Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulamasını Nasıl Yapabilirsiniz?

İkinci el araç alıp sonradan hasarı olduğunu öğrenenlerin ve hayal kırıklığı yaşayanların sayısı az değil. Bu nedenle satın alacağınız aracı en ince detayına kadar araştırmakta fayda var. Günümüzde internetin hızla gelişmesi araç sahiplerine sunulan hizmetlerin kolay ve erişilebilir olmasını sağlıyor. Araç, plaka ve hasar kaydı sorgulama işlemlerini 3 farklı yöntemle gerçekleştirebilirsiniz:

 

1) 5664’e SMS göndererek

2) SBM’nin geliştirdiği Sigortam360 uygulamasıyla online olarak

3) E-Devlet uygulaması aracılığıyla…

 

Hasar kaydı sorgulama işlemlerinin 2003 yılı sonrasındaki hasar bilgileri ile sınırlı olduğunu da hatırlatalım.

1. 5664’e SMS Göndererek Hasar Kaydı Sorgulama 

Bir aracın hasar geçmişini öğrenmek, kaza sorgulama yapmak veya değişen parça bilgisini edinmek için SMS yöntemini kullanabilirsiniz. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm GSM operatörleri ile anlaşmalı yürütülen 5664 SMS yöntemi oldukça kolay ve pratik. Aracınıza ait sorgulamaları “araç plakası” veya “şasi numarası” ile yapabilirsiniz​.

  • Araştırdığınız aracın plakasını birleşik bir şekilde (Örneğin 34ABC1234 ) yazın ve mevcut operatörünüzün üzerinden 5664'e gönderin. Bu sayede aracın plakası değişmiş olsa bile, eski hasar bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

plaka hasar sorgulama

 

  • SMS ile hasar kaydını öğrenmenin bir diğer yolu şasi numarasıyla sorgulama yapmaktır. “HASAR” yazıp boşluk bırakın, “S” yazın boşluk bırakın, şasi numarasını yazın ve 5664’e gönderin. (Örneğin “HASAR S 12DEF12345” )

 

 

Mesajı gönderdikten sonra kısa süre içerisinde SMS olarak size bilgi verilir. Gelecek mesajda, aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, araçta ne gibi hasarlar oluştuğu, hasarların maliyeti gibi konular ayrıntılı bir şekilde ifade edilir.

Ücretlendirmeler tüm operatörler için sorgulama başına 7 TL’dir.​​​

Aracınıza ilişkin SMS ile sorgulama yapmak istiyorsanız, bu konuda en iyi kaynak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) resmi internet sitesidir. SBM resmi internet sayfasından hasar kaydı sorgulama işlemi yaparak aracınızın bugüne kadarki hasar durumu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

"MTV oranlarını görmek ve detaylı bilgi almak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı ziyaret edin."

2. Sigortam360 Uygulamasıyla Online Hasar Kaydı Sorgulama 

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hayata geçirilen Sigortam360 uygulaması, hasar kaydı sorgulamada yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Kullanıcıların sorgulama başı 5 TL’lik hizmet bedeli ödedikten sonra online hasar sorgulama işlemi yapabilmesini sağlayan sisteme ister üye olarak, isterseniz de üye olmadan giriş yapabilirsiniz. Eğer üye olursanız daha önce yapmış olduğunuz tüm sorgulara uygulama üzerinden, ücretsiz olarak erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Bilgi almak istediğiniz aracın hasar geçmişlerini, araç detay bilgilerini, eksper raporuna göre değişen parçalarını, trafik ve kasko poliçelerini, kaza tespit tutanağını plaka ya da şasi numarasıyla Sigortam360 internet sitesinden veya Sigortam 360 mobil uygulaması üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 

 

3. e-Devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulama

Araç tramer sorgu işlemini, e-devlet sisteminden hızlı ve kolay bir şekilde yaparak aracınızın hasar durumunu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra “e-Hizmetler” kategorisindeki Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin “Trafik Poliçeleri ve Hasar Bilgileri Sorgulama” veya  “Kasko Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” ekranından aracınızın plakasını yazarak tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz. e-Devlet sisteminden yalnızca kendi üzerinize kayıtlı araçları sorgulayabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen e-devlet sistemine girişi için PTT şubelerinden şifre temin edebilirsiniz.​

 

 

 

Hasar Kaydı Sorgulamasında Hasar Kaydı Tutarı Neden Gözükmüyor?

Yukarıda belirttiğimiz 3 hasar kaydı sorgulama yöntemi de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) verilerine dayanıyor. Sorgulama ekranında hasar kaydı tutarını göremiyorsanız, iki olasılık bulunuyor: Ya hasar 2003 yılı öncesine ait ya da sigorta şirketi hasar tutarını iletmemiş.

