Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe bağlı olarak dünyanın 84 ülkesinde geçerliliği olacak yeni nesil ehliyetler verilmeye başlandı. Yeni ehliyetler sayesinde sürücüler yurtdışında gittikleri ülkelerde önceki yıllarda gerekli olan uluslararası sürücü belgesini almak zorunda kalmayacaklar.


Yeni Ehliyet Başvurusu Yapmak İçin Hangi Belgelerin Hazırlanması Gerekiyor?


Yeni ehliyet almak için ilk yapmanız gereken aile hekiminize veya herhangi bir özel hastaneye giderek ehliyet almanızda bir mahsur olup olmadığına dair rapor ile kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan almak. Yönetmelik gereği B sınıfı ehliyetler için 10 senede, E grubu ehliyetler için ise 5 senede bir sağlık raporu isteneceğinden dolayı ömür boyu ehliyet uygulaması son bulmuş oluyor.

Sağlık raporunuzu aldıktan sonra yapacağınız ikinci işlem bulunduğunuz yerdeki bir vergi dairesine veya kamuya bağlı bir bankaya 13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL sürücü belgesi hizmet bedeli yatırmanız ve bu bedeli yatırdığınıza dair makbuz almak olacak.

Başvuru sırasında teslim etmeniz gerekenler arasında 2 adet 50 mm x 60 mm ebadında arka fon beyaz ve desensiz olacak şekilde çektirilmiş biometrik fotoğraf da yer alıyor.


Evrakları Tamamladıktan Sonra Başvuru İçin Ne Yapmalısınız?


İstediğiniz herhangi bir ilden veya Türkiye'nin herhangi bir ilçesinden yeni ehliyet almak için başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Başvuru için gereken evrakları tamamlandıktan sonra randevu almanız gerekiyor. https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresine girerek e-randevu sisteminden randevu alabiliyorsunuz.

Formda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekiyor. Aksi durumda başvuru iptal ediliyor. Randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinizin bulunması gerekiyor. Randevu sırasında sizden istenen ve belirttiğiniz mail adresine gönderilen onay kodunun çıktısı ve hazırladığınız tüm diğer evraklar ile birlikte randevu aldığınız Trafik ve Tescil Şube Müdürlüğü’ne gidiyorsunuz. Randevu saatinizden 15 dakika önce orada bulunmalısınız.

Başvurunuz kontrol edildikten sonra form dolduruluyor ve eski ehliyetiniz sizden alınarak size kullanabilmeniz için geçici sürücü belgesi veriliyor. 15 gün içinde yeni ehliyetiniz başvuru sırasında beyan ettiğiniz adrese PTT ile gönderilerek size ulaştırılıyor. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Sürücü belgesi, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınabiliyor.

1 Ocak 2016’da başlatılan ehliyet belgesi değiştirme işlemi 31 Aralık 2020 tarihinde son bulacak.


1 Ocak 2016 Tarihi İtibariyle İlk Defa Ehliyet Belgesi Alacakları Neler Bekliyor?
 

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ilk defa ehliyet belgesi alacak tüm adaylar, stajyer sürücü kabul edilecek. Stajyer ehliyet uygulamasına bağlı kalınarak, sürücünün 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşmaması gerekiyor. 2 sene süresince 75 ceza puanına ulaşırsa bu durumda ehliyetine el konulacak. Psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girdikten sonra, Psiko-teknik belgesi alırsa bir sürücü kursuna başvurarak yeniden ehliyet alması gerekecek.

Sahip oldukları ehliyetlere el konulmaması ve yeniden ehliyet almamak için stajyer ehliyet uygulamasına tabi olan sürücülerin, 2 yıl boyunca trafikte mümkün olduğunca ceza almamaya ve 75 ceza puanını doldurmamaya dikkat etmeleri gerekiyor.


Trafikte Ceza Alınmasına Sebep Olan Durumlar Neler?


