Türkiye’deki Trafik Kazası İstatistikleri

Türkiye'deki Trafik Kazası İstatistikleri

Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre 2004’ten bugüne Türkiye’deki araç sayısı yaklaşık 2 katına çıkarak 2016 yılında 21 milyon 90 bine ulaştı. Trafikte yer alan araçların %53’lük kısmını otomobiller oluştururken, geriye kalan %47’lik kısmını sırasıyla kamyonet, motosiklet, kamyon, minibüs ve otobüsler oluşturuyor. 

 

Türkiye, Trafik Kazası Sayısında Avrupa’da İkinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı 'Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri’ raporuna göre, Türkiye karayolu ağında 2016 yılında toplam 1 milyon 182 bin 491 adet trafik kazası meydana geldi. Söz konusu kazaların 997 bin 363'ünü maddi hasarlı, 185 bin 128'ini ise ölümlü yaralanmalı kazalar oluşturdu. Trafik kazaları sonucunda 7 bin 530 kişi öldü, 304 bin 421 kişi yaralandı. Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında toplam ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alırken, maalesef ölü sayısında ise ilk sırada bulunuyor.

 

Dikkatli Sürüş ve Kurallara Uymak Hayat Kurtarıyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı trafik kaza verilerine göre; Türkiye’de 2016 yılında ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 216 bin 920 kusura bakıldığında kusurların % 90’ı sürücü, % 8,6'sının yaya, % 0,5'inin taşıt, % 0,5’inin yol ve % 0,4'ünün yolcu kaynaklı olduğu görülüyor. Sürücü kaynaklı gerçekleşen 142 bin 487 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazasının %40,8’i, sürücülerin araç hızını yol, hava ve trafiğin şartlarına göre ayarlayamamasından kaynaklanırken %13’ü ise kavşaklarda geçiş önceliğine uyulmamasından ve %8’i ise manevraları düzenleyen genel şartların yok sayılmasından kaynaklanıyor. Veriler gösteriyor ki, dikkatli ve kurallara uygun araç kullanımı, kaza sayısını neredeyse yarı yarıya azaltabilir.

 

Peki, Koalay Sizin için Ne Yapabilir?

Trafikte başınıza gelebilecek talihsiz olaylar için öncelikle sürücülerimizi daha dikkatli olmaya ve kurallara uymaya davet ediyoruz. Türkiye’de yaşanan kazaların %84’ünün maddi hasarlı kazaların olduğunu unutmamalıyız. Kazalarda oluşabilecek maddi hasarlara karşı Koalay.com’dan 3 dakikada en uygun fiyata araç sigortanızı yaptırabilirsiniz.

 

Trafik Kazalarında Çocuk Ölümleri Giderek Artıyor

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenler arasında 0-14 yaş arasındaki bebek ve çocuklar öne çıkıyor.

Bayram Trafiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram ve tatil döneminde yoğun trafik koşullarında sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken hususlara yer vermek istiyoruz.

Mutlaka Bilmeniz Gereken Trafik Kuralları

Trafik kuralları. Trafikte uyulması gereken kurallar. Herkesin bilmesi gereken trafik kuralları.