Muayene Raporu Aracınızda Bulunmak Zorunda

TÜVTÜRK, her  muayene sonrasında araç muayene süresinin yazılı olduğu rapor veriyor.Bu nedenle sürücüler araç muayenesinin geçerlilik süresinin takibi için TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu ruhsatlarında bulundurmak zorundalar.

 

Muayene Süresini Unutan, Motorlu Araç Trafik Tescil Belgesi Olmayan Araç Sahipleri Muayene Süresini Nasıl Takip Edebilir?

 

TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında araçların muayene bilgileri kayıt altındadır ve bu istasyonlardan aracın muayene raporu alınabilmektedir. Raporda aracın son muayene bilgisi de görülebilmektedir.

 

Ayrıca 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni araç satın alan kişilere Motorlu Araç Trafik Belgesi de verilmediğinden Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurulduğunda araç muayenesinin yapılması gereken tarih öğrenilebilmektedir.

 

2. El Araçların Muayene Süresi Nasıl Takip Edilir?

2.el araç satın alan kişilerin, aracın muayene süresini eski araç sahibinden öğrenmesi gerekir. Muayene süresinin takibi için varsa Araç Muayene Raporu mutlaka istenmelidir.

 

Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar

 

 • Ruhsat
 • Aracın vergi veya ceza borcunun olmaması
 • Trafik sigortası
 • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi

 

Eğer muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulunmalıdır.

 

Araç Muayenesi Yaptırılmadığında Ceza Ödenir Mi?

Araç muayenesinin belirli periyotlarla yaptırılması gerekmektedir. Yaptırılmadığında ise ceza ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırılmadığında 2 tür ceza uygulanmaktadır:

 

 1. Son araç muayene geçerlilik tarihine kadar muayene yaptırmadıysanız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmediyse muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğiniz ay hesaplanmaktadır.
   
 2. 2019 yılında muayenesiz araç kullanmanın cezası 133.6 TL. Muayenesiz araç kullanan şoförlere 133.6 TL para cezasının yanında sürücünün ehliyetine 10 ceza puanı işlenmektedir. Eğer size tanınan süre içerisinde araç muayenesini yaptırmazsanız aracınız trafikten men edilebilmektedir.
   
 3. Araç muayeneniz geciktiyse ödemeniz gereken ceza ücretini Tüvtürk'e ait bu link üzerinden öğrenebilirsiniz.Aracınızı muayeneye götürmeden önce zorunlu trafik sigortanızın süresinin bitmediğinden emin olmalısınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar? Öğrenmek İçin Tıklayın!


1 Yıllık Otomobil Masrafları

1 Yıllık Otomobil Masrafları

Trafik sigortasından araç muayenesine, araç bakımından temizliğine kadar yıllık otomobil masrafınızı bu yazımız sayesinde hesaplayabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Plaka ve aracınızın ruhsat bilgileriyle internet üzerinden TÜVTÜRK’den araç muayene randevusu nasıl alınır, 2019 araç muayene ücreti ve sorgulama.

2019 Araç Muayene Fiyatları

2019 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayene ücretleri, TÜVTÜRK araç muayene süreleri, 2019 otomobil muayene fiyatı 279,66 TL, motosiklet 142,78 TL, otobüs 377,60 TL olarak belirlendi.