Aracınızın kış bakımı

Kazalara Karşı Önlem İçin Aracınızın Kış Bakımını Yaptırın

Günden güne artan trafik kazaları özellikle kış aylarında daha sık görülmekte. Özellikle kış bakımı yapılmamış ve kış lastikleri olmayan araçların kaza olasılığı oldukça yüksek. Hal böyle iken kış aylarında daha rahat ve güvenli bir sürüş için kış bakımını yaptırmakta fayda var.

 

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde aracınızın kışlık bakımını yaptırarak aracınızı kış koşullarına hazırlamalısınız. Öncelikle yaz lastiklerini çıkarıp kış lastiklerini takmanız gerek. Kış lastikleri sanıldığı gibi sadece karlı ve buzlu zeminlerde kullanılmıyor. Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanmak gerek. Yazlık lastikler 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında sertleştikleri için yol tutuşunu azaltarak fren mesafesine uzatıyor. Kış lastikleri ise kış şartlarına ve ıslak zemine uygun malzemeden üretildiklerinden soğuk havalarda yola iyice temas ederek güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor. Uzmanlara göre kış lastiklerini Kasım ayında takıp Nisan’a kadar kullanmakta fayda var.

 

Güvenli Sürüş İçin Araçlarda Hangi Bakımlar Yapılmalı?

Uzmanlara göre araçlar yazın ve kışın olmak üzere yılda en az iki kez bakımdan geçmeli. Aracınızın kışlık bakımında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Kışlık bakımda aracınızın yağı, cam suyu, fren balataları, bujileri, aküsü, antfriz ve aydınlatma elemanlarının kontrolü yapılmalı. Eğer bir eksiklik varsa ilave edilmeli, sorun varsa yenilenmelidir. Lastiklerin diş derinliği ve havası da mutlaka kontrol edilmeli.

 

Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü yapılmalı.

 

Kış Bakımı Yapılmazsa Neler Olur?

Zorlu hava koşullarında kış bakımı yapılmamış bir araçla yolculuk yapmak sürücü ve sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikeli. Ayrıca kış bakımı yapılmamış bir araçtan istediğiniz verimi almanız da zor. Bakımı ihmal edilmiş araçlarda performans düşüklüğü görülürken, yakıt sarfiyatı da artırıyor.

 

Uzmanlar, kışlık bakımı yapılmamış araçların sabahları daha geç çalıştığını veya çalışmakta güçlük çektiğini ileri sürüyor. Örneğin motor suyunda antifriz bulunmayan araçların soğuk havalarda motor suyunda donma oluşabiliyor.

 

Kışa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortanızı da kontrol etmelisiniz. Süresi dolan sigortalarınızı yeniletip araç muayenelerini yaptırmalısınız. Araç sigortanızı internetten almayı düşünüyorsanız, bu anlamda hızlı ve pratik bir hizmet sunan Koalay’ı tercih edebilirsiniz. Koalay’da farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi bulmanız mümkün. Koalay.com’dan HDI Sigorta, Güneş Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Allianz, Zurich Sigorta, Aviva, Groupama, Ergo, Aksigorta, Raysigorta gibi çeşitli sigorta şirketlerinin ürünlerini satın alabilirsiniz.

 

Kışlık Araç Bakımı Neden Yapılmalı?

Havaların soğuması yol durumunu da etkiliyor. Soğuk havalarda kuru veya ıslak zeminlerde araç kullanmak çok daha zor hale geliyor. Bu durumda aracınızın kış bakımını yaptırıp yola çıkmak daha sağlıklı. Peki kış bakımının faydaları neler?

 

  • Kış bakımında lastik diş derinlikleri ve lastik havaları kontrol edilir. Lastiklerin diş derinliği ve havası yeterli ölçüde olmalıdır. Böylece araç buzlu ve kaygan yollarda daha iyi hareket edebilir.
  • Cam silecekleri yolu daha net görebilmenizi sağlar. Bu nedenle cam suyu ve sileceklerinin kontrolünü ihmal etmemek gerek.
  • Aydınlatma ve ampulleri de kontrol etmek gerek. Karanlıkta yolu ve arabanın içini rahat görebilmek açısından önemli.
  • Araçta bulundurulması gerekli malzemelerin kontrolü, yolda kalındığı durumlarda doğabilecek tehlikelerin önlenmesine yardımcı olur.

 

Kış aylarında aracınızda kış lastiği kullanmanız sürüş güvenliğiniz için önem taşımaktadır. Kış lastiği hakkında bilmek istediğiniz herşeyi Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.
 

Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifini seçebilir, anında satın alabilirsiniz. Koalay kredi kartı bilgilerinizi asla diğer firmalarla paylaşmaz ve kişisel bilgileriniz son teknoloji güvenlik sistemlerinin güvencesi altındadır.

Araçlarda Yazlık Bakım

Kasko. Kasko hasarsızlık indirimi. Hasarsızlık indirimi oranları. Hasarsızlık indirimi hakkı nasıl kaybolur? Hasarsızlık indirimini bozmayan durumlar.

Yakıt Tüketimini Azaltmanın 12 Altın Kuralı

Sizler için bir araya getirdiğimiz öneriler sayesinde daha az yakıtla daha fazla yol kat etmeniz mümkün hale gelecek.

Araçlarda Sonbahar Bakımı

Aracınızı sonbahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik.