Kaskolu Araçlar İçin Anahtar Kaybı Teminatı Nedir?

Benim başıma gelmez dediğimiz bazı olaylar maalesef hepimizin başına gelebiliyor. Hayatın yoğun koşturmacası içinde bazı eşyalarımızı bir anlık dalgınlıkla kaybedebiliyoruz. Bu eşyalardan biri de en çok kullandığımız araçlarımızın anahtarları olabiliyor. Daha da kötüsü ise; ne kadar önlem almaya çalışsak da asıl veya yedek anahtarın çalınmasına kimi zaman engel olamayabiliyoruz.

 

Bu tür durumlarla karşılaştığımızda ilk anda panik yapabiliyoruz. Kendimizi üzmeden önce her şeyin bir çözümü olduğunu hatırlamakta fayda var. Kaskonuz ve araç anahtar kaybına ait ek teminatınız varsa aracınızın anahtarı kaybolduğu ya da çalındığı zaman içiniz biraz da olsa rahatlayacak.

 

Kasko sahiplerinin anahtarı kaybolduğunda veya çalındığında bilmesi gerekenler:

 

 

Anahtar Kaybı Teminatı Nedir?

Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları poliçe sahibinin aracını güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

 

Kasko sigortasında ek sözleşme ile teminat kapsamına dahil edilebilecek bazı haklar bulunur. Bu teminatlardan biri de araç anahtarı ile ilgilidir. Araç anahtarının ek sözleşmede belirtilen haller sonucunda ele geçirilmesi suretiyle aracın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü sonucu meydana gelecek hasarlar, istenirse ayrıca teminat altına alınabilir. Ek teminatlar dahilinde araç anahtar kaybı teminatı alındıysa, kasko poliçesi ile sigortalı aracın anahtarının kaybolması ve/veya çalınması halinde araç güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan kilit sisteminin değiştirilmesi, anahtarın kopyalanması veya yeniden kodlanması masrafları teminat altına alınabiliyor.  

 

Kasko Sigorta Poliçesi İle Araç Anahtarının Kaybolması veya Çalınması Sonucunda, Aracın Alarm ve Merkezi Kilit Sisteminin Değiştirilmesi İçin Yapılan Harcamalar Karşılanabilir Mi?

Kasko sigortanıza ek olarak aldığınız anahtar kaybı teminatıyla, Kasko Sigortası Genel Şartları’na istinaden; zor kullanma veya gasp sonucunda veya sigortalının kusuru olmaksızın araç anahtarının üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi sebebiyle, sigortalı aracın güvenliğinin sağlanması amacıyla, mevcut anahtarların yeniden kopyalanması, alarm ve/veya immobilizer türü uyarı sistemlerinin kodlanması, komple kilit mekanizmasının/kontak setinin değiştirilmesi masrafları teminata dahildir. 

 

Araba Anahtarı Kaybolunca Ne Yapılır?

Kontak anahtarımızı bulamıyorsunuz ve yedeği de ortada yok. Eğer kaskonuz ve ek teminatınız varsa anahtarınız kaybolduğuna/çalındığına dair polis tutanağı hazırlatılarak anahtar kabı beyanı ile sigorta şirketine başvurulmalısınız. Ardında. Sigorta şirketi sizinle irtibata geçereke süreci hızlıca neticelendirecektir. Şayet kaskonuz veya ek teminatınız yoksa ne yazık ki ilk gideceğiniz yer yetkili servis veya sanayilerde bu işi yapan anahtarcılar olacak. Arabanızı bir çekiciye yükleyip anahtarcı arayacaksınız.

 

Arabanın anahtarı olmadığı için önce bir anatarcı bulup, parasını verip, kapıları açtıracaksınız. Anahtarcı aracınıza uygun metal bir anahtar getirecek. Kontak ve kapı kilitlerine göre anahtar işlenecek. Artık kontağa ve kapılara giren anahtarın sıradaki işlemi arabanızın Immobilizer’ı ile eşleştirilmesi. Aracınız bu eşleştirilmeye uygun ise sorun yok ve kurtuldunuz demektir. Ancak her araç için süreç bu kadar kolay olmuyor.

 

Sanayiye güvenemediniz, aracınız da yeni ve riske atmak istemiyorsunuz. O halde aracınızı yetkili servise çektirdiniz. Yetkili servis sanayideki gibi işinizi çözmez. Bazı modeller için yurtdışından, aracın fabrikasından uygun Immobilizer kodunu ister ve yeni anahtar buna göre yapılır. Süreç bununla da kalmıyor. Yetkili servislerde bazı araçların kayıp anahtarının yerine yenisinin konması demek; yeni kontak kilidi ile  tüm kapı ve bagaj için yeni kilit takılması anlamına da gelebiliyor.

 

Kısaca değindiğimiz tüm bu süreçte anahtar yaptırmanın maliyeti 250 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor.  

 

Aracın Asıl Anahtarla Çalınması Teminatı Nedir? Neleri Kapsar?

