Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafiğe çıkan birçok sürücünün bilerek ya da bilmeyerek yaptığı hatalar sonucu trafik cezası ile karşı karşıya kalması mümkün. Kimi cezalar bilgimiz dahilinde olabiliyor, kimi zamanlar ise bilmediğimiz bazı trafik cezalarımızı ödemekle yükümlü olabiliyoruz. En çok karşılaşılan cezalar arasında yer alan kırmızı ışıkta geçme, hız sınırını ihlal etme, alkollü araç kullanma ve hatalı sollama gibi sebeplerle trafik cezaları karşımıza çıkabilmekte. Bu nedenle trafik cezamız olup olmadığını anlayabilmek için araştırma ve sorgulama yapma ihtiyacı duyabiliyoruz.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, birçok işlemimizi internet üzerinden çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapmaya başladık. Bu sayede hem zamandan kazanabiliyor hem de çok daha kolay günlük işlerimizi sonuçlandırabiliyoruz. Trafik cezası sorgulama işlemini de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmek mümkün olabiliyor.

Trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamak için illa ki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmiyor. İnternet üzerinden size ait bir trafik cezası var mı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aracınızın ait plaka numarasını ve TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı belirterek internette trafik cezası sorgulama işlemini yapabilir, bir trafik cezanız varsa ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Trafikteyken trafik kurallarını ihlal ettiğimizde farkında olmadan aldığımız cezaların bize tebliği sırasında aksilikler oluşabilir veya tebliğ bize ulaşmayabilir. Hal böyle olunca bir tarfik cezamız olup olmadığından haberimiz olmayabilir. Böyle bir durum cezanın üzerinden zaman geçmesi neticesinde söz konusu trafik cezası borcu ödenmediği ve geciktiği için gecikme cezası ve yasal faizlere maruz kalmak mümkündür. Bu tür bir gecikme yaşanması halinde esas borcun üzerine eklenen faizler nedeniyle trafik cezası borcunuz büyür ve çok daha yüksek tutarları ödemekle yükümlü duruma düşebilirsiniz. Bu sebeple trafik cezası sorgulama işlemini belli aralıklarda yapmak da fayda var.

Trafik Cezası Sorgulama İşlemini İnternette Nasıl Yapabilirsiniz?

Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak istiyorsanız birkaç basit işlem yapmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama işlemini yapmanız için kullandığınız aracın plaka numarasını ve TC. Kimlik Numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriş yapmanız gerekecektir. Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesine girerek, trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için sayfada bulunan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini tıklayarak karşınıza gelen kısımda sizden istenilen kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinden de trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemi yapabilmek için bir E-Devlet şifreniz olmalıdır ve T.C. kimlik numarası gerekmektedir.

E-Devlet şifresi olmayanların yapması gereken oldukça basittir. Bir PTT şubesinden kimlik bilgilerini vererek ve 2 TL işlem ücreti ödeyerek isteyenler şifresini alabilmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra, trafik cezanız olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gereken E-Devlet sistemi üzerindeki trafik cezası sorgulama ile ilgili olan internet sayfasına girmek olacaktır. Karşınıza gelen sayfada yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayarak, yeni sayfa üzerinde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili yerlere girmeniz ve kimlik bilginizi doğrulamanız gerekmektedir. Karşınıza gelen yeni sayfada aracınız ile ilgili bilgileri yazdıktan sonra, “Sorgula” seçeneğine basarak aracınız üzerinde herhangi bir trafik cezası kaydı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.

Trafik Cezasına İtiraz Edebilme Hakkı

Trafik cezalarına itirazda kesilen trafik cezalarının “10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği” taktirde bu gerekçe ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. KTK’nun 116. maddesine istinaden gıyapta yani plakaya yazılan cezalarda, trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalarda 15 gün olan itiraz süresi, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren gıyapta, plakanıza yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlar. Cezaya itiraz etmek için Trafik Mahkemeleri’ne başvuru yapabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölgede Trafik Mahkemesi yoksa, bu durumda nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurunuzu yapabilirsiniz. İtiraz talebi yapabilmek için dava dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi, tebligat fotokopisi, ruhsat fotokopisi ile birlikte kimlik ve ehliyet fotokopisi gibi gerekli belgelerin bulundurulması gerekmektedir.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezalarının ilk iki hafta içerisinde ödenmesi durumunda ceza sahiplerine yüzde 25’lik bir indirim sağlanmaktadır. Bu nedenle cezanızı erken ödemeniz faydanıza olacaktır. Trafik cezasının ceza sahibine tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde cezanın ödemesinin yapılması halinde, erken ödeme kapsamından dolayı kişiler cezalarının yüzde 25'lik bölümünü daha az ödeyebilmektedir. İndirimden faydalanabilmek için ceza makbuzu ile birlikte tebliğ zarfını da yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Trafik Cezası Ödeme İşlemini İnternet Üzerinden Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

Vergi dairesinin oluşturmuş olduğu internet uygulaması sayesinde kredi kartınız ile trafik cezası ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Ceza ödeme işleminizi yapabilmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra aracınızın plakasını, T.C. kimlik numaranızı ve tescil tarihi bilgilerinizi girip ödeme işleminizi anlaşmalı kredi kartlarından birini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

2016 Yılı İçin Belirlenen Trafik Cezası Tutarları

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası: 199 TL

Emniyet kemeri takmamanın cezası: 92 TL

Seyir halindeyken araçta cep telefonu kullanmanın cezası: 92 TL

Takip mesafesine uymamanın cezası: 92 TL

Araçta yüksek seste müzik dinlemenin cezası: 92 TL

Araç üzerinde bulunan her türlü ekipmanın çalışmaması durumunda verilecek ceza: 92 TL ve gereken şartlara uygun oluncaya kadar trafikten men edilmektedir.

Sadece park ışıklarıyla araç sürmenin cezası: 92 TL

Yağmur, sis ve görüşün az olduğu durumlar dışında sis lambalarını yakmanın cezası: 92 TL

Ruhsat (trafik tescil belgesi, trafik belgesi ve plaka) olmaksızın trafiğe çıkmanın cezası: 92 TL ve eksik olan belgeler ibraz edilip plakalar araca takılıncaya kadar araç trafikten men edilmektedir.

Ehliyet belgesini unutarak trafiğe çıkma cezası: 199 TL

Araçların cinsine göre araçlarda bulundurulması zorunlu olup, araçlarda bulundurulmayan ekipmanların eksikliği halinde verilecek ceza. (ilk yardım çantası, stepne, reflektör, yangın söndürme cihazı, takoz gibi): 92 TL

Araç üzerinde teknik bir değişiklik yapılınca bunun bildirilmemesi durumunda verilecek ceza: 92 TL ve eksikler giderilinceye kadar araç trafikten men edilmektedir.

Aracın muayene süresi geçtikten sonra trafik polisi tarafından yakalanıldığı durumda ödenecek ceza: 92 TL

Ehliyet belgesi sınıfının dışında bir aracı kullanmanın cezası: 700 TL

Herhangi bir nedenle sürücü belgesi iptal edilmiş bir sürücünün araç kullanması durumunda verilecek ceza: 1698 TL

Araçların hızlarını düşürmeleri gereken yerlerde hızlı gitmenin cezası: 92 TL

Sağa dönüş, sola dönüş, dönel kavşaklarda yapılacak dönüşlerin uygun olmaması ve yayalara yol verilmesi gereken yerlerde yol vermemenin cezası: 92 TL

Geçmenin yasak olduğu yerlere girmenin cezası: 199 TL

Şerit değiştirme kurallarına uymamanın cezası: 92 TL

Karşıdan gelen aracın önceliği varsa ve diğer araç geçişini kolaylaştırmıyorsa cezası: 92 TL

Genel olarak yol vermeme durumlarında ve geçiş haklarının kullanılmamasında ödenecek cezalar: 92 TL

Okul geçitlerine yaklaşırken durmamanın ve geçiş yapmakta olan öğrenciye yol vermemenin cezası: 199 TL

Seyir halindeyken araçtan çöp atmanın cezası: 92 TL

Kaza yaptıktan sonra bir araç kaza yerinden ayrılırsa ve bu tespit edilirse cezası: 199 TL

Bir aracı tescil ettirmeden trafiğe çıkarmanın cezası: 844 TL ve araç trafikten men edilmektedir.

Araçta taksikmetre ve tagoraf cihazı bulundurmamanın cezası: 412 TL ve eksikler giderilinceye kadar araç trafikten men edilmektedir.

Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park etmek: 92 TL

Motosiklet sürücülerinin koruma başlığı ve gözlüğü takmaması ve yolcuların koruma başlığı takmamasının cezası: 92 TL

Karşıdan karşıya geçerken yayalara ışıklara uymazsa uygulanan ceza: 92 TL

Alkollü araç kullanmanın cezası: 1. defada 844 TL, 2. Defada 1.058 TL, 3 ve 3'ten fazlasında 1.698 TL

-Hususi araç sürücüleri için 0.5 promil, ticari araçlar için 0.2 promil sınır vardır.

-Geriye doğru beş yıl içinde;1.defasında 6 ay, ikinci defasında 2 yıl, 3 ve fazlasında 5'er yıl ehliyet belgesine el konulur.

-Ehliyet 2 yıl süreyle elinden alınan sürücüler, sürücü davranışları geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.

-Ehliyet 5 yıl süreyle elinden alınanlar psikolojik durumlarının anlaşılabilmesi için psiko-teknik testine tabi tutulurlar.

-Aynı zamanda 1 promil üstünde alkol kullananlar hakkında mahkemece dava açılır. Yasal sınır üzerinde alkol kullanarak kazaya karışanlar TCK 179 maddeye göre yargılanır.

Hız sınırı cezaları: %10-%30 arası 199 TL, %30’dan sonrası 412 TL

%30 hız sınırını geriye doğru 5 defa ihlal eden sürücünün 1 yıl süreyle ehliyet belgesi elinden alınır.

 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.