Trafikte Alkol Sınırı Nedir?

Alkol Sınırı Kaç Promildir?

Ülkemizde uygulanan kurallara göre ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları kesinlikle yasaktır. Diğer sürücülerin trafiğe çıkabilmeleri için yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 promil limit olarak esas alınmaktadır. Promil hesabı yapılırken alkolün ağırlığı, kanın ise hacmi dikkate alınarak bir orantı kurulmaktadır. Örneğin 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkol bulunduğunu gösterir ve bu durumdan yola çıkılarak 50:100=0.50 promil kabul edilir.

0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücü üzerinde yaratabileceği olumsuz etkiler de artar. Kandaki promil oranı kişinin yaşı, cinsiyeti ve metabolizma sistemine göre farklılıklar göstereceğinden kaç kadeh içkinin %0.50 promile denk geleceğinin hesaplanması çok da doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Birçok içkide bulunan alkol oranı çok farklıdır ve trafiğe çıkmadan önce ne kadar alkol alındığının belirlenmesi çok güç olabilir. Bu nedenle trafiğe çıkılarak araç kullanılacaksa oluşabilecek her türlü olumsuz durumu önlemek için alkol almamaya özen gösterilmelidir.
 

Alkol Sınırı Aşılırsa Ne Olur?

Alkolün sebep olduğu kazaların çoğalması nedeniyle, yapılan denetimler arttırılıp daha çok kontrol uygulanarak ve uygulanan cezalar ile alkollü araç kullanımının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Yapılan alkol denetimleri sırasında veya sürücünün alkollü olabileceğinden şüphe duyulması durumunda alkolmetreyle ölçüm yapılmaktadır. Eğer alkolmetre bulunmuyorsa bu durumda yetkili görevliler tarafından sürücünün durumuyla ilgili gözlemlerin kaydedilir ve bir alkol test raporu da düzenlenebilir. Ölçüm ya da gözlem sonucunda sürücünün 0.50 promil limitinin üzerinde alkollü olduğu ve araç kullanamayacak halde olduğu tespit edildiğinde gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır.
 

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Nedir?

Sürücü, denetim sırasında alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, sürücü belgesine 6 ay süreyle trafik polisi tarafından el konulur ve ayrıca aracı trafikten men edilir.

Aynı sürücü aynı suçu ikinci kere işlerse; kanunun ilgili maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, sürücü belgesine 2 yıl süreyle trafik polisi tarafından el konulur ve ayrıca aracı trafikten men edilir. Aynı sürücü üçüncü kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanırsa, kanunun ilgili maddesinde belirtildiği şekilde para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve bu sefer sürücünün belgesine 5 yıl süreyle trafik polisi tarafından el konulur. Ayrıca 6 aydan az olmamak üzere hafif hapis cezası uygulanılır. Beşinci yılın sonunda, sürücü belgesi sahipleri psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında durumu uygun bulunursa belgelerini geri alabilir.
 

Alkollü Araç Kullanıp Trafik Cezası Alırsam Tekrar Sürücü Belgesi Alabilir miyim?

Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan tüm sürücüler alıkoyma süresinin bitimi sonrasında sürücü belgelerini geri alabilmektedir. Bunun için sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.


Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaparsam Sigorta Ödeme Yapar mı?

Alkollü sürücünün yaşadığı sıkıntılar bu cezalarla da kalmıyor. Bir sürücü alkollüyken kaza yaparsa, sigorta şirketleri alkol nedeniyle meydana gelen kazalarda oluşan hasarlar için sigortalıya ödeme yapmıyor. Kendinizin, beraberinizdekilerin ve başkalarının hayatını tehlikeye atmamak için alkollü araç kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

 

Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifi seçebilir, anında satın alabilirsiniz. Koalay kredi kartı bilgilerinizi asla diğer firmalarla paylaşmaz ve kişisel bilgileriniz son teknoloji güvenlik sistemlerinin güvencesi altındadır.


Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Kadınların Trafikte Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Trafikte olası hataları en aza indirmek, trafik kazası riskini ortadan kaldırmak için aşağıdaki 15 hayat kurtarıcı madde ile yolların ustası olabilirsiniz.

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Annelerin Araba Kullanırken Yaptığı 6 Tehlikeli Hata

Anne sürücüler çocuklarıyla birlikte yola çıktıklarında her zamankinden daha dikkatli olması gerekli. İşte en sık yapılan hatalar

Plakadan Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Plakadan Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır?

Trafik cezası nereden ve ne şekilde sorgulanır? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!