5 Ceza Puanı:

 • Ehliyet belgesi sürüş sırasında yanında olmamak


10 Ceza Puanı:

 • Araçların cinsine göre araçlarda bulundurulması zorunlu olan ekipmanları araçlarda bulundurmamak.
 • Aracın muayene süresi geçtikten sonra trafik polisi tarafından yakalanmak.
 • Araç sürerken cep telefonu kullanmak.
 • Araç üzerinde teknik bir değişiklik yapılması durumunda bu durumu bildirilmemek.
 • Araçta yüksek seste müzik dinlemek.
 • Bir aracı tescil ettirmeden trafiğe çıkarmak.
 • Seyir halindeyken araçtan çöp atmak.
 • Ruhsat (trafik tescil belgesi, trafik belgesi ve plaka) olmaksızın trafiğe çıkmak.


15 Ceza Puanı:

 • Araçların hızlarını düşürmeleri gereken yerlerde hızlı gitmeleri.
 • Emniyet kemeri takmak.
 • Karşıdan gelen aracın önceliği olduğu halde diğer aracın geçişini kolaylaştırmaması.
 • Sadece park ışıklarıyla araç sürmek.
 • Sis lambalarını gereksiz yakmak.
 • Uzağı gösteren ışıkları gereksiz yere uzun süreli yakmak.

 

20 Ceza Puanı:

 • Araç üzerinde bulunan her türlü ekipmanın çalışmaması.
 • Bulunduğu şeritte yolun hız durumuna uygun olmayacak şekilde araç sürmek, sol şeridi gereksiz yere sürekli ihlal etmek, hatalı sollama yapmak.
 • Ehliyet belgesi sınıfının dışında bir aracı kullanmak.
 • Geçmenin yasak olduğu yerlere girmek.
 • Kaza yaptıktan sonra bir araç kaza yerinden ayrıldığında ve bu tespit edildiğinde.
 • Kırmızı ışıkta geçmek.
 • Okul geçitlerine yaklaşırken durmamak ve geçiş yapan öğrenciye yol vermemek.
 • Şerit değiştirme kurallarına uymamak.
 • Sağa dönüş, sola dönüş, dönel kavşaklarda yapılacak dönüşlerin uygun olmaması ve yayalara yol verilmesi gereken yerlerde yol vermemek.
 • Takip mesafesine uymamak.
   

Ehliyet almak isteyen kişiler 2015 yılından önce sürücü kurslarına başvuru yapmış ise ve hangi sınıf için başvurdularsa, başvurdukları sınıfa göre ehliyetlerini alabilecekler.
 

Yeni düzenlenen ehliyet sınıflarına bağlı olarak, M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenecek. Yani yeni tip sürücü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl; motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. İlk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

Ehliyet başvurusu yapmak için eğitim seviyesiyle ilgili herhangi bir değişiklik bulunmuyor. En az ilkokul mezunu olan kişiler başvuruda bulunabilecek. Öğrenci olup da başvuruda bulunacakların, öğrenci olarak bulunduğu eğitim kurumundan öğrenci belgesi alması yeterli olacaktır.

Sürücü adayı otomatik vites için başvuruda bulunabiliyor ve alacağı dersleri, gireceği sınavı otomatik vitesli araçta gerçekleştirebiliyor. Buna karşılık sahip olacağı ehliyet belgesiyle manuel araç süremiyor. Otomatik şanzımanlı araçlar ile eğitim alıp, sınavda başarılı olanların sertifikalarında sadece “otomatik şanzımanlı araç kullanabileceği” belirtiliyor.

Yeni dönemde direksiyon sınavlarında stop etmek hakkı ikiye yükseltildi. Direksiyon sınavları toplam 35 dakika sürecek ve adayın heyecanını bastırabilmesini sağlamak için ilk 5 dakikasında araç tanımayla ilgili adaya sorular sorulacak.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.