2019 Araç Muayene Fiyatları

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliğini tespit etmek amacıyla muayene edilerek belgelendirilmesi işlemi araç muayenesi olarak adlandırılıyor. Araç muayene işlemlerinde TÜVTÜRK, tek yetkili kuruluştur. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinin ücreti, araç grubuna göre değişiyor ve muayene süresini geçiren araçlara gecikme zammı uygulanıyor.

Otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, traktör gibi araçlar ve bu araçların römorkları araç muayenesi ile belgelendirilme kapsamına giriyor. Farklı araç için belirlenen muayene ücretileri şöyle:
 

 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı
  römork: 279,66 TL  (2018 fiyat: 226,56 TL)
 • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet: 142,78 TL (2018 fiyat: 115,64 TL)
 • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker: 377,60 TL (2018 fiyat: 305,62 TL)

 

Yetkili kişi tarafından gerçekleştirilen muayene testlerinin ardından, araç kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak raporlanıyor. Bu rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

"MTV oranlarını görmek ve detaylı bilgi almak için Motorlu Taşıtlar Vergisi sayfamızı ziyaret edin."

Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödenir?

Araç muayene ücretini kredi kartı ya da EFT/Havale yoluyla ödemek mümkün değil. Ödemeler TÜVTÜRK gişelerinden sadece nakit olarak yapılabiliyor. 

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yaptırılır?

Araç muayenesinin sıklığı, farklı araçlara  göre değişiklik gösteriyor:
 

 • Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilir.
   
 • Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilir.
   
 • Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir.
   
 • Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.        
   

Belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayeneleri tekrarlanmak zorundadır.

Araç Muayenesi Gecikme Cezası Ne Kadardır?

Araç muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi alınır. Ayrıca muayene sonucunda "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarları ücretsiz olarak yapılıyor.

Araç Muayenesi Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Araç muayenesinden önce TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu alınabiliyor. Tüm araç sahipleri, internet üzerinden araç muayene randevusu alabilecekleri gibi, haftanın 6 günü 08.00-20.00 saatleri arasında 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabiliyor.

Muayene istasyonuna gidildiğinde ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisinin bulundurulması gerekiyor. Ayrıca muayene öncesinde varsa aşağıdaki eksikler de giderilmeli:
 

 • Borcu olan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlar muayeneden önce ödenmelidir.
   
 • Egzoz gazı ölçümü olmayan araçlar raporda “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de mutlaka yaptırılmalıdır.

 

Egzoz Muayenesinin Ücreti Ne Kadar?

Trafikteki araçların sayısının artmasıyla, egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararları da giderek artıyor. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında, araç muayenesi kapsamında, egzoz muayenesine de yer verilmeye başlandı. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi de mutlaka bulundurulmalıdır. Egzoz gazı ölçümü 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 65 TL karşılığında yaptırılabiliyor.

İlk defa "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" yapılacak araçların sahipleri, "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı alması gerekiyordu. Ancak 2018 yılı itibarıyla bu uygulamaya son verildi.

Araç Muayenesinin Önemi

Araç muayenesi ile birlikte, araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısı azalıyor ve trafik daha güvenli bir hal alıyor. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan sürücüler, araçlarının ömrünü uzatarak bakım masraflarını düşürüyor, araçlarının 2. el değerini de yükseltiyor.


Periyodik Araç Bakımı

Periyodik Araç Bakımı

Periyodik araç bakımı neleri kapsar, periyodik araç bakımı hangi aralıklarla yapılmalıdır, araç bakım formu, periyodik araç bakım fiyatları nedir?

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar

Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar

Araç Muayenesinde ağır kusurlar nelerdir, aracın fren, direksiyon, ayna ve cam kontrolü, araç ağır kusurlu sayıldığında yapılması gerekenler.

EGR Valfi Nedir?

EGR Valfi Nedir?

egzoz gazlarının yanmasıyla oluşanlar, egr valfi arızası, egr valfinin temizlenmesi, egr valfi...