Hasar kaydı sorgulama işleminde sunulan hasar bilgileri, 2003 yılından itibaren sigorta şirketleri tarafından SBM’ye iletilen kasko ve trafik sigortası hasar ödemeleriyle sınırlı. 2003 yılı öncesine ait veriler sistemde yer almıyor. Hasarın tutarı sigorta şirketleri tarafından SBM’ye gönderilmemişse de sistem tutar bilgisi veremiyor.

 

Hasar Kaydı Nasıl Silinir veya Düzeltilir?

Hasar kaydı sorgulama işlemleri, sigorta şirketlerinden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) iletilen kayıtlara dayanıyor. Şayet aracınız için yaptığınız sorguda yanlış olduğunu düşündüğünüz bir hasar kaydıyla karşılaştıysanız, SBM internet sitesinde yer alan “Hasar İtiraz Formu”nu doldurarak itiraz edebilirsiniz.

Hasar İtiraz Formu’nu doldururken hasarın neden silinmesi gerektiğini net bir açıklamayla yazmalısınız. İtiraz talebiniz ne kadar anlaşılır olursa, yapılan incelemeler o kadar hızlı neticelenir.

 

Son yıllarda artan döviz kurları ve ÖTV oranlarıyla birlikte sıfır araba fiyatları da yükselişe geçti. Bu nedenle son dönemde ikinci el araba alımına ilgi arttı. Ancak ikinci el araba alımında birçok hususa dikkat etmek gerekiyor.  İkinci el araç araştırırken düzgün kullanılmış, kaza geçirmemiş araçlara rastlamak mümkün olduğu gibi, hasarı olan hatta hasarı gizlenen araçlara da rastlamak oldukça sık görülen bir durum. Bu durum ikinci el araç sahibi olmak isteyenleri huzursuz edebiliyor ve kararsız bırakabiliyor. İkinci el araba alırken arabanın çalıntı olup olmadığını, arabanın plakasını üzerinden herhangi bir trafik cezası bulunup bulunmadığını, satın alacağınız aracın daha önce hangi kazalara karıştığını ve aracın üzerinde hangi hasar kayıtlarının bulunduğunu araç, plaka ve hasar kaydı sorgulama işlemiyle öğrenebilirsiniz. Tramer kaydı olarak bilinen bu işlem, ikinci el araç alacağınız zaman yanlış seçimler yapmamanız için oldukça önemlidir. 

 

Tramer Kaydı Nedir?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Tramer sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemlerini görebileceğiniz gibi, aracın geçmiş yıllarda hasarı olup olmadığını kontrol edebilir, aracın değişen parçalarına, eski sahiplerine ve kaza bilgilerine ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Tramer hakkında daha fazla bilgi almak için “Tramer Nedir?” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz. Aracın kilometresini öğrenme işlemlerinde ise ilgili aracın TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında işlenen en son bilgileri esas alınıyor. Özellikle son dönemlerde araçların kilometresi ile oynayarak hile yapanlara ikinci el piyasasında çok sık rastlanıyor.

 

Tramer Kaydı Neleri İçerir?

Aracınızın tramer kaydı ile geçmiş yıllardaki hasar kaydını öğrenmeniz mümkün. Bu sorgulama sayesinde seçtiğiniz aracın;

 

- Marka, model ve kilometre bilgilerine

- Tüm hasar geçmişine ve kusur oranlarına

- Kaza tutanaklarına

- Değişen parçaları varsa hangi servislerde değiştiğine

- Değişen parçaların orijinal olup olmadığına

- Trafik sigortasının olup olmadığına

- Kasko bilgilerine ve ne kadar süreyle kaskolu olduğuna

- Kaç kez el değiştirdiğine

- En son sahibinin kim olduğuna ulaşabilirsiniz.

 

Eğer aracınızın sigortası yoksa, kaza sonrası aracınızda oluşabilecek hasarları gidermek için bir kasko sigortası edinmelisiniz. Koalay’dan online kasko sigortası satın alarak, bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun sigorta tekliflerini kolayca alabilir, kaza sonrasında aracınızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz.

 


Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar tespit tutanağını doldururken nelere dikkat etmelisiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesi ile öğrenmek için tıklayın!

Trafik Sigortasındaki Hasarsızlık İndirimi Oranları

Trafik Sigortasındaki Hasarsızlık İndirimi Oranları

Hasarsızlık kademesi nedir, sigorta hasarsızlık indirimi nasıl hesaplanır, 2019 sigorta basamakları, hasar basamağına göre indirim ve zam oranları.

Engelli Raporu İle  Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporu ile araç almak, %40 ve %90 engelli raporu ile araç alımı, ÖTV muafiyetli, H sınıfı ehliyet alımı, engelli sigorta işlemleri.