Trafik Kazası Sonrası Yapılacak İşlemler Nelerdir?

Trafik kazaları, kimi zaman yoğun trafiğin etkisi kimi zaman da kural tanımayan sürücüler ve hatalı davranışlar nedeniyle meydana geliyor. Maddi hasarlı bir trafik kazasının sonrasında, kazaya karışan tarafların birbirlerini mağdur etmesi için belli başlı prosedürleri takip etmeleri gerekiyor. Trafik kazası sonrası yapılması gereken işlemleri ayrıntılı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kaza sonrası ilk yapılması gereken kaza tespit tutanağını düzenlemek olsa da kimi zaman bu da tek başına yeterli olmuyor ve olay yerinde trafik polisini beklemek gerekebiliyor. Örneğin kazaya karışan aracın sürücüsünün ehliyetinin olmaması, alkollü olması veya kaza sonucunda ölü ve yaralıların olması gibi durumlar, sadece kaza tespit tutanağı ile çözümlenemiyor. Bu tarz durumların neler olduğunu “Hangi durumlarda kaza tespit tutanağı tutulmaz?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Trafik kazasından hemen sonra, hayati kontrollerin yapılması ve olay yerinde can güvenliğinin sağlanması gerekir. Kazadan sonra;

 

 • Yaralıların tespiti yapılır ve ambulans çağırılır.
 • Araçların kaza yaptıkları konumları değiştirilmeden fotoğraf çekilir ve araçlar trafiği engellemeyecek şekilde güvenli bir yere çekilir.
 • Yalnızca maddi hasar varsa, kaza tespit tutanağı doldurulur.
 • Yaralılar varsa veya taraflar arasında uyuşmazlık oluştuysa, trafik polisi çağırılır.

 

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı bir kazaya karışan sürücülerin, trafik polisi çağırmaya gerek duymadan, aralarında anlaşmaları için düzenlenir. Sigorta işlemleri için önemli olan bu tutanakta, kazaya dahil olan tarafların görüşlerinin yazılı beyanı yer alır.

 

Kaza tespit tutanağı hazırlanırken, kaza yapan kişiler tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve imzalar. Sigorta işlemlerinde sorun yaşamamak için, aşağıdaki bilgilerin eksiksiz bir şekilde verilmesi gerekir:

 

 • 1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri yazılır.
 • 3 numaralı alana varsa görgü tanıklarının iletişim bilgileri yazılır.
 • 4, 5 ve 6 numaralı alanları iki taraf da kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve zorunlu trafik sigortası poliçe bilgileriyle ayrı ayrı doldurur.
 • 7 numaralı alandaki kutucuklardan uygun olanların yanına (x) konur. (Bu alanı doldurmak zorunlu değildir ancak sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.)
 • 8 numaralı alan kaza yapan araçlardan biri yabancı plakalı ve yeşil kart belgesine sahipse doldurulmalıdır.
 • 9 numaralı alanda aracın ilk darbe aldığı yer işaretlenir.
 • 10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağı çizilir, cadde ve sokak ismi belirtilir, aracın gittiği yön işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenir.
 • 11 numaralı alana sürücülerin kazayla ilgili görüşleri yazılır.
 • 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersiz sayılır.

 

Kağıda basılı formlarla düzenlenen kaza tespit tutanakları, Nisan 2008’den bu yana akıllı telefonlardan da doldurulabiliyor. Bu sayede kazaya karışanlar, tutanağı online olarak da takip edilebiliyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tespit Tutanağı’nın Nasıl Doldurulabileceğini Koalay Blog’dan okuyabilirsiniz.

 

Kaza tespit tutanağını görüntülemek için tıklayın!

 

Hafif Hasarlı Kazalarda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Hafif veya az hasarlı kazaların ardından ilk olarak kaza oluş şeklini bozmadan ve diğer sürücü veya sürücüler ile tartışmadan kendinizin, trafiğin ve araçlarınızın güvenliğini sağlayın.
 • Hızlı bir şekilde kazaya karışan araçların arkasına genel trafik akışına engel olmayacak şekilde reflektör ve diğer uyarıcı işaretleri koyup güvenliği sağladığınızdan emin olun.
 • Trafiğin akışına engel olmamak için, yola dağılan parçalar varsa bir an önce dikkatli bir şekilde toplayın ve kenara alın.
 • Kazalı araçların her açıdan fotoğraflarını çekin. Cep telefonunuzu kullanıyorsanız yatay ve geniş açıyla fotoğrafladığınızdan emin olun. Fotoğraflar yolun tamamını, trafik işaretlerini, bağlantı yollarını, uyarı levhalarını, trafik ışıklarını görecek ve olay bölgesini, fren izlerini ve araçların kaza anında pozisyonlarını da açık bir şekilde göstererek kazalı araçları da alacak şekilde çekin.
 • Ardından araçların plakaları okunaklı olacak şekilde araçlarımızın hasarlı kısımları ve çarpma şeklini fotoğraflayın. İnceleyen bilirkişinin veya sigorta eksperinin açıkça anlayabileceği ve yorumlayabileceği şekilde, çelişkiye ve belirsizliğe mahal vermeyen fotoğraflar çekmeye özen gösterin.
 • Fotoğraflar çekildikten sonra, çalıştırarak veya iterek araçları yol kenarına, emniyet şeridine veya güvenli bir bölgeye alın.
 • Araçları güvenli bir yere aldıktan sonra, Kaza Tespit Tutanağı'nı karşılıklı mutabakatla doldurulun ve bir an önce sigorta şirketlerine kazayla ilgili bilgi verin.

