kış lastıgı

Kış Lastiği Nedir?

Kışın yaklaşmasıyla birlikte soğuk havalar gün yüzüne çıktı. Soğuk ve yağışlı havalarda araç kullanmak tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu durumda kış lastikleri sürücülerin işini epey kolaylaştırıyor. Kimi araç sahipleri kış lastiklerini gereksiz bulabilir, ancak bu lastikler kışın zorlu hava şartlarında tam bir hayat kurtarıcı oluyor. Kış lastiği hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

 

Neden Kış Lastiği?

Kışın soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak oldukça riskli. Yaz lastikleri yapısı ve kullanılan malzemesi gereği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşerek yol tutuşunu azaltıyor. Fakat kış şartlarına uygun üretilen kış lastikleri 7 derecenin altındaki soğuk havalarda yola daha iyi tutunarak daha güvenli bir sürüş imkanı sunuyor. Yaz lastiklerinin özelliklerini sıralamak gerekirse;

 

 • Kauçuk malzemeden üretilen kış lastikleri soğuk havalarda bile sertleşmiyor. Desenli sırtı ve omuz tarafındaki dişli yapısı sayesinde karlı zeminlerde mükemmel bir çekiş sağlıyor. Silikali sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı ile de ıslak zeminlerde de iyi bir yol tutuşu gösteriyor.
   
 • Sırtındaki desenler ve özel sırt karışımı kış lastiğini standart lastiklerden ayırıyor. Bu yönüyle sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşak kalıp yolla temasını koruyor.
   
 • Kış lastiklerinin sırtında ince lameli ve geniş bloklu desenler yer alıyor. Böylece kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde hem yola daha iyi tutunuyor, hem de daha iyi bir çekiş sağlıyor.
   
 • Kış lastikleri özellikle karlı ve buzlu zeminlerde iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Fakat kış lastikleri yalnızca karlı havalarda kullanılır diye düşünmeyin. Sıcaklığın 7 derecenin altında olduğu kuru ve ıslak zeminlerde de kış lastiklerinden verim alabilirsiniz.
   
 • Kış lastikleri, ıslak zeminlerde suyu olabildiğince hızlı bir şekilde tahliye ettiği için yol tutuşunu arttırıp suda kızaklama ihtimalini önler. Böylece kuru veya ıslak olması fark etmeksizin kış lastikleri soğuk havalarda yüksek performans gösteriyor.
   
 • Her lastikte olduğu gibi kış lastiğinde de diş derinliğine dikkat etmek gerek. Kış lastiğinin diş derinliği 4 mm.’in altına inmemeli. Bu seviyenin altındaki lastikler güvenli olmadığı gibi yeterli performans göstermez.

 

Kış Lastiği Varsa, Kar Zinciri Bulundurmak Gerekir Mi?

Araç sürücülerinin kış lastiği taktıktan sonra kar zinciri de bulundurması gerekiyor. Karayolu Trafik Kanunu ile ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği’ne göre karlı ve buzlu yollarda kar zinciri bulundurmak zorunludur. Kış şartlarında araçta bulundurulması gereken kar zinciri çapının kullanılan kış lastiğinin çap ölçülerine uygun olmasına da dikkat edilmeli. Bu zorunluluk 4x4 olarak bilinen dört çekişli araçlar için de geçerlidir. Kar zinciri kullanımı trafik polisi ve trafik jandarmasının yetkisindedir. Karlı yollarda trafik yetkilileri sürücülerden kar zinciri takmalarını isteyebilir. Sürücülerin bu kurala uyması gerekir.

 

Kar Zinciri Çeşitleri

Kış lastikleri yolun karlı olması durumunda yeterli olmayabilir. Bu nedenle kar zinciri kullanmak gerekecektir. Piyasada merdiven tipi, X tipi ve hızlı montaj tipi olmak üzere 3 çeşit kar zinciri bulunmaktadır.

 

 • Merdiven tipi kar zinciri: Bu tür zincirler lastik sırtı üzerine yerleştirilen paralel çubuklardan oluşur. Hareket kuvveti doğruysa, frenleme ve kontrol edilebilirlik boylamasına halkaların olmaması sayesinde temin edilir. Merdiven tipi zincirler kalın karda etkisini kaybeder.
   
