Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Trafik kazaları kimi zaman yoğun trafiğin etkisi kimi zaman da kural tanımayan sürücüler ve trafikte hatalı davranışlar nedeniyle meydana gelir. Maddi hasarlı trafik kazalarından sonra belli başlı prosedürleri uygulamak gerekir. Kaza sonrasında ilk yapılması gereken kaza tespit tutanağı düzenlemek olsa da bazen bu da yeterli olmamakta ve olay yerinde trafik polisini beklemek gerekebilmektedir. Örneğin; kazaya karışan bir sürücünün ehliyetinin olmaması, alkollü olması ve yaşının küçük olması gibi durumlar sadece kaza tespit tutanağı ile çözülemez.

Trafik kazasından hemen sonra hayati kontrollerin yapılması ve olay yerinde can güvenliğinin sağlanması gerekir. Kazadan sonra;
 

 • Yaralıların tespiti yapılır ve ambulans çağırılır,
 • Araçların fotoğrafları çekilir ve araçlar uygun bir yere çekilir,
 • Kaza tespit tutanağı doldurulur,
 • Uyuşmazlık durumunda trafik polisi çağırılır

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı bir kazaya karışan sürücüler arasında trafik polisi çağırmaya gerek duyulmadan kendi aralarında anlaşmaları için düzenlenmektedir. Sigorta işlemleri için önemli olan bu tutanakta kazaya dahil olan tarafların görüşlerinin yazılı beyanı bulunmaktadır.

Kaza tespit tutanağı hazırlanırken kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve imzalar. Sigorta şirketleri ile sonradan bir sorun yaşamamak için aşağıdaki bilgilerin eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekmektedir:
 

 • Kazanın tarihi, saati ve yeri
 • Varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri
 • Kazaya karışan taraflar kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri
 • Kaza tespit tutanağının 7 numaralı alanındaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu olmayıp, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)
 • Tutanaktaki 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ise doldurulur.
 • Araracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir
 • Tutanağa çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
 • Sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazarlar.
 • Tutanaktaki 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılmaktadır.

 

Kaza tespit tutanağını görüntülemek için tıklayın!


Hangi Durumlarda Trafik Polisi Çağırılmalıdır?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı trafik kazalarında, durumu kayıt altına alabilmek için polise ya da sigorta şirketine gerek kalmadan kazaya karışan kişilerin aralarında anlaşarak düzenlenir. Taraflar anlaştığı sürece trafik polisinin çağırılmasına gerek yoktur ancak aşağıdaki durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmayarak trafik polisinin gelmesi beklenmelidir:
 

 • Taraflar arasında anlaşmazlık olduğunda
 • Kazaya karışan sürücülerden biri alkollü olması ya da akli dengesinin yerinde olmaması
 • Kazaya karışan sürücülerden biri ehliyetsiz olduğunda ya da ehliyetin, kullandığı araç için yetersiz olması
 • Kaza yapan aracın sürücüsünün yaşının küçük olması
 • Kazaya karışan bir aracın resmi plakalı olması
 • Kazaya karışan bir aracın trafik sigortasının olmaması
 • Kazada ölüm ve yaralanmaların olması
 • Kazada kamu mallarının zarar görmesi

 

Trafik Kazasından Sonra Sigorta İşlemleri

Kaza tespit tutanağının, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içinde ilgili sigorta şirketine verilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi, hasar ihbarı ile birlikte bir hasar dosyası açar ve prosedür başlar. Burada araç sahibinin yapması gereken, aza tespit tutanağı ve kaza yerinin fotoğraflarını sigorta şirketine göndermektir. Ayrıca sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servisler de evrakları sürücü adına sigorta şirketine gönderebilmektedir. Sigorta şirketi, belgelerin gönderilmesinden sonra en geç 3 iş günü içinde ilgili evrakları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) göndermektedir.


Sigorta şirketi kazaya karışan sürücülerin kusur oranlarını yüzde cinsinden (%) belirledikten sonra dosyayı sonuçlandırır. Bu durumda sigortalının sonuca 5 gün içinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Sigorta şirketleri farklı oranlarda kusur payı bulduğunda anlaşma sağlanamaz ise tutulan kaza tespit tutanağı, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Değerlendirme komisyonu en geç 3 iş günü içerisinde kaza dosyasını sonuçlandırır. Bu aşamadan sonra araç eksperlerinin belirlemiş oldukları tamir masrafları, sigorta şirketi tarafından haklılık payına göre sigortalı kişiye ödenir.


Kusurlu olduğunuz trafik kazasında karşı araçta meydana gelen zararların karşılanması için zorunlu trafik sigortası, kendi aracınızda meydana gelen zararları karşılamak içinse kasko yaptırmanız gerekir. Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifi seçebilir, anında satın alabilirsiniz. Koalay kredi kartı bilgilerinizi asla diğer firmalarla paylaşmaz ve kişisel bilgileriniz son teknoloji güvenlik sistemlerinin güvencesi altındadır.

Koalay’da 5 kolay soruyu yanıtlayarak size sunduğumuz kasko ve trafik sigortası tekliflerini hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. 

 


Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması pert olduğunu gösterir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir, ne iş yapar, sigorta tahkim komisyon ücretleri, sigorta tahkim komisyonu başvurusu için gerekli belgeler.

Trafik Sigortası Yaptırmayanlar İçin Ceza Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmayanlar İçin Ceza Nedir?

Trafik sigortası ceza yaptırımları, trafik sigortası yaptırmama ceza ücreti ve gecikme ceza ücreti