Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Tüm araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu MTV her yıl Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz - 31 Temmuz) aylarında iki eşit taksit halinde ödeniyor. Aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları farklılık gösterdiğinden, önceden yapacağınız hesaplama yararınıza olacaktır. İlk taksiti Ocak’ta yapılması gereken ödeme için şimdiden bütçenizi hazırlayın.
 

2019 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görmek için MTV hesaplama sayfamızı ziyaret edin.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne gelen zam oranlarıyla birlikte 2019 yılı için 16 yaş ve üzeri 1300 cm3’ten az silindir hacmine sahip olan bir araba vergisi 90 TL olarak hesaplandı. Aynı kategoride en yüksek MTV ise 3 yaşın altında 4001 cm3 silindir hacmine sahip olan araçlar tarafından ödenecek. Bu araçların vergisi 34 bin 170 TL olarak belirlendi.


Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi web sitesi üzerinden ya da bankalara yapılabiliyor. İlk taksit ödemesini peşin olarak yapabilir, dilerseniz kredi kartı ile taksitli şekilde de ödeyebilirsiniz. Ocak ayı MTV taksitinin ay içinde ödenmesi gerekiyor.


Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde her vergide olduğu gibi gecikme zammıyla karşı karşıya kalmamak için verginizi zamanında ödemenizde fayda var.
 

Hangi Araçlar MTV Öder?

  • Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları

  • Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler

  • Liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtları MTV ödemekle yükümlüdür.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme işlemlerini internetten, bankadan veya kredi kartınız ile yapabilirsiniz.


Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir, MTV ödeme tarihleri ve cezaları, 2019 MTV tutarları, hangi taştılar MTV ödemesi yapmaz, araç pulu ve bandrol nedir.

Uzun Karayolu Yolculuklarında Yapmanız Gerekenler

Uzun Karayolu Yolculuklarında Yapmanız Gerekenler

Uzun yolculuklarda saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi, ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Kasko ve Trafik Poliçesinin Orijinali Araçta Olmalı Mı?

Kasko ve Trafik Poliçesinin Orijinali Araçta Olmalı Mı?

Araç sahiplerinin en fazla merak ettiği konu: Poliçelerin orijinal kopyalarının kendilerinde ve araçlarında bulunup bulunmaması.