Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kar lastiği veya kış lastiği, daha fazla yol tutuşu sağlamak üzere farklı bileşiklerden ve farklı teknoloji ile üretilmektedir. Bilinenin aksine, yaz lastiğinden kış lastiğine geçmek için aşırı kar yağışı gibi kötü hava koşullarını beklemenize gerek yok. Hava sıcaklığı ortalaması +7 derecenin altına düştüğünde güvenliğiniz için kış lastiklerinizi takmanızı tavsiye ederiz. Kış mevsimine uygun lastikleri kullanmamanız, maddi ve manevi kayıplara yol açabilecek kazaların nedeni olabilir.

 

Bununla birlikte, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için, kış lastiğini takma zorunluluğu, 1 Aralık 2018 tarihinden itibaren uygulamaya girecek. Uygulamanın başlaması ile kışlık lastiklerini takmayan sürücülere ise, 715 TL para cezası uygulanacak. Kış aylarında araçların yol tutuşunu ve güvenliğini sağlayan kış lastiklerindeki zorunluluk, 1 Nisan 2019 tarihine kadar devam edecek. Kış lastikleri denetimleri, emniyet güçleri ve jandarma ekipleri tarafından sık sık denetlenecek.

 

Ülkemiz gibi yazın günlük güneşlik yaşandığı kara kışında en çetin haliyle kapıyı çaldığı coğrafyalarda tek tip oto lastikleriyle bir yıl geçirmek tehlikelidir. Kış lastikleri, yapıları gereği, yazın ısınan zeminle kışın ıslak ve donuk olan zeminde aynı performansı gösteremezler. Bu nedenle bileşimlerinde kullanılan malzemelerin ve oluk adı verilen desenlerinin farklı mevsimlere göre optimize edilmesi, başka bir deyişle kışa ayrı yaza ayrı lastik üretilmesi gerekir. Çünkü yazın lastiğin ana maddesi olan kauçuk gevşer ve zemin de kuru olur.

 

Kış lastiğinin belli aylarda takılması sadece yük ve yolcu taşıyan araçlar için zorunlu olsa da, kış aylarında aracıyla çok fazla zaman geçiren şahıs araçlarında kullanılmasını yol güvenliği ve olası maddi kayıpların önlenmesi açısından önermekteyiz.


Araç Lastik Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Araç Lastik Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Araç lastik bakımı nasıl yapılmalı, lastik nasıl seçilmeli, yaz ve kış lastiği seçimi, lastik hava basıncı ve diğer ayarlar.

Dört Mevsim Lastiği Nedir?

Dört Mevsim Lastiği Nedir?

4 mevsim lastik, dört mevsim lastiğinin özellikleri nelerdir, kış lastiği, yaz lastiği,

Soğuk Havalarda Araç Nasıl Çalıştırılır?

Soğuk Havalarda Araç Nasıl Çalıştırılır?

Soğuk ve karlı günlerde, aracınızı çalıştırırken dikkat edeceğiniz birkaç yöntem ise aracınızın yolculuk boyunca dengeli ve güvende çalışmasına yardımcı oluyor.