2018 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınavı Tarihleri

2017 yılının son ehliyet sınavı 23 Aralık 2017 tarihinde yapıldı. Bundan sonra ehliyet almak isteyen sürücü adayları artık 2018 yılının ehliyet ve direksiyon sınavlarının tarihlerini takip edecek. Yeni yılda 5 kez ehliyet sınavı düzenlenecek ve adaylar, 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni ehliyet uygulamaları kapsamında sürücü belgelerine sahip olabilecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2018 yılının ehliyet sınav tarihleri sırasıyla;

 

1- 11 Şubat 2018 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

2- 20 Mayıs 2018 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

3- 29 Temmuz 2018 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

4- 07 Ekim 2018 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

5- 23 Aralık 2018 Ehliyet Sınavı (Cumartesi saat 14:00'da)

 

Ehliyet sınavları için bir de saat düzenlemesi yapıldı. Bugüne kadar saat 11.00’de yapılan sınavlar, sürücü adaylarının sınava geç kalmasının önüne geçmek için 14.00’te yapılacak.

 

Direksiyon sınavları için genelde bir tarih belirlenmemekle birlikte, ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra 2 ila 5 haftaya kadar yapılabiliyor. Direksiyon sınavları hakkında en doğru bilgiyi kayıtlı olduğunuz sürücü kursundan alabilirsiniz.

 

Stajyer Ehliyet Uygulaması

 

2016 yılından itibaren sürücü kurslarına başvuru yapan adayların hepsi stajyer sürücü (aday sürücü) olarak kabul ediliyor. Bilinçli sürücülerin yetişmesi ve trafik kurallarına daha fazla hassasiyet gösterilmesi amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan stajyer ehliyet uygulamasında aday sürücü, 2 yıl boyunca sistemde “stajyer” olarak kayıtlı oluyor. Bu süre içinde 75 ceza puanına ulaşan sürücünün ehliyetine el koyulup psikoteknik test ile psikolojik durumu tespit ediliyor. Testten alınan belge ile tekrar bir sürücü kurusuna başvuru yaparak ehliyet alınabiliyor.

 

Hangi Hata Kaç Ceza Puanı?

 

10 ceza puanı:

 • Trafikte telefonla konuşmak                         
 • Hız sınırını aşmak                                  
 • Muayenesiz araç kullanmak

 

15 ceza puanı:       

 • Emniyet kemerini bağlamamak

       

 20 ceza puanı:              

 • Park yasağına uymamak
 • Geçiş üstünlüğü olan yayalara yol vermemek
 • Şerit izleme kurallarına uymamak
 • Kırmızı ışıkta geçmek

 

Stajyer ehliyet sahibi sürücülerin trafikte üst üste yaptıkları hatalar sonucunda sürücü belgelerine el konabiliyor. 2 yıl boyunca; hız limitini 3 defa aşmak, yaya ve bisiklet kullananların geçiş hakkını 3 defa ihlal etmek, 3 kez trafik ışıklarına uymamak, okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini ihlal etmek, emniyet kemerini 3 kez takmamak, 0,20 promil alkollü yakalanmak ve ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusurlu olmak aday sürücünün ehliyetinin iptal edilmesi için yeterli oluyor.

 

Direksiyon Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Direksiyon sınavları, ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılıyor. Sınavlar için belli bir tarih belirlenmemekle birlikte, en doğru bilgi sürücü kurslarından alınıyor. Direksiyon sınav sonuçları ise aynı gün sürücü kursundan öğrenilebiliyor. Sürücü adayları, direksiyon sınavı giriş belgelerini sınavdan 1 gün önce sürücü kurslarından alabiliyor.

