Kasko Değeri Üzerinden MTV Hesaplama

 

2005 yılının ilk ayında yürürlüğe giren indirimli MTV uygulaması ile otomobil, arazi taşıtı ve benzeri araçlara yönelik MTV’lerde araç kasko değerleri hesaplanabiliyor. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından belirlenen kasko değerleri, her ay liste halinde yayınlanıyor. Bu liste, araçların markaları, modelleri ve piyasa koşulları dikkate alınarak hazırlanıyor.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi İndirimi Nasıl Sağlanır?

MTV hesaplamada aracın yaşı ve motor silindir hacmi oldukça önemli. Yaşı büyük ve motor hacmi küçük bir aracın MTV’si düşük olurken, 1-3 yaş arası ve motor hacmi 4000 m3’ün üzerindeki lüks araçların MTV’si yüksek oluyor.

 

Otomobilinizin veya ticari aracınızın, kasko değeri üzerinden MTV’nizi %5’i oranında hesaplayabiliyorsunuz. Sonrasında aracınızın silindir hacmi ve yaşına göre 2015 yılı MTV'sine bakılıyor. Tarifede belirtilen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinin %5’inden fazlaysa, bir alt kademedeki vergi tutarını ödeniyor.

 

MTV tutarı, kasko değerinin %5’inden düşükse herhangi bir değişiklik olmuyor. Tarifeye göre araç verginizi ödemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse;

 

8 yaşında ve Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan aracın kasko değerinin 90.000 TL olduğunu düşünelim. Böyle bir aracın MTV’si ne olabilir?

 

  • Taşıtın kasko değeri 90 bin TL.
  • %5'i (90.000x%5=) 4.500 TL.
  • Taşıtın tarifeye göre 2015 yılı MTV tutarı 4.533 TL.
  • Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 2.985 TL.

 

Bu örnekten yola çıkacak olursak; aracın kasko değerinin %5’i (4.500 TL), 2015 MTV tutarının altında olduğundan, MTV ödemesi için bir alt kademe için belirlenen (2.985 TL) yatırmak yeterli olacaktır. Böylece 1548 TL’lik bir indirim elde edilmiş olur.

 

Taksitli Ödeme Avantajı

Kasko değerine bağlı indirimden yararlanamıyorsanız, bankaların taksitli ödeme seçenekleri işinize yarayabilir. Bazı bankalar kredi kartıyla yapılacak olan MTV ödemeleri için 3 ila 5 taksit arasında taksit seçenekleri sunuyor. İş Bankası, 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit yaparken, Yapı Kredi 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit imkanı sağlıyor.

 

Fazla Ödeyenlere İade Var

Kasko değerinizin %5’inden fazlasını ödediyseniz, paranızı iade alma imkanınız var. Fazla ödediğiniz tutarın iadesi için birkaç işlemi yerine getirmeniz gerekmekte. Düzeltme dilekçesiyle birlikte kasko sigorta değeri bildirim formunu yetkili birimlere iletmeniz yeterli.

 

Bundan böyle kaskonuz sadece aracınızı korumakla kalmayıp masraflarınızın bir nebze olsa azalmasına yardımcı olacak. Eğer henüz kasko sahibi değilseniz, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kasko poliçesi için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz. Koalay.com’un pratik ve güvenilir hizmetiyle 3 dakikada kolayca kasko sahibi olabilirsiniz.
 


Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

MTV Ne Zaman Ödenir, Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir, Hangi Araçlar MTV Öder, MTV Neye Göre Belirlenir, MTV’den Muaf Olan Araçlar Nelerdir?

Yeni ÖTV Oranları

Yeni ÖTV Oranları

Araçlar İçin Yeni ÖTV Oranları, ÖTV Vergisi, Otomobil Vergisi, Motosiklet Vergisi, Elektrikli Araç ÖTV ve KDV Tutarları, Engelli Raporu ile ÖTV’siz Araç Alımı

Engelli Raporu İle  Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır? %90 Üzeri Engelli Raporu ile Araç Alımı Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilecekler, H Sınıfı Ehliyet