MTV Ödemesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve MTV Ödemesi

Araç sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere yılda iki kez ödenir. Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu kara taşıtları ile uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları bu vergiyi ödemekle yükümlüdür.

 

Motorlu taşıtlar vergisi nasıl hesaplanır?
Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın cinsi, yaşı gibi özellikler esas alınır. Aracın türüne, yaşına ve silindir hacmine göre kanunda belirtilen tarifelere göre vergi tutarı belirlenir. Otomobil ve motosikletlerin vergi hesaplamasında aracın yaşı ve silindir hacmi baz alınırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesine göre bir değerlendirme yapılır.

Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanır.

 

Motorlu taşıtlar vergisi nasıl ödenir?
Motorlu Taşıtlar Vergisini aracınızın bağlı olduğu ildeki vergi dairelerine veya bu dairelerin anlaşmalı olduğu bankalara ödeyebilirsiniz. Gelirler İdaresi Başkanlığı Internet Vergi Dairesinden veya anlaşmalı bankalardan herhangi birine nakit veya kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

MTV ödemenizi Halkbank, İş Bankası,Yapı Kredi, Hsbc, Finansbank, Bonus, Teb, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası , Aktif Bank’tan yapabilirsiniz.

 

Motorlu taşıtlar vergisi kredi kartı ile ödenebilir mi?
Motorlu taşıtlar vergisini kredi kartıyla ödeyebilmek için önce sorgulama yapmanız gerekiyor. intvd.gib.gov.tr adresinden Motorlu Taşıtlar sorgulama sayfasına girerek MTV tutarınızı sorgulayabilirsiniz. Bu sayfada “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme, Kredi Kartı İle Ödeme Bilgisi Sorgulama, Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Kasko Değerleri” şeklinde 4 farklı seçenek karşınıza çıkacak. Burada ihtiyacınız olan seçeneğe tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama formunda istenen bilgileri doğru ve tam olarak doldurup MTV borcunuzu sorgulayabilir, kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Bazı bankalar devletin sunduğu taksite ek olarak 2-3 taksit yapabiliyor. Böylece MTV ödemelerinizi taksitle ödemek mümkün hale geliyor.

 

MTV borcu internet üzerinden kredi kartı ile nasıl ödenir?
Vergi dairesinin Web sitesinde “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bölümüne girdiğinizde bir form karşınıza çıkacak. Bu formda plaka, özel plaka, TC kimlik numarası veya Vergi kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgiler isteniyor. Burada plakayı bitişik yazıp özel plakayı “hayır” seçmeniz gerek. Gerçek kişiyseniz TC kimlik numaranızı, tüzel kişiyseniz 'Vergi kimlik numaranızı girmelisiniz.

Aracınız yeniyse tescil tarihi adlı bölüme aracın trafiğe çıkış tarihini yazmalısınız. İkinci el araçlarda ise noter satış sözleşmesindeki satış tarihi veya aracın ruhsatında bulunan tarih yazılmalı. İstenen bilgileri doldurup ödeme kısmına geçebilirsiniz. MTV tutarınızı sorguladıktan sonra kredi kartınızla ödemenizi yapabilirsiniz.

Tahsilat belgesini resmi işlemlerde kullanacaksanız, tahsilat belgesinin bilgisayardan çıktısını alıp vergi dairesine onaylatmanız yeterli olacaktır. Motorlu taşıtlar vergisinin vadesi geçmişse, kart ile ödeme esnasında vadesi geçmiş MTV satırını seçerek ödeme yapabilirsiniz.

 

Motorlu taşıtlar vergisini zamanında ödemezseniz ne olur?
Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz ayında iki taksitle ödenmelidir. Ödemenizi zamanında yapmamanız halinde Maliye Bakanlığından mektup ile uyarı alırsınız. Buna rağmen ödemenin gerçekleşmemesi durumunda banka hesaplarınıza vergi dairesince haciz konulup ödemeniz gereken tutar tahsil edilir, gerekirse aracınız bağlanabilir.

MTV borcunuzu zamanında ödemediğiniz takdirde her ay için aylık %2.5 gecikme zammına tabi olursunuz. Bu nedenle MTV ödemelerinizi zamanında yapmaya dikkat edin.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.