 

Hangi Durumlarda Trafik Polisi Çağırılmalıdır?

Kaza tespit tutanağı, maddi hasarlı trafik kazalarında, durumu kayıt altına alabilmek için polise ya da sigorta şirketine gerek kalmadan kazaya karışan kişilerin aralarında anlaşarak düzenlenir. Taraflar anlaştığı sürece trafik polisinin çağırılmasına gerek yoktur ancak aşağıdaki durumlarda kaza tespit tutanağı doldurulmayarak trafik polisinin gelmesi beklenmelidir:

 

 • Taraflar arasında anlaşmazlık varsa
 • Kazaya karışan sürücülerden biri alkollüyse ya da akli dengesi yerinde değilse
 • Kazaya karışan sürücülerden birinin ehliyeti yoksa ya da ehliyet kullanılan araç için yetersizse
 • Kaza yapan aracın sürücüsü, ehliyet alma yaşından küçükse
 • Kazaya karışan araçlardan biri resmi plakalıysa
 • Kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortası yoksa
 • Kazada ölüm veya yaralanma varsa
 • Kazada kamu malları zarar gördüyse

 

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Hasarı Kim Karşılar?

Zorunlu olan trafik sigortanız yoksa aracınız trafikten men edilme cezasına kadar büyük risklerle karşı karşıya kalabilir. Diğer yandan trafik sigortası, aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alır. Bu sebeple kendi aracınızın hasarını ödemez. Maddi hasarlı trafik kazalarına karşı aracınızı güvence altına almak için kasko sigortası yaptırılması gerekmektedir. Kasko sigortası, sizi ve aracınızı teminat altına alır.

 

Trafik Kazasından Sonra Sigorta İşlemleri

Kaza tespit tutanağının, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içinde ilgili sigorta şirketine verilmesi gerekir. Sigorta şirketi, hasar ihbarıyla birlikte bir hasar dosyası açar ve prosedür başlar. Burada esas olan araç sahibinin yapması gereken, kaza tespit tutanağı ve kaza yerinin fotoğraflarını sigorta şirketine göndermektir. Ayrıca sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servisler de evrakları sürücü adına sigorta şirketine gönderebilmektedir. Sigorta şirketi, belgelerin gönderilmesinden sonra en geç 3 iş günü içinde ilgili evrakları Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) gönderir.

 

Sigorta şirketi kazaya karışan sürücülerin kusur oranlarını yüzde (%) cinsinden belirledikten sonra dosyayı sonuçlandırır. Bu durumda sigortalının sonuca 5 gün içinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Sigorta şirketleri farklı oranlarda kusur payı bulduğunda anlaşma sağlanamaz ise tutulan kaza tespit tutanağı, Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na gönderilir. Değerlendirme komisyonu en geç 3 iş günü içerisinde kaza dosyasını sonuçlandırır. Bu aşamadan sonra araç eksperlerinin belirlemiş oldukları tamir masrafları, sigorta şirketi tarafından haklılık payına göre sigortalı kişiye ödenir.

 

Türkiye’de her yıl toplam 1 milyondan fazla trafik kazası meydana geliyor. Söz konusu kazaların %84’ü maddi hasarlı, %16’sı ise ölümlü yaralanmalı kazalar oluşturuyor. Trafik kazaları sonucunda 7 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 300 binden fazla kişi yaralanıyor. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor.

 

Trafikte Risk Almayın, Önlem Alın!

Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinin sunduğu trafik sigortası poliçelerinin fiyatlarını, 3 dakika içinde karşılaştırabilmenize olanak tanıyan Koalay.com’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifini seçebilir, anında satın alabilirsiniz.


Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Araç perte çıkarsa sigorta ne kadar öder, araç pert değeri hesaplama, aracın çalınması durumunda kasko ödeme, pert işlemleri ve gerekli belgeler.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu nedir, ne iş yapar, sigorta tahkim komisyon ücretleri, sigorta tahkim komisyonu başvurusu için gerekli belgeler.

Trafik Sigortası Yaptırmayanlar İçin Ceza Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmayanlar İçin Ceza Nedir?

Trafik sigortası ceza yaptırımları, trafik sigortası yaptırmama ceza ücreti ve gecikme ceza ücreti