 • X tipi kar zinciri: Çelik halkalar ile güçlendirilmiştir. Lastik sırtında birbirine geçen çok sayıda zincir halkası bulunur ve lastiği iyice kavrarlar. Manevralarda ve fren sırasında etkilidirler. Titreşimleri azalttığından sürüş konforu iyi bir seviyededir. Daha dayanıklı yapıdadırlar.
   
 • Hızlı montaj kar zincirleri: Bu zincirlerin janta sabitlenen bir adaptör sayesinde montajı kolaydır. Montaj sonrası aracın hareket etmeye başlamasıyla kar zinciri doğru konumu alır. Pratik bir kullanıma sahiptirler. Ancak diğer zincir türlerine göre daha masraflıdır ve bagajda fazla yer kaplayabilirler. Aracınızın kış bakımının bir parçası olan kış lastiğine geçiş sürecinde dikkat etmeniz gereken, bagajınızda bulunduracağınız kar zinciri çapının lastik çapına uygun olmasıdır. 

 

Kış Lastikleri Kullanımına Dair Pratik Bilgiler

 • Bölgesel olarak değişmekle birlikte kış lastiklerini Ekim-Nisan arası kullanmanızı öneririz. Bu tip lastiklerin yağışlı havalarda da faydasını görebilirsiniz.
   
 • Lastiklerin diş derinliklerini göz ardı etmeyin. Yeterli diş derinliğine sahip olmayan lastikler su tahliyesi yapamadığı için fren mesafesinin artmasına neden olur. Bu da sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokabilir.
   
 • Kış aylarında özellikle kavşak ve yokuşlarda, trafik ışıklarında daha temkinli olun. Mümkün olduğunca aracınızı düşük hızda kullanın.
   
 • Karlı bir zeminde yola çıkıyorsanız daha yavaş hareket edin. Aksi halde lastikleriniz patinaj yaparak karın sertleşmesine yol açar. Böylece zemin daha kaygan bir hale gelir.

 

Kış Lastiği Yakıt Tüketimini Arttırıyor Mu?

Kış lastiklerinin aracın yakıt tüketimini arttırdığı iddia edilse de bu pek doğru değil. Hatta birçok kış lastiği modeli yapısı sebebiyle yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. Bunun dışında yakıt tüketimini azaltmak için siz de bir şeyler yapabilirsiniz.


Öncelikle aracı hareket ettirmeden önce uzun süre motorun ısınmasını beklemeyin. Ani ve hızlı kalkışlardan uzak durun. Trafik ışıklarına özen göstererek hafifçe hızlanın ve yavaşlayın.Mümkün olduğunca 90 km/h ve altında sürün. Bagajınızdaki fazlalıkları atın. Aracınızdaki her fazlalık aracın ağırlığını arttıracağından fazladan güç harcamasına neden olur. Aracınızı motorun sarsıntı yaratmayacağı ve düzgün çalışacağı en yüksek viteste kullanın.


Koalay.com olarak size kış lastiği hakkında birçok bilgi verdik. Bu bilgilerden yararlanarak aracınıza uygun kış lastiği ile güvenli yolculuklar yapabilirsiniz.

 

Zorunlu trafik sigortası motorlu bir taşıtın kusurlu olarak üçüncü şahıslara verdiği zararları karşılar. Araç kullanırken başınıza gelebilecek olası bir kaza durumunda aracınızı ve kendinizi güvence altına almak için kasko yaptırmanızda fayda var. Online araç sigortası teklifi almak için hızlı ve güvenilir bir adres arıyorsanız, Koalay.com’u tercih edebilirsiniz.

Kazalara Karşı Önlem İçin Aracınızın Kış Bakımını Yaptırın

Bakımı yapılmamış ve kış lastikleri olmayan araçların kaza oranı oldukça yüksek olduğu için rahat ve güvenli sürüş için kış bakımını yaptırmakta fayda var.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve MTV Ödemesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın cinsi, yaşı gibi özellikler esas alınır.

Koalay 2015 Yılı İnfografiği

2015 yılında Kasko ve Trafik sigortası çalışmalarını değerlendirdiğimiz bir infografik hazırladık.