Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. Aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları farklılık gösterdiğinden, önceden yapacağınız hesaplama yararınıza olacaktır. İlk taksiti Ocak’ta yapılması gereken ödeme için şimdiden bütçenizi hazırlayın.
 

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görüntülemek için tıklayın!​


İlk taksiti 2018 yılının ilk ayında ödenecek Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne, Ekim ayında açıklanan yeni önergeye ile 1300 cc altındaki araçlarda %15, daha yüksek motor hacimli araçlarda ise %25 oranında zam gelecek. Belirlenen vergi tutarınızı iki eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. İkinci taksit ödemesi ise her zaman olduğu gibi aynı yılın Temmuz ayında yapılıyor.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne gelen zam oranlarıyla birlikte 2018 yılı için 16 yaş ve üzeri 1300 cm3’ten az silindir hacmine sahip olan bir araba vergisi 78 TL olarak hesaplandı. Aynı kategoride en yüksek MTV ise 3 yaşın altında 4001 cm3 silindir hacmine sahip olan araçlar tarafından ödenecek. Bu araçların vergisi 29 bin 483 TL olarak belirlendi.


Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi web sitesi üzerinden ya da bankalara yapılabiliyor. İlk taksit ödemesini peşin olarak yapabilir, dilerseniz kredi kartı ile taksitli şekilde de ödeyebilirsiniz. Ocak ayı MTV taksitinin ay içinde ödenmesi gerekiyor.


Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde her vergide olduğu gibi gecikme zammıyla karşı karşıya kalmamak için verginizi zamanında ödemenizde fayda var.
 

Hangi Araçlar MTV Öder?

  • Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları

  • Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler

  • Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemekle yükümlüdür.

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görüntülemek için tıklayın!​

 

Elektirkli Araçlar İçin MTV Uygulaması

TBMM’ye gönderilen bir yasa tasarısı ile elektrikli araçlar da MTV ödemeye başlayacak. Bu yeni kanun tasarısıyla elektrikli araçlar, MTV tarifesinin sadece yüzde 25’i oranında vergilendirilecek.

300 cc-1600 cc arası araçlar için fiyatı 40 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) : 294 TL 
Fiyatı 40-70 bin lira arası olanlarda MTV:  1.423 TL 
Fiyatı 70 bini aşanlarda MTV: 1.553 TL

MTV, 1601 cc-1800 cc arası araçlar için fiyatı 100 bini aşmayanlarda (1-3 yaş arası) 2 bin 512 lira, fiyatı 100 bini aşanlarda 2 bin 741 lira.

Elektrikli araçlar bu bedellerin 4’te birini ödeyecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemlerini internetten, bankadan veya kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir? Hangi tarihlerde ödenmelidir? Ödenmezse cezası ne olur?

Uzun Karayolu Yolculuklarında Yapmanız Gerekenler

Uzun yolculuklarda saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi, ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Kasko ve Trafik Poliçesinin Orijinali Araçta Olmalı Mı?

Araç sahiplerinin en fazla merak ettiği konu: Poliçelerin orijinal kopyalarının kendilerinde ve araçlarında bulunup bulunmaması.