Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. MTV ödemeleri, trafik sigortası ve kaskoda olduğu gibi size en uygun gelen teklife göre yapılmayıp, aracınızın belli özelliklerine göre her yıl için belirlenen tarifeye göre hesaplanıyor. Aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları farklılık gösterdiğinden önceden yapacağınız hesaplama yararınıza olacaktır. İlk taksiti Ocak 2017’de yapılması gereken ödeme için şimdiden bütçenizi hazırlayın.


Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin son taksitinin 2016 yılının Temmuz ayında ödenmesinin ardından 16 yaş ve üzeri 1300 cm3’ten az silindir hacmine sahip olan bir araba vergisi 63 TL olarak hesaplandı. Aynı kategoride en yüksek MTV ise 3 yaşın altında 4001 cm3 silindir hacmine sahip olan araçlar tarafından ödendi. Bu araçların vergisi 22 bin 716 TL olarak kayıtlara geçti.


İlk taksiti 2017 yılının ilk ayında ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yılda olduğu gibi bu yıl da Ekim ayını kapsayan ve geriye dönük 12 ayı kapsayan ÜFE oranlarına göre belirlenecek. Belirlenen vergi tutarınızı iki eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İkinci taksit ödemesi ise her zaman olduğu gibi aynı yılın Temmuz ayında yapılıyor.


Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi web sitesi üzerinden ya da bankalara yapılabiliyor. İlk taksit ödemesini peşin olarak yapabilir, dilerseniz kredi kartı ile taksitli şekilde de ödeyebilirsiniz. Ocak ayı MTV taksitinin ay içinde ödenmesi gerekiyor.


Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde her vergide olduğu gibi gecikme zammıyla karşı karşıya kalmamak için verginizi zamanında ödemenizde fayda var.
 

Hangi Araçlar MTV Öder?

  • Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları
  • Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler
  • Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemekle yükümlüdür.
     

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görüntülemek için tıklayın!​

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.