Türkiye’deki Trafik Kazası İstatistikleri

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2004’ten bugüne Türkiye’deki araç sayısı yaklaşık 2 katına çıkarak 2018 yılında 22 milyonu aştı. Trafikte yer alan araçların %54’lük kısmını otomobiller oluştururken, geriye kalan %46’lik kısmını sırasıyla kamyonet, motosiklet, kamyon, minibüs ve otobüsler oluşturuyor. 

 

Türkiye, Trafik Kazası Sayısında Avrupa’da İkinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı 'Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ raporuna göre, Türkiye karayolu ağında 2017 yılında toplam 1 milyon 202 bin 716 adet trafik kazası meydana geldi. Söz konusu kazaların 1 milyon 20 bin 47’si maddi hasarlı, 182 bin 669'u ise ölümlü yaralanmalı kazalar oluşturdu. Trafik kazaları sonucunda 7 bin 427 kişi öldü, 300 bin 383 kişi yaralandı. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor.

 

Dikkatli Sürüş ve Kurallara Uymak Hayat Kurtarıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı trafik kaza verilerine göre; Türkiye’de 2017 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 325 kusura bakıldığında kusurların % 89,9’u sürücü, % 8,5'inin yaya, % 0,7'sinin yol, % 0,5’inin taşıt ve % 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görülüyor. Sürücü kaynaklı gerçekleşen 142 bin 487 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının %40,8’i, sürücülerin araç hızını yol, hava ve trafiğin şartlarına göre ayarlayamamasından kaynaklanırken %13’ü ise kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmamasından ve %8’i ise manevraları düzenleyen genel şartların yok sayılmasından kaynaklanıyor. Veriler gösteriyor ki, dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı, kaza sayısını neredeyse yarı yarıya azaltabilir.

 

Peki, Koalay Sizin için Ne Yapabilir?

Trafikte başınıza gelebilecek talihsiz olaylar için öncelikle sürücülerimizi daha dikkatli olmaya ve kurallara uymaya davet ediyoruz. Türkiye’de yaşanan kazaların %84’ünün maddi hasarlı kazaların olduğunu unutmamalıyız. Kazalarda oluşabilecek maddi hasarlara karşı Koalay.com’dan 3 dakikada en uygun fiyata araç sigortanızı yaptırabilirsiniz.

 


İstanbul' da Trafik Kazalarının En Yoğun Olduğu Bölgeler

İstanbul' da Trafik Kazalarının En Yoğun Olduğu Bölgeler

Tedbirli olmak adına sizler için İstanbul’da en çok kaza yapılan 20 bölgeyi listeledik, bu bölgelerde araba kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Trafikte olası hataları en aza indirmek, trafik kazası riskini ortadan kaldırmak için aşağıdaki 15 hayat kurtarıcı madde ile yolların ustası olabilirsiniz.

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Anne sürücüler çocuklarıyla birlikte yola çıktıklarında her zamankinden daha dikkatli olması gerekli. İşte en sık yapılan hatalar