Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilinmesi gerekenler

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görüntülemek için tıklayın!​

 

Bir araç satın aldığınızda araca ödediğiniz bedel dışında her yıl farklı masrafları da karşılamak zorunda kalırsınız. Araç bakım masrafları, yıllık trafik sigortası ve kasko ödemeleri, benzin giderleri gibi harcamaların yanında her yıl motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri de önemli bir gider kalemidir.

Araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda oldukları bir vergi türü olan Motorlu Taşıtlar vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bulunduğunuz ilin vergi dairesi veya anlaşmalı bankalar tarafından tahsil edilir. Bu vergi hakkında araç sahiplerinin merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Motorlu taşıt vergisi nasıl hesaplanır, hangi araçlar motorlu taşıt vergisinden muaf kalır, motorlu taşıt vergisi zamanında ödenmezse ne olur gibi merak edilen soru ce cevapları sizin için bir araya getirdik:

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tüm araç sahiplerinin yükümlü olduğu bir vergidir. Ancak bazı istisnai duruma sahip araçlar buna dahil değildir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Mükellefiyeti ne zaman başlar?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Mükellefiyeti, motorlu kara araçlarında aracın trafik siciline tescil edilmesi ile başlar. Araç, trafik siciline yeni kayıt ve tescil edilecekse ve takvim yılının ilk 6 ayı içinde alınmış ise, takvim yılı başından; son 6 aydan sonraki bir zamanda alınmış ise, son 6 aylık dönemin başından itibaren başlar.

Şayet araç trafik siciline kayıt ve tescilli olup da, devir veya temlik sonucu el değiştiriyorsa; bu devir ilk altı ay içinde yapılıyorsa takip eden son altı aylık dönemin başından, son altı ay içinde yapılıyorsa takip eden takvim yılı başından yani bir sonraki yıldan itibaren başlar.

 

Hangi araçlar için motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi gerekmez?

1. Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,

2. Karşılıklı olmak şartı ile, yabancı devletlerin Türkiye'de bulunan elçilik ve konsoloslukları ile elçi, maslahatgüzar ve konsoloslarına, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar,

3. Sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar,

4. Aracın geçmiş döneme ait borcu olmaması kaydıyla hurda halinde olan araçlar.

 

MTV Ödemesi ne zaman yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ocak ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödenebilmektedir. 2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksiti Temmuz ayında ödenecek.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni zamanında ödememenin cezası nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödeme tarihini geçirmeniz durumunda faiz işlemeye başlar. Ödeyeceğiniz tutarın üzerine her ay için aylık %2.5 gecikme zammı eklenir.Bu nedenle ödeme tarihlerini takipte olup kaçırmamanız gerekiyor. Bugüne kadar hiç ödeme yapmadıysanız, Maliye Bakanlığı tarafınıza bir uyarıda bulunur. Buna rağmen ödeme yapılmadığı takdirde banka hesaplarına haciz konularak vergi ödemesi bu hesaptan gerçekleşir. Ayrıca verginin tahsil edilebilmesi için vergi dairesince araca haciz konulup araç bağlanabilir. Bu durumda vergiyi ödeyene kadar aracınızdan uzak kalabilirsiniz.

 

MTV Ödemeleri Nereye Yapılır?

MTV ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya bankalara yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar vergisi peşin olarak ödenebildiği gibi kredi kartları ile taksitli şekilde de ödenebiliyor. Bazı bankalar araç sahiplerine taksit fırsatı sunabiliyor.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi neye göre hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi aracın cinsine göre kanunda yer alan tarifelere göre belirlenir. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösterebilir. Vergi dairesine giderek veya Vergi dairesi internet sitesinde sisteme bilgilerinizi girerek ödemeniz gereken vergi tutarı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aracın yaşına ve silindir hacmine göre tarifelerde belirtilen oranlarda vergi tutarı karşınıza çıkacaktır.

 

Kamyon, kamyonet ve otobüslerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığına bakılarak motorlu taşıtlar vergisi hesaplanır.

 

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ tablosunu görmek için tıklayın!

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.