 

Direksiyon sınavı, eğitmen ve gözetmen eşliğinde aracın uygulamalı olarak kullanılmasını takip eden bir sınavdır. 2016 yılına kadar süresi 30 dakika olan direksiyon sınavı, 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana 35 dakika sürüyor. Eklenen 5 dakikalık sürede, aracın iç donanım ve motor aksamları ile ilgili sorular yöneltiliyor. 5 soruyu cevaplamayan sürücü adayları, sınavda başarısız sayılıyor. Sürenin uzatılmasının bir sebebi de sürücünün heyecanını yenmesine yardımcı olmak…

 

Bir direksiyon sınavında sürücü adayının öncelikle yapması gerekenler sırasıyla şöyle:

 

 • Aynaları ve koltuğu ayarlamak, emniyet kemerini takmak 
 • Debriyaja basarak boşa almak ve kontağı çevirerek aracın çalışmasını sağlamak 
 • Frene basarak el frenini indirmek 
 • Gidilecek yöne doğru sinyal vermek 
 • Debriyaja basarak aracı 1. vitese almak ve yola çıkmak

 

Direksiyon Sınavındaki Uygulamalar

 

Direksiyon başına geçmeden önce heyecanı yenmek, sınav boyunca rahat bir sürüş için önemlidir. Aracın sağlıklı bir şekilde kalkışını sağlandıktan sonra;

 

 • Direksiyon tutuşu “saat 9.15” olarak tabir edilen konumda olmalıdır. 
 • 2 duba arasına geri geri park edebilmek, dubalara çarpmamak gerekir. 
 • Şerit ihlali yapmadan 25 metre çizgilere paralel geri geri gidilebilmelidir. 
 • Durma ve duraklamalarda ani fren yapılmamalıdır. 
 • Takip mesafesi korunmalıdır. 
 • Dönüşlerde ayna kontrolü yapılmalı ve sinyal verilmelidir. 
 • Geçiş üstünlüğü ve trafik ışıklarına dikkat edilmelidir. 
 • Yol kenarındaki trafik işaretlerine uyulmalıdır. 
 • Yokuştan inerken vites boşta olmamalıdır. 
 • Direksiyon sınavında 4. ve 5. viteslere çıkılmamalıdır. 
 • Sınav tamamlandığında araçtan inmeden önce vites boşa alınmalı, el freni çekilmeli, sol aynadan kontrol yapılarak araçtan inilmelidir.

 

Yeni Ehliyet Uygulamasının Detayları

 

1 Ocak 2016 tarihi ile başlayan yeni ehliyet uygulaması, ehliyetlere Avrupa standardı getirdi. Bu sayede yurt dışında yaşananların ehliyetinin ülkeye uyumluluk sorunu da ortadan kalkmış oldu. İlk 2 yıl sistemde aday sürücü olarak kayıtlı olan yeni ehliyet sahiplerinin aday sürücülüğü, süre sonunda kendiliğinden kalkıyor ve bunun için ek bir ücrete ya da belge değişikliğine gerek olmuyor.

 

Yeni ehliyet uygulamasına göre, otomatik araç kullanan sürücülerin uygulama sınavları otomatik vitesli araçla yapılıyor ancak sürücü aynı ehliyetle vitesli araç kullanamıyor.

 

Toplumda en çok merak edilen konulardan biri de sınıf yükseltmek ya da başka bir sınıftan ehliyet almak isteyen kişilerin sistemde “stajyer sürücü” olarak kaydedilip, kaydedilmeyeceği. Yeni düzenleme, bu istekle başvuran sürücüleri kapsamıyor. İlk kez ehliyet alanlar ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilip yeniden sürücü belgesi almak isteyenler, stajyer sürücü olarak kabul ediliyor.

 

Yeni ehliyetinizle yola çıktığınızda zorunlu trafik sigortanızın yapılmış olması gerekiyor. Siz de aracınızın kasko ve trafik sigortasını 3 dakikada Koalay’dan satın alabilirsiniz.


Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet için Gerekli Belgeler, Ehliyet Başvuru İşlemleri ve Sağlık Raporu, Direksiyon Sınavı, Trafik Ceza Puanları, Ehliyet Sınıfları

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer ehliyet nedir ve nasıl alınır, 2019 stajyer ehliyet kuralları, stajyer ehliyet süresi, stajyer ehliyet ceza puanları.

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır?

2022 Ehliyet Harç Ücreti, Ehliyet Randevusu İçin Gerekli Belgeler Ve Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Randevu İşlemleri, Eski Ehliyet Yenileme Ve Kayıp/Çalıntı İşlemleri