Osmangazi Köprüsü'nün Avantajları

Osmangazi Köprüsü'nün Avantajları

Seyahat etmek hayatın vazgeçilmezi. İster iş için olsun, ister tatil için yılın birçok bölümünde seyahat planları yapabiliyoruz. Özel günlerde, bayramlarda ve yaz aylarında bu seyahatler daha da artıyor. Kendi aracımızla seyahat edeceksek gidilecek yere yapacağımız seyahati en konforlu, en güvenli ve tabi mümkün olan en kısa sürede yapabilmek şehirler arası yolculuk süresince öncelikli tercihlerimiz. Özellikle çocuklu ailelerin uzun seyahatler sırasında ne kadar zorlandığını düşünürsek, seyahat süresinin kısaltılabilmesi oldukça önemli.

Açılışı 30 Haziran 2016 tarihinde yapılmış olan Osmangazi Köprüsü sayesinde yapacağımız seyahatlerin süresini çok daha aza indirmek söz konusu. 30 Mart 2013'te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle köprünün temeli atılmıştı.

Osmangazi Köprüsü diğer isimleri ile İzmit Körfez Köprüsü ya da Körfez Geçiş Köprüsü, Gebze-İzmir Otoyolu Projesi dahilinde Marmara Denizi'nin doğusunda İzmit Körfezi'nin Dilovası Dil Burnu ile Altınova'nın Hersek Burnu'nu bağlayan, orta açıklığı 1.550 metre ve toplam uzunluğu ise 2682 metre olan ve dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsü olan köprü. Köprü kavisli olarak yapıldı, bunun sebebi ise kuş türlerinin yaşadığı Hersek Lagünü’nde bulunduğu için biyolojik çeşitliliğe zarar vermemek idi.

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü yaklaşık 39 ay süren bir çalışmayla ve 8 bin işçinin emeği ile tamamlandı.

Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Osmangazi Köprüsü’nün sağladığı en büyük avantaj, İzmit Körfezi’ni 6 dakikada geçebilmeyi sağlıyor olması. Osmangazi Köprüsü ve 12.6 kilometrelik Gebze-Altınova otoyolu, körfez geçisini 90 kilometreden 12 kilometreye düşürmekte. Yani 78 kilometre azaltıyor. Osmangazi Köprüsü’nün bir diğer alternatifi olan feribotla geçiş 45-60 dakika sürerken, köprüde bu süreyi 6 dakikaya indirmek mümkün. Bu sayede hem zamandan hem de yakıttan tasarruf ediliyor.

Ramazan Bayramı’nda Bursa, Balıkesir ve Ege Bölgesi'ne giden İstanbul’lular, gidiş ve dönüş yolunda Osmangazi Köprüsü'nü ücretsiz kullanmıştı. Tailin ardından ücretli geçişler başladı. Köprüden geçiş ücretleri 1'inci sınıf araçlar için 88,75, 2'nci sınıf 141,95, 3'üncü sınıf 168,60, 4'üncü sınıf 223,60, 5'inci sınıf 282,15, 6'ncı sınıf araçlar için ise 62,10 TL olarak uygulanmaya başlandı.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.