Aracınıza ait asıl anahtarın çalınması sonucu oluşacak zarar kasko sigortanız dahilindeki ek teminatlar ile karşılanabilir. Kasko sigortası genel şartlarında yer alan ve ek teminatın ödeme yaptığı çalıntı durumları şöyledir:

  • Şayet kasko sigortanızı yaptırırken poliçenizi anahtar kaybı teminatını eklettiyseniz, araç anahtarının zor ve şiddet kullanılarak aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelebilecek tüm hasarlar kasko teminatları kapsamına dahil edilir.
  • Araç anahtarlarının, ev veya işyeri gibi kapalı bir yerde bulunurken kırmak, delmek, yıkmak, devirmek, zorlamak, araç-gereç kullanarak aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelecek zararlar da teminat kapsamı dahilindedir.
  • Aracın kanunen geçerli bir belge karşılığında bakım ve onarım amacı ile aracın teslim edildiği otopark, oto yıkama, tamirhane, restoran vb. işletmelerden aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelebilecek hasarlar da sigortalının yasal sorumlular hakkında yasal bir soruşturma süreci başlatması koşuluyla teminat kapsamına dahil edilmiştir.  

 

Aracın Asıl Anahtarla Çalınması Hangi Durumlarda Ödenmez?

Kasko sigortanıza dahil edilmiş bir ek teminatınız olmasına rağmen bazı koşullarda sigorta şirketi araç anahtarının kaybı ve çalınmasına istinaden oluşabilecek zararları karşılamayabilir. Dikkatle okunması gereken söz konusu durumla şöyle:

 

  • Araç anahtarının zor kullanmaksızın açık bırakılmış kapı, pencere veya bunun gibi bir yerden araca girilip asıl veya yedek anahtarın alınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar teminat kapsamı dışındadır. Araç anahtarının araç üzerinde bırakılması sonucunda aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelebilecek zararlar,
  • Dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma sonucu aracın çalınması,
  • Araç anahtarının açık bırakılmış kapı, pencere veya bunun gibi bir yerden sigortalı hatası nedeniyle anahtarın çalınması sonucu oluşan hasarlar,
  • Araç anahtarının araç üzerinde bırakılması sonucunda çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucu meydana gelebilecek zararlar,
  • Sigortalı aracın kıyafet değiştirerek veya yetkili olmaksızın kendini yetkili gibi gösteren kişilere asıl anahtarın teslim edilmesi neticesinde aracın çalınması veya kanunen geçerli bir belge almadan bakım ve onarım amacı ile aracın teslim edildiği otopark, oto yıkama, servis vb. işletmelerden veya işletme vasfı olmayan yerlerden aracın çalınması sonucu meydana gelebilecek hasarlar da teminat kapsamı dışındadır.  

 

Yedek Anahtar Olmadan Kasko Yapılır mı?

Anahtar kaybı teminatının en önemli noktası yedek anahtardır. Kasko poliçesini hazırlatırken şayet anahtar kaybı teminatı ekletiyorsanız mutlaka yedek anahtarınızın olup olmadığını da not düşürmeniz gerekir. Eğer yedek anahtarınız yoksa ancak poliçenize not düşürmediyseniz olası bir anahtar kaybı veya çalınma durumunda sigorta şirketi teminat kapsamında ödeme yapmıyor.

 

Örneğin; aracınız çalındı ve siz karakola gidip tutanak tutturucaksınız. Aracınızın ilk sahibi araç starken yedek anahtarı olmadığını söyledi ve vermedi. Ancak polis memuru sizden yedek anahtar istiyor ve yedek anahtarı bulunamadı diye tutanağa not düşüyor ve kaskoda şirketi de dönüp poliçenize bakıyor. Şayet poliçenizde not yoksa bu durumda ödeme yapmayı reddediyor.

 

Peki ne yapmamız lazım? Kasko yaptırırken poliçenize yalnızca “aracın yedek anahtarı mevcut değildir” şeklinde not düşürmeniz yeterli oluyor.

 

Sigorta şirketleri kasko tekliflerini düşürebilmek adına teminat kapsamlarını daraltabiliyorlar. Örneğin; Eğer aracınızı eşiniz ve siz kullanıyorsanız kaskonuzu çoklu kullanıcı için geçerli olacak şekilde düzenletmelisiniz. Eğer çoklu değil de tek kullanıcı yaparsanız ve eşiniz araçla kaza yaparsa kasko ödeme yapmayı kabul etmiyor.  

 

 

Arabamın Anahtarını Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Aracınızın anahtarını kaybettiyseniz, aracınız kasko poliçesinde anahtar kaybı teminatı varsa anahtar yapımı ve kilit sisteminin değişimi masrafları poliçeden karşılanır. Bu nedenle arabanın yedek anahtarı kaybolursa veya çalınırsa anahtar kaybı beyanı ile polis tutanağı hazırlatılarak sigorta şirketine başvurulmalıdır.

 

 

Koalay’ın anlaşmalı olduğu birçok sigorta şirketinden aynı anda teklif alarak karşılaştırma yapabilirsiniz. Kolay ve hızlı adımlarla poliçe işlemleri, 365 gün 7/24 hizmet, objektif bir sorgulama ortamında kredi kartı ile güvenli bir satın alma işlemi için Koalay’da kaliteli bir hizmet alırsınız. Aracınıza ve bütçenize uygun kişiselleştirilmiş kasko teklifi almak için tıklayın. 

 


Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi ve hasarsızlık kademesi nedir, indirim oranları tablosu, hangi durumunda hasarsızlık indirimi düşer, kasko hasarsızlık indirimi.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı hazırlanırken, kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve imzalanır.

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba fiyat karşılaştırması nasıl yapılır? Araba fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Tüm detayları sizin için derledik!