Plaka Nasıl Yenilenir?

6 Ocak 2017 tarihli Resmî Gazete ’de yayınlanan 680’lu Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre KHK ile araç plaka değişikliği işleminde Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM) yürütülen işlemler tamamen Türkiye Noterler Birliğine (TNB) devredildi. 

 

 

Plaka değişikliği yapmak için gerekli başvuruların tamamlanıp, istenen şartların sağlandığından emin olunmalıdır. Daha sonra notere gidilip bu evraklarla beraber satış ve devir işlemlerini gerçekleştirirken plaka değişikliği yapmak istediği belirtilmelidir. Notere eski plakanın teslim edilmesi yeterli olacaktır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra en yakın Şoförler Odası şubesine giderek plaka bastırılabilir. 

Plaka değişikliği için gerekli şartlar;

 • İkinci el otomobil almış olmak
 • İkametgâh değişikliği yapmış olmak
 • İkametgâh değişikliği yapmış olmak
 • Araç sahibinin veya kanuni temsilcisinin müracaat etmesi
 • Otomobilin MTV borcunun olmaması ( GİB Web sitesinden kontrol edilebilir )
 • Aracın muayenelerinin yaptırılmış olması (TÜVTÜRK sitesinden kontrol edilebilir)

Plaka değişikliği için gerekli evraklar; 

 • Nüfus cüzdanı
 • Zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi
 • Aracın eski trafik belgeleri ve plakaları
 • Noter satışı veya geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Şoförler Odasından alınan nakil dosyası

Plaka Yenileme

Plaka yenileme plaka değiştirmeden farklı bir olaydır. Plaka yenileme, plakanın eskidiğinde muayeneden geçemeyecek durumda olduğunda yapılabilecek bir işlemdir. Bu işlem için ilk önce Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesinden randevu alınmalıdır. Daha sonra nüfus cüzdanı fotokopisi, araç ruhsatı ve fotokopisi ile eski plakalar hazırlanarak randevuya gidilir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından Şoförler Odasına bağlı plaka basım merkezinden yeni plakalarını yaptırılabilir. 

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır bilgi alın.

Plaka Yenileme Nerede Yaptırılır?

Plaka yenileme plaka değiştirmeden çok farklı bir işlemdir. Aracın muayeneden geçemeyecek durumda olması halinde plaka yenileme işlemi yaptırılabilir. Gerekli evraklar hazırlanarak Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’nden randevu alınır ve istenilen evraklarla işlemler yapılır. 

Plaka Yenileme Ücreti

Yeni düzenlemelere göre araç plakalarının yenilenme ücreti tek plaka için 25 TL olup, iki plaka için bu tutar 50 TL’dir.

Hangi Plakalar Ağır Kusurlu Olarak Sayılır?

Yasalarca ağır kusurlu plakalar için ceza yazılamaktadır. Yasalarca ağır kusurlu sayılan plakalar ise şunlardır:

 • App plakalar (Yasal olmayan yollarla basılan)
 • Üzerinde yer alan plakalar
 • Deforme olmuş plakalar
 • Üzerinde damgası olmayan plakalar

Araç muayenesinde ağır kusurlar hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyin.

Plakalar Neden Yenilenir?

Karayolu üzerinde seyreden tüm otomobillerde plaka bulunmak zorundadır. Plakalar zamanla aşınarak, deforme olarak yazıları okunmaz hale gelebilir. Plaka yenileme işlemlerinin zorunlu tutulduğu diğer bir konu ise araç muayenesinde ağır kusur almasıdır. Son düzenlemeye göre plaka üzerinde vida, boya veya yazı stilinin değişik olması istenmemektedir. Bu gibi durumlarda TÜVTÜRK tarafından ağır kusurlu sayılacaktır. 


1 Yıllık Otomobil Masrafları

1 Yıllık Otomobil Masrafları

Trafik sigortasından araç muayenesine, araç bakımından temizliğine kadar yıllık otomobil masrafınızı bu yazımız sayesinde hesaplayabilirsiniz.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Plaka ve aracınızın ruhsat bilgileriyle internet üzerinden TÜVTÜRK’den araç muayene randevusu nasıl alınır, 2019 araç muayene ücreti ve sorgulama.

2019 Araç Muayene Fiyatları

2019 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayene ücretleri, TÜVTÜRK araç muayene süreleri, 2019 otomobil muayene fiyatı 279,66 TL, motosiklet 142,78 TL, otobüs 377,60 TL olarak belirlendi.