teminatı” olması gerekir. Araç sahibinin kasko poliçesi olduğu halde, teminatlar arasında “sel su baskını klozu muafiyet” yoksa zararlar sigorta şirketi tarafından karşılanmamakta, tüm maddi yükümlülük araç sahibinde olmaktadır.

 

Her kasko poliçesinde sel ve su baskını teminatı olamayacağından araç sigortalanırken poliçe dikkatlice incelenmeli, gerekirse isteğe bağlı ek teminatlara da yer verilmelidir. Suyla kaplanan aracın hasarını ödemek için sigorta firmasının ilk baktığı şey araçtaki hasarın sürücünün veya sigortalının kontrolü altında gerçekleşip gerçekleşmediği. Bu yönde bir şüpheli durum varsa sigorta firması zararı karşılamayabiliyor.

 

Sel ve su baskını dışında, otomobilin sürücü tarafından yüksek seviyedeki suyun içinde sürülmesi veya benzer bir sebepten dolayı sonucunda suda kalması durumunda, kasko sigortası zararı karşılamayacaktır. 

 

Aracı Su Basarsa Ne Olur?

Sel felaketinde sürüklenen araçları su basma ihtimali yüksektir. Su basması durumunda aracın elektrik tesisatı ve motor aksamı ciddi bir hasarla karşı karşıyadır. Elektrik tesisatının zarar görmemesi için öncelikle kontağı kapatmak gerekir. Ardından atılabilecek en doğru adım aracı terk etmek ve güvenli bir yerde beklemektir.

Eğer aracınız su baskınında sürüklendiyse hasarı fotoğraflayarak tutanak tuttuktan sonra sigorta şirketine bilgi vermelisiniz. Hasar tespitinden sonra, eğer poliçenizde “sel ve su baskını teminatı” varsa, zararlarınız sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır. Su baskınından kısmi etkilenen bir araçta şunlar yapılmalıdır:

 

 • Tüm koltuk ve döşemeler sökülür, dezenfekte edilir ve kurutulur.
 • Araç içi dezenfekte edilir ve kurutulur.
 • Motor parçaları sökülerek gerekli teknik kontroller yapılır ve motorun montajı sağlanır.
 • Kaportada meydana gelen göçükler ve boya kusurları düzeltilir.

 

Sel Hasarlı Araç Pert Midir? 

Sel hasarında dikkat edilmesi gereken temel kıstas; su seviyesinin lastik seviyesini geçip aracın büyük kısmını kaplayıp kaplamadığıdır. Eğer lastik seviyesini geçiş otomobilinsu girmemişse bu durum çok bir sorun teşkil etmez. Ancak su aracın içerisine girmişse, kaputu tamamen örtmüşse araç sert olmaktadır.

 

Özellikle 2000 model ve sonrası araçların elektrik aksam temelli birçok sensörü, beyini ve hatta motor bileşenleri bulunmaktadır. Onlarca kilometreye ulaşan araç içerisindeki kablo uzunluğu ve elektrik  tesisatı su nedeniyle ciddi zarar görür. Kurutma ve temizleme sistemi değişimiyle otomobil çalışır hale geliyor fakat sıkıntılar 1 yıl içerisinde ortaya çıkıyor. Aracın dış görüntüsü ne kadar çok sağlam gözükse de su girmiş elektronik devreler zaman içerisinde korozyona uğruyor ve birçok farklı sıkıntı ortaya çıkıyor. Araç sahibi normal arızaymış gibi de değerlendirebiliyor ancak uzun vadede ciddi sorunlara neden oluyor.

 

Genel olarak bir araç selden dolayı komple hasar gördüğünde sigorta firmaları buna total pert kaydı düşebiliyor. Oysa sel ve pert aynı şey değildir. Aslında sistemde kaydın sel hasarlı olarak düşülmesi öneriliyor. Bazen de araç darbe sonucu pert olmadığı için sadece maddi hasar kaydı da düşülebiliyor Asıl tehlikeli olanlar bu şekildeki araçlardır. Çünkü tamirat sonrası bu araçlar temiz araç olarak ikinci el oto pazarlarında veya farklı mecralarda satışa çıkabiliyor. Birçok uzmanın bile ayırt etmekte zorlandığı bu durum araçların yeni sahibini zor durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor.

 

Sel Hasarlı Araç Nasıl Anlaşılır? 

Malesef birçok sel hasarlı araç iyi kamufle edilerek 2.el pazarında satışa çıkarılıyor. Sudan kaynaklı hasarları tespit etmek zor olduğundan alıcılar mağdur olabiliyor.  Aracın kütlesel olarak su içinde kalması başta elektronik sistemleri olmak üzere yağlama mekanizmalarına ve mekanik sistemlerine zarar veriyor. Kötü olan yanı, su hasarlarının hemen kendini belli etmemesidir, hasara dayalı problemlerin çıkması ayları hatta yılları bulabilir. Gizli korozyon zaman içerisinde arabanın örneğin hava yastığı kontrolcüsü gibi yaşamsal sistemleri devre dışı kalmasına neden olabilir. Buna karşı en büyük önlem; öncelikle sigorta firmalarına yaşanılan su baskınını ve hasarın tam niteliği hakkında erken ve detaylı bilgi verilmesidir. Buna bağlı olarak araç resmi kayıtlarına bilgi düşülmesi ve alış öncesi güvenilir kurumlarda detaylı ön ekpsertiz yapılması gereklidir

 

Bazen bu tip araçlara sel hasarı olarak işlem yapılır ancak bu hasarın tramerde görülür hale gelmesi birkaç ayı bulabilir. Yani sel hasarı tamir edilip araç satılırken herhangi bir sorun görünmez ancak birkaç ay sonra sorgularsanız pert çıkma durumu söz konusu olabilir.

