Kış Lastiği Önerileri

