Araç Muayenesinden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

Araç Muayenesinden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

Motorlu ve motorsuz araçların trafikteki teknik yeterliliğini tespit etmek amacıyla yapılan araç muayenesi, TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak yaptırılıyor. Muayene öncesinde aracındaki eksikleri gideren araç sahipleri; muayene sürecini sorunsuz tamamlayabiliyor. Araçların muayene raporu TÜVTÜRK yetkilisi tarafından kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak hazırlanıyor ve rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

 

Araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısını azaltmak ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla araç muayenesi mutlaka yaptırılmalı. Araç muayenesinin yaptırılması için öncelikle TÜVTÜRK’ten randevu alınması gerekiyor. Muayene öncesinde sürücülerin;
 

 • Eğer varsa aracın vergi ve ceza borcunu ödemesi,
 • Trafik sigortası yaptırması,
 • Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alması,
 • Araçta bulunması gereken ekipmanları tamamlaması sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında etkili olmaktadır.


Borcu Olan Araçların Muayene İşlemleri Yapılmaz

Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçların araç muayenesinden önce ödenmesi gerekir. Çünkü TÜVTÜRK, borcu olan araçların muayene işlemlerini yapmamaktadır.


Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler

Muayene istasyonunda araç sahibinden çeşitli belgeler istenmektedir. Ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulundurulması gereken belgelerdir.

Muayene sırasında aracın egzoz gazı ölçüm belgesinin olmadığı tespit edildiğinde araç, “ağır kusurlu” olarak raporlanmaktadır.

 

Egzoz Gazı Ölçümü Nasıl ve Nerede Yaptırılır?

Egzoz gazının çevreye ve sağlığa ciddi zararları vardır. Bu nedenle de araç muayenesinde egzoz muayenesine de yer verilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü tüm illerdeki sabit TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında, gezici istasyonlarda ve TÜVTÜRK İstanbul Maslak, Antalya, İzmir ve Fethiye’de bulunan motosiklet muayene istasyonlarında yaptırılabilmektedir.

 

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araç sahibi, yanında trafik ve tescil belgesinin aslını, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını (İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez) bulundurması gerekmektedir.

 

T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus kağıdı, ehliyet ya da pasaport da aracı muayeneye götürdüğünüzde yanınızda bulunmalıdır.

 

Egzoz Gazı Ölçüm Belgesi İçin Randevu Almak Gerekir Mi?

Egzoz emisyon muayenesi için randevu almanız gerekmemektedir.

 

Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar
 

 • İlk Yardım Çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

 

Araç Sınıfına Göre Bulundurulması Gereken Diğer Zorunlu Ekipmanlar Şunlardır:

 

Taksi Otomobiller

 • Her zaman kullanılır durumda taksimetre
 • Taksi levhası
 • İç aydınlatma lambası

 

Otobüsler

 • Tekerlek takozu
 • Pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
 • İç aydınlatma lambası

 

Traktörler

 • Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası

 

Şehirlerarası Yük veya Yolcu Nakliyatı Yapan Otobüs, Kamyon ve Çekiciler

 • Her zaman kullanılır durumda takograf
 • Tekerlek takozu

 

Römorklar (Traktör Römorkları Dahil) ve Kamyonlar

 • Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası ile aracın genişliğini ve uzunluğunu belli eden geri yansıtıcılı şerit,
 • Arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi (Traktör römorkları hariç)

 

Yetki Belgesi Almış Yolcu Taşımacılığında Kullanılan Araçlar

 • Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi

 

Araç Muayenesi İçin Randevu Süreci

 

Tüm araç sahipleri internet üzerinden online TÜVTÜRK’ten araç muayene randevusu alabilmektedir. Aynı zamanda sürücüler, haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabilmektedir.

Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu işlemi yapılabilmektedir.

Araç muayenesinden geçebilmek için trafik sigortanızı yaptırmış olmalısınız. Aracınızın trafik sigortası yoksa ya da poliçenizi henüz yenilemediyseniz Koalay.com'da en uygun fiyatla araç trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

Koalay.com anlaşmalı olduğu  sigorta şirketlerini en ileri teknolojiyle sizin adınıza gerçek zamanlı olarak sorgular ve size zaman kazandırır. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigorta poliçesini bulmanın en kolay yolu Koalay, dilediğiniz teklifi seçebileceğiniz güvenilir bir online sigorta brokeridir.

Muayene Raporunu Araçta Bulundurmak Zorunlu Hale Geldi

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Araç Muayene Raporu'nu aracınızda bulundurmanız zorunlu hale geldi.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Plaka ve aracınızın ruhsat bilgileriyle internet üzerinden TÜVTÜRK’den araç muayene randevusunun nasıl alınacağını resimli olarak sizler için hazırladık.

2018 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayenesi için TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. 2018 yılı araç muayene ücreti otomobiller için 226,56 TL olarak belirlendi.