 

Başka bir durum ise aldığınız araç yıllar önce perte ayrılmış ve sel hasarlı ancak kaporta aksamında sorun olmadığından tramer kayıdı yok. Ardından notere gidiyorsunuz sorun yok.  Ancak satışı yapıp aracı aldığınızda trafik sigortası yapmak istediğinizde “Dikkat pert araç uyarısı" çıkabiliyor. Bu konuda da dikkatli olmak adına aldığınız araca hemen noter satışı ile birlikte sigorta yaptırmanız ve noterden ayrılmadan sıkıntılı bir durum oluşursa aracın satış işlemlerini iptal ettirmeniz olacaktır. Nitekim zararın neresinden dönerseniz kardır. Pert araç satmak Yargıtay kararı gereği nitelikli dolandırıcılığa girmektedir. Ancak bunun ispatı ve süreç uzunluğu bir hayli can sıkıcı olacaktır.

 

Bir aracın su hasarına maruz kalmış olabileceği aslında temel kontrollerle anlaşılabilir:

 

 • Halılar: Halılarda su ve derine işlemiş çamur lekesi varsa, özellikle yerleşik bir nem veya küf kokusu varsa muhtemel su hasarı olabilir. Yaşı ve genel yıpranmışlığına aykırı bir şekilde yepyeni halı ve döşemesi olan araçlara da dikkat etmek gerekir.
 • Koltuk vidaları: Koltukları ve döşemeleri kurutmak ve hatta ağır hasarlarda değiştirmek için koltuklar serviste sökülür. Bu nedenle montaj vidalarının açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Tavan ışıkları: Tavan ve okuma lambaları değiştirilmesi pahalı ve zahmetli ekipmanlardır. Bu nedenle suya maruz kaldığı halde değitirilmemiş lambaların lens ve reflektörlerinde su lekeleri bulunabilir. Bu da ışığın kalitesine yansıyacaktır.
 • Temizlemesi zor noktaların kontrolü: Kaplama ek noktaları, kıvrım yerleri ve montaj hatları temizlemesi zor yerlerdir. Buralarda suya bağlı tortu ve çamur artığı varsa bu araçta su hasarı olduğuna işaret edebilir.
 • Çamur ve tortu kontrolü: Kaplama ve panellerin alt bağlantı kenarlarında çökmüş tortu ve çamur kalıntısı kontrol edin. Ayrıca kenarların tam oturmaması ve doğal olamayan duruşları da parçaların komple sökülüp temizlendiğine işaret edebilir.
 • Kaput altı: Kaput altında su lekesi ve tortu arayın. Özellikle motor bloğunun arka tarafı gibi elle ulaşılması zor yerleri ışık kaynağıyla kontrol edin. Buralardaki tortu ve çamur izleri su hasarına işaret edebilir
 • Ön konsol ve gösterge paneli: Ön konsol ve gösterge panel altı vidaları boyalı değilse, açılıp sıkılma izi taşıyorsa yahut paslıysa muhtemel su hasarına işaret ediyor olabilir.

 

Bir Kasko Poliçesinde Hangi Teminatlar Vardır?

Kasko sigortası genel olarak aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi gibi durumları ve kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence alır. Bunların yanında kasko poliçeleri kapsamları bakımından genişletilebilmektedir. Bir kasko poliçesi aşağıdaki teminatları da detaylı bir şekilde içerebilmekte, kimi zaman bu teminatlar isteğe bağlı olarak da poliçeye eklenebilmektedir:

 

 • Aracın grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve terör nedeniyle uğrayacağı zararlar
 • Araçta deprem ve yanardağ püskürmesi, sel ve su baskını nedeniyle oluşan zararlar
 • Sigara yanığı
 • Yetkili olmayan kişiler tarafından aracın çekilmesi sonucu araçta oluşan zararlar
 • Hukuksal koruma
 • Sıfır kilometre araçlarda yeni değer klozu
 • Mini onarım
 • Aracın anahtarla çalınması
 • 3. Şahıslar bedeni zararlar (maddi+bedeni)
 • Ferdi kaza teminatı: Ölüm, sürekli sakatlık, tedavi teminatı (sürücü ve yolcular için)

 

Ayrıca bir kasko poliçesinde şu hizmetlere de ek olarak yer verilebilmektedir:

 

 • Çekici, kurtarma hizmeti
 • Yol yardımı, çilingir
 • Lastik değişimi
 • Sürücü hizmeti
 • İkame araç
 • Tıbbi nakil

 

 

Trafik kazasının yanında yanma, çalınma, çalınmaya teşebbüs, doğal afet gibi durumlar sonucunda aracınızda meydana gelebilecek hasarları da teminat altına almak için kasko sigortası yaptırmalısınız. Dilerseniz talebiniz doğrultusunda kasko paketinizde ek teminatlara da yer verebilirsiniz. Koalay’dan alacağınız kasko tekliflerinden teminatları kendiniz seçebilir, seçiminize göre poliçe fiyatını görebilirsiniz.


Sovtaj Nedir?

Sovtaj Nedir?

Sovtaj nedir, Sovtaj neden uygulanır, Sovtaj hangi durumlarda devreye girer, Kasko sigortalarında sovtaj bedeli nasıl belirlenir?

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkı Nedir?

Dar Kasko ile Genişletilmiş Kasko Farkı Nedir?

dar kasko, genişletilmiş kasko, dar kapsamlı kasko, dar kasko ile genişletilmiş kasko arasındaki fark, dar kasko nedir,

Sigorta Brokeri Ne İş Yapar?

Sigorta Brokeri Ne İş Yapar?

broker, broker nedir, sigorta brokeri, Sigorta brokeri kimdir, Sigorta brokerinin başlıca görevleri nelerdir?