Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda yanlış seçimler yapmamanız adına oldukça önemlidir. Yeni araç alımı için bütçeniz yoksa veya tercihinizi ikinci el araçtan kullanıyorsanız, aracın hasar kaydını plaka üzerinden sorgulamanız gerekiyor.

 

İkinci el araç araştırırken düzgün kullanılmış, kaza geçirmemiş araçlara rastlamak mümkün olduğu gibi hasarı olan hatta hasarı gizlenen araçlara da rastlamak oldukça sık görülen bir durum. Bu durum ikinci el araç sahibi olmak isteyenleri huzursuz edebiliyor ve kararsız bırakabiliyor.

 

Araç sorgulama işlemi ile ilgilendiğiniz aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydını öğrenmeniz mümkün. Bu sorgulama sayesinde ikinci el otomobil almak isteyenler seçtikleri aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına, arabanın kasko bilgilerine, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defa el değiştirdiğine ve en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere plaka sorgulama yaparak ulaşabiliyor.

 

İkinci el araç alıp sonradan hasarı olduğunu öğrenenlerin ve hayal kırıklığı yaşayanların sayısı az değil. Bu nedenle en ince detayına kadar kaza sorgulama ve araştırma yapmakta fayda var. Araç plaka sorgulatma sayesinde aracın kaza yapıp yapmadığını, kazanın ne derecede bir kaza olduğunu ve hasar oranını, tutarını, aracın hangi servis süreçlerinde hangi parçalarının değiştiğini ve değişen parçaların orijinal olup olmadığını öğrenebilmek mümkün. Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu da hatırlatalım.

 

Aracın kilometresini öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen bilgileri esas alınıyor. Özellikle son dönemlerde araçların kilometresi ile oynayarak hile yapanlara ikinci el piyasasında rastlanabiliyor.
 

Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapabilirsiniz?

Bir aracın hasar geçmişini öğrenmek, kaza sorgulama yapmak için SMS yolunu kullanabilirsiniz. SMS yöntemi oldukça kolay ve pratik. Plakayı yazın, TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE 5664'e gönderin.

 

plaka hasar sorgulama

 

 • Plaka sorgulatma yapmak için araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde yazdıktan sonra SMS hizmet bedeli ödemek suretiyle 5664’e göndermeniz yeterli. Bu sayede aracın plakası değişmiş olsa bile, eski hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Mesajı gönderdikten sonra kısa süre içerisinde SMS olarak size bilgi verilir. Size gelecek mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta ne gibi hasarlar oluştuğu, hasarların maliyeti gibi konular detaylı bir şekilde ifade edilir.
 • SMS ile ayrıca trafik poliçesi, kaza tespit tutanağının durumu ve vefat etmiş kişilerle ilgili hayat sigortası poliçesi bilgilerini de alabilmeniz mümkün.

 

Aracınızın hasar kaydına yönelik bilgi almak istiyorsanız, bu konuda en iyi kaynak Sigorta Gözetim ve Bilgi Merkezi (SBM) resmi web sitesi olacaktır. SBM resmi web sayfasından üç farklı yöntemle hasar kaydı sorgulama işlemi yapıp aracınızın bugüne kadarki hasar durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Plaka ve sigortalı T.C. kimlik numarasını, plaka ile sigortalı vergi kimlik numarasını veya plaka ile sürücü T.C. kimlik numarasını girerek tramer sorgulama işlemini E-devlet sisteminden araç hasar kaydı sorgulama işlemiyle de hızlı ve kolay bir şekilde aracın hasar durumunu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

 • Araç sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden e-Devlet şifresi ile de yapılabilmektedir.
 • Araç sorgulama işlemi yapabilmek için e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesinden temin edebilirsiniz.
 • İnternete bağlanabildiğiniz her yerden e-devlet sistemine girip Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sorgulama hizmetinden faydalanarak aracınızla ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebiliyorsunuz.
 • Turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen e-Devlet sisteminde sisteme giriş sayfasında “e-Devlet şifresi ile giriş”, “mobil imza ile giriş”, “elektronik imza ile giriş” ve “T.C. kimlik kartı ile giriş” yöntemlerinden herhangi birisini kullanabiliyorsunuz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kategorisindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranından sadece araç plaka bilgisini girerek aracın tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabilmek mümkün oluyor.​​​​ Dilersiniz, Trafik için Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama link'ini, kasko için ise ​Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama link'ini kullanabilirsiniz.

 

Sigorta Poliçesi Sorgulamak İstiyorsanız Nasıl Bir Yol İzleyebilirsiniz?

Trafik poliçenizi sorgulamak istediğinizde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sitesinden faydalanabilmeniz mümkün.
 

 • Siteyi açtığınızda Trafik Poliçe Sorgula bölümüne girdikten sonra ilgili alana araç plakanızı ve TC kimlik numaranızı yazıp sorgulayarak aracınıza ait poliçe bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.
 • Araç sahibi kimse o kişinin TC kimlik numarasını girmeye dikkat edin.
 • T.C. kimlik numarası yerine vergi numarası veya sigorta poliçesinin üzerinde yazan acente numarası, poliçe numarası gibi bilgilerle de sorgulama yapabilirsiniz.
 • Aracınızın kaskosu hakkında bilgi almak için de aynı uygulamadan faydalanabilirsiniz.

 

Kasko değer listesi, araç sigorta hesaplama, sigorta fiyatları gibi zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası hakkında ihtiyacınız olacak bilgilere Koalay’ın blogundan ulaşabilirsiniz.

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar tespit tutanağını doldururken nelere dikkat etmelisiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesi ile öğrenmek için tıklayın!

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba fiyat karşılaştırması nasıl yapılır? Araba fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Tüm detayları sizin için derledik!

Ekşi Sözlük'te Trafik ve Kasko Paylaşımları

Ekşi Sözlük'te trafik ve kasko ile ilgili yapılmış ilginç paylaşımları okumak için tıklayın!