Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafiğe çıkan birçok sürücünün bilerek ya da bilmeyerek yaptığı hatalar sonucu trafik cezası ile karşı karşıya kalması mümkün. Kimi cezalar bilgimiz dahilinde olabiliyor, kimi zamanlar ise bilmediğimiz bazı trafik cezalarımızı ödemekle yükümlü olabiliyoruz. En çok karşılaşılan cezalar arasında yer alan kırmızı ışıkta geçme, hız sınırını ihlal etme, alkollü araç kullanma ve hatalı sollama gibi sebeplerle trafik cezaları karşımıza çıkabilmekte. Bu nedenle trafik cezamız olup olmadığını anlayabilmek için araştırma ve sorgulama yapma ihtiyacı duyabiliyoruz.


Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, birçok işlemimizi internet üzerinden çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapmaya başladık. Bu sayede hem zamandan kazanabiliyor hem de çok daha kolay günlük işlerimizi sonuçlandırabiliyoruz. Trafik cezası sorgulama işlemini de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilmek mümkün olabiliyor.


Trafikteyken trafik kurallarını ihlal ettiğimizde farkında olmadan aldığımız cezaların bize tebliği sırasında aksilikler oluşabilir veya tebliğ bize ulaşmayabilir. Hal böyle olunca bir tarfik cezamız olup olmadığından haberimiz olmayabilir. Böyle bir durum cezanın üzerinden zaman geçmesi neticesinde söz konusu trafik cezası borcu ödenmediği ve geciktiği için gecikme cezası ve yasal faizlere maruz kalmak mümkündür. Bu tür bir gecikme yaşanması halinde esas borcun üzerine eklenen faizler nedeniyle trafik cezası borcunuz büyür ve çok daha yüksek tutarları ödemekle yükümlü duruma düşebilirsiniz. Bu sebeple trafik cezası sorgulama işlemini belli aralıklarda yapmak da fayda var.


Farkında Olmadığınız Trafik Cezasınız Var Mı?

Trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamak için illa ki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmiyor. İnternet üzerinden size ait bir trafik cezası var mı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aracınızın ait plaka numarasını ve TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranızı belirterek internette trafik cezası sorgulama işlemini yapabilir, bir trafik cezanız varsa ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.Trafik Cezası Sorgulama İşlemini İnternette Nasıl Yapabilirsiniz?

Trafik cezası sorgulama işlemini internet üzerinden yapmak istiyorsanız birkaç basit işlem yapmanız yeterli olacaktır. Bu sorgulama işlemini yapmanız için kullandığınız aracın plaka numarasını ve TC. Kimlik Numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriş yapmanız gerekecektir. Trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün web sitesine girerek, trafik cezası sorgulama işlemi yapmak için sayfada bulunan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini tıklayarak karşınıza gelen kısımda sizden istenilen kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinden de trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemi yapabilmek için bir E-Devlet şifreniz olmalıdır ve T.C. kimlik numarası gerekmektedir.

E-Devlet şifresi olmayanların yapması gereken oldukça basittir. Bir PTT şubesinden kimlik bilgilerini vererek ve 2 TL işlem ücreti ödeyerek isteyenler şifresini alabilmektedir. Şifrenizi aldıktan sonra, trafik cezanız olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gereken E-Devlet sistemi üzerindeki trafik cezası sorgulama ile ilgili olan internet sayfasına girmek olacaktır. Karşınıza gelen sayfada yer alan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayarak, yeni sayfa üzerinde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili yerlere girmeniz ve kimlik bilginizi doğrulamanız gerekmektedir. Karşınıza gelen yeni sayfada aracınız ile ilgili bilgileri yazdıktan sonra, “Sorgula” seçeneğine basarak aracınız üzerinde herhangi bir trafik cezası kaydı olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz.
 

Trafik Cezasına İtiraz Edebilme Hakkı

Trafik cezalarına itirazda kesilen trafik cezalarının “10 iş günü içerisinde tebliğ edilmediği” taktirde bu gerekçe ile Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz edilebilir. KTK’nun 116. maddesine istinaden gıyapta yani plakaya yazılan cezalarda, trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalarda 15 gün olan itiraz süresi, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren gıyapta, plakanıza yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlar. Cezaya itiraz etmek için Trafik Mahkemeleri’ne başvuru yapabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölgede Trafik Mahkemesi yoksa, bu durumda nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurunuzu yapabilirsiniz. İtiraz talebi yapabilmek için dava dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağı fotokopisi, tebligat fotokopisi, ruhsat fotokopisi ile birlikte kimlik ve ehliyet fotokopisi gibi gerekli belgelerin bulundurulması gerekmektedir.


Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezalarının ilk iki hafta içerisinde ödenmesi durumunda ceza sahiplerine yüzde 25’lik bir indirim sağlanmaktadır. Bu nedenle cezanızı erken ödemeniz faydanıza olacaktır. Trafik cezasının ceza sahibine tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde cezanın ödemesinin yapılması halinde, erken ödeme kapsamından dolayı kişiler cezalarının yüzde 25'lik bölümünü daha az ödeyebilmektedir. İndirimden faydalanabilmek için ceza makbuzu ile birlikte tebliğ zarfını da yanınızda bulundurmayı unutmayın.


Trafik Cezası Ödeme İşlemini İnternet Üzerinden Nasıl Gerçekleştirebilirsiniz?

Vergi dairesinin oluşturmuş olduğu internet uygulaması sayesinde kredi kartınız ile trafik cezası ödemenizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Ceza ödeme işleminizi yapabilmek için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Siteye girdikten sonra aracınızın plakasını, T.C. kimlik numaranızı ve tescil tarihi bilgilerinizi girip ödeme işleminizi anlaşmalı kredi kartlarından birini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.


2019 Yılı İçin Belirlenen Trafik Cezası Tutarları

  • Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 207 TL’den 235 TL’ye
  • Araç kullanırken cep telefonu kullananlara verilen 108 TL olan idari para cezası, 235 TL’ye çıkarıldı.
  • Abartı egzoz kullananlara da 1.002 TL ceza kesilecek.
  • Hız sınırını %30’a kadar aşan sürücüler 207 TL’den 235 TL’ye 
  • Hız sınırını %30-50 aşmada 488 TL
  • Hız sınırını %50’dan fazla aşa sürücüler 1.002 TL trafik cezaları ile karşı karşıya kalacak.


Trafik cezaları ile ilgili daha detaylı bilgi için 2019 trafik cezaları yazımıza göz atabilirsiniz.


Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Trafikte olası hataları en aza indirmek, trafik kazası riskini ortadan kaldırmak için aşağıdaki 15 hayat kurtarıcı madde ile yolların ustası olabilirsiniz.

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Anne sürücüler çocuklarıyla birlikte yola çıktıklarında her zamankinden daha dikkatli olması gerekli. İşte en sık yapılan hatalar

Mutlaka Bilmeniz Gereken Trafik Kuralları

Mutlaka Bilmeniz Gereken Trafik Kuralları

Bu temel 8 trafik kuralına dikkat ederek oluşabilecek kazalara karşı önlem almanız mümkün olabilir.