Kadınların Araç Kullanırken Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Kadınların Araç Kullanırken Dikkat Etmesi Gereken 15 Kural

Kadınların araç kullanma konusunda erkekler kadar iyi olmadığı hep söylenir durur. Kadın sürücülerin yavaş gittiği, trafiği yavaşlattığı, dikkatsiz oldukları ve bazı durumlarda panik oldukları erkek sürücülerin ortak görüşleri arasında yer alır. Trafikte birtakım kurallara dikkat ederek bu tip hataların önüne geçilebilir. Bu kurallar basit olsa da sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlamakta, çoğu zaman dikkatten kaçmaktadır. Genel olarak herkesin uyması gereken bu kurallar özellikle kadın sürücülerin trafikte işini kolaylaştıracak türden. Eğer “kadınlar iyi sürücü değildir” düşüncesini yıkmak istiyorsanız, bu 15 hayat kurtarıcı madde ile yolların ustası olabilirsiniz.

 

1. Kadınların araba sürerken sıkça yaptığı şeylerden biri yavaş gitmek. Bu da genelde arkadaki sürücüyü rahatsız eden bir durum. Siz siz olun sol şeritte 50 ile gitmek gibi bir hataya sakın düşmeyin. Eğer yavaş gitmeyi tercih ediyorsanız, orta veya sağ şeridi kullanın.

 

2. Sinyal vermekte gecikmeyin. Sağa ya da sola dönmeden önce mutlaka sinyal kolunu kullanın.

 

3. Yoldayken hafif bir yağmur çiseliyorsa, sileceklerinizi son hızda çalıştırmayın. En düşük seviyede çalıştırmanız yeterli olacaktır.

 

4. Arka camınızda buğulanma olduğunda, arka cam rezistansını çalıştırın. Böylece buğulanma kısa sürede azalacaktır.

 

5. Otoyollarda giderken 10 veya daha fazla araçtan oluşan konvoylarda, öndeki aracı dibine girerek takip etmeyin.

 

6. Otoyollarda dikkatli olmanız gereken bir diğer konu ise “hız devamlılığı”dır. Otoyollarda belli hız oranında gidilmesi gereklidir. Bazı sürücüler otoyoldan çıkmaya yakın henüz otoyoldayken hızlarını düşürmeye kalkarlar. Bu hiç de doğru bir davranış değil, bu şekilde arkalarındaki trafiğin karışmasına neden olurlar. Bu nedenle sağ şeride geçip ondan sonra yavaşlamak daha uygundur.

 

7. Yağmurlu havalarda otomobilinizin ön ve yan camlarında buğulanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda otomobilinizin havalandırma sistemini çalıştırıp defrost ayarına getirmenizi öneririz. Ayrıca arabanızda klima varsa, yağmurlu havalarda klimayı çalıştırarak aracınızın camlarındaki buğuyu giderebilirsiniz. Klima, aracın içindeki nemli havayı alacağından buğuyu yok edecektir.

 

8. Yağmur durduktan sonra sileceklerinizin çalışıyor durumda olmamasına dikkat edin.

 

9. Soğuk havalarda ağaç ve köprü gibi bölgelerin gölgesinde olan alanlarda aşırı buzlanma oluşabilir. Bu tip bölgelerde dikkatli olun.

 

10. Yağmurlu havalarda farlarınızı yakmayı ihmal etmeyin. Bu sayede camlarındaki buğuyu gidermemiş sürücüler sizi daha rahat görerek bir anda sizin şeridinize girmeye kalkışmazlar.

 

11. Yağmurun ilk başladığı zaman, şiddetli yağdığı zamana göre daha tehlikeli olur. Bu gibi durumlarda dikkatli olmanızda fayda var.

 

12. Emniyet kemerinizi takarken, emniyet kemerinin alt kısmını midenize değil kalça kemiğinizin üzerine denk getirmeye çalışın. Herhangi bir kaza durumunda kalça kemiğiniz daha dayanıklıdır.

 

13. Eğer direksiyonu tek elinizle tutacaksanız, elinizi saat 12 değil saat 6 pozisyonunda tutmaya özen gösterin.

 

14. Otomobilinizin şoför tarafında hava yastığı bulunuyorsa direksiyonu saat 9:15 pozisyonunda tutmaya özen gösterin. Bu şekilde hava yastığı yüksek açıldığından bileklerinizin kırılma ihtimali azalır.

 

15. Herhangi bir yokuşun bitiminde kırmızı ışıkta duracağınız zaman, öndeki araçla aranızda en az 2 metre boşluk olmasına dikkat edin. Bu sayede önünüzdeki sürücü amatör olup kalkış sırasında arabayı kaydırsa bile size çarpma ihtimali azalır. Basit bir tedbirle olası bir kazayı önlemiş olursunuz.

 

Bu saydığımız kurallara dikkat ederek kazasız bir yolculuk geçirmeniz mümkün. Ancak elinizde olmayan sebeplerden veya bir anlık dalgınlıkla trafik kazası ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Kaza sonucu üçüncü şahıslara zarar gelmesi veya aracınızın hasar görmesi durumunda en büyük destekçiniz trafik ve kasko sigortanız olacaktır. Bu tip zararları güvence altına almak için aracınızın sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun trafik sigortası seçenekleri Koalay.com’da. 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.