Atatürk'ün Makam Otomobilleri

Atatürk'ün Makam Otomobilleri

Atatürk’ün tüm çocuklara armağanı olan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” bu sene 23 Nisan Perşembe günü kutlanacak. Bu yazımızda 23 Nisan’ı çocuklara armağan eden Atatürk’ün makam otomobillerinden bahsetmek istedik.

Cumhuriyet’in en önemli dönemlerine tanıklık etmiş, şimdilerde Atatürk Anıtkabir Müzesi’nde sergilenen 80 yaşını devirmiş iki adet Lincoln ve 78 yaşındaki Cadillac otomobillerini yakından tanımaya ne dersiniz?

 

Lincoln K Cabriolet- 1934
Atatürk’ün tören arabası 1934 model bir Lincoln K cabriolet idi. Atatürk, siyah renkte,12 silindirli bir motora sahip, 4 kapılı, tek parça düz tip ön camlı bu arabayla törenlere katılırmış. Kahverengi deri kaplı arka koltukları ve aynı şekilde katlanır ara koltuğu olan otomobil, Atatürk’ün vefatından sonra bir süre daha Cumhurbaşkanları tarafından tören arabası olarak kullanılmış. 1963 yılına kadar kullanılan otomobil, Maliye Bakanlığı’nın kararıyla aynı yıl içinde Anıtkabir Atatürk Müzesi’ne gönderildi.

Geniş ızgarası ve mavi V 12 amblemi bulunan araca binmek için bir basamak bulunuyor. İç tasarımına bakacak olursak o günlerin lüks araçlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Zamanında sadece 45 tane üretilmiş olan bu otomobil, 3 ileri manuel vitesli, Stromberg karbüratörlü, 6.8 litrelik, 150 HP gücüyle öne çıkmakta.

 

Cadillac 80 Serisi - 1936
Günümüzde Anıtkabir, 23 Nisan Kulesi’nde yer alan 1936 model Cadillac, Atatürk’ün en özel arabalarından biri. Atatürk’ün 1936-1938 yılları arasında kullandığı bu otomobili farklı kılan şey Türkiye İş Bankası tarafından hediye edilmiş olması. 12 silindirli bu eski Cadillac 80 serisi, 6.8 litrelik motoru ve 150 HP’lik gücüyle de döneminin en güçlü arabalarından. Birkaç düğme ve göstergeden oluşan ön konsolu, saat 9:05’e ayarlı gösterge tablosuyla dikkat çeken araba, Atatürk’ün vefatından sonra da kullanılmakta olup 1959’da Maliye Bakanlığı tarafından Anıtkabir’e bağışlanmıştır.

 

Lincoln Marka Zırhlı Otomobil
7 kişilik, orta direkten menteşeli 4 kapılı, tek parça ön camlı, kısmi deri kaplı metal tavanlı, Lincoln 1934 siyah zırhlı otomobil, Atatürk’ün 1935-1938 yılları arasında kullandığı özel araçlarından biri. Lincoln 1934, şoför mahallinde siyah deri kaplı koltukları, katlanır ara koltuk ve sabit arka koltuğu, 8 kurşun geçirmez camları, kumaş kaplı tavanı ve halı kaplı yer döşemeleriyle son derece donanımlı bir otomobil. Atatürk’ün otomobilleri arasında en kapsamlı bakımdan geçen araç olduğu bilinmektedir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.