Türkiye’deki Trafik Kazası İstatistikleri

Türkiye'deki Trafik Kazası İstatistikleri

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2004’ten bugüne Türkiye’deki araç sayısı yaklaşık 2 katına çıkarak 2018 yılında 22 milyonu aştı. Trafikte yer alan araçların %54’lük kısmını otomobiller oluştururken, geriye kalan %46’lik kısmını sırasıyla kamyonet, motosiklet, kamyon, minibüs ve otobüsler oluşturuyor. 

 

Türkiye, Trafik Kazası Sayısında Avrupa’da İkinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı 'Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ raporuna göre, Türkiye karayolu ağında 2017 yılında toplam 1 milyon 202 bin 716 adet trafik kazası meydana geldi. Söz konusu kazaların 1 milyon 20 bin 47’si maddi hasarlı, 182 bin 669'u ise ölümlü yaralanmalı kazalar oluşturdu. Trafik kazaları sonucunda 7 bin 427 kişi öldü, 300 bin 383 kişi yaralandı. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor.

 

Dikkatli Sürüş ve Kurallara Uymak Hayat Kurtarıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı trafik kaza verilerine göre; Türkiye’de 2017 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 325 kusura bakıldığında kusurların % 89,9’u sürücü, % 8,5'inin yaya, % 0,7'sinin yol, % 0,5’inin taşıt ve % 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görülüyor. Sürücü kaynaklı gerçekleşen 142 bin 487 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının %40,8’i, sürücülerin araç hızını yol, hava ve trafiğin şartlarına göre ayarlayamamasından kaynaklanırken %13’ü ise kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmamasından ve %8’i ise manevraları düzenleyen genel şartların yok sayılmasından kaynaklanıyor. Veriler gösteriyor ki, dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı, kaza sayısını neredeyse yarı yarıya azaltabilir.

 

Peki, Koalay Sizin için Ne Yapabilir?

Trafikte başınıza gelebilecek talihsiz olaylar için öncelikle sürücülerimizi daha dikkatli olmaya ve kurallara uymaya davet ediyoruz. Türkiye’de yaşanan kazaların %84’ünün maddi hasarlı kazaların olduğunu unutmamalıyız. Kazalarda oluşabilecek maddi hasarlara karşı Koalay.com’dan 3 dakikada en uygun fiyata araç sigortanızı yaptırabilirsiniz.

 

Trafik Kazalarında Çocuk Ölümleri Giderek Artıyor

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenler arasında 0-14 yaş arasındaki bebek ve çocuklar öne çıkıyor.

Bayram Trafiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram ve tatil döneminde yoğun trafik koşullarında sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken hususlara yer vermek istiyoruz.

Trafik Sigortası Yurt Dışında Da Geçerli Midir?

Aracınız ile yurt dışına çıkmanız durumunda trafik sigortası poliçenizin teminatları geçerli midir? Uzmanından öğrenmek için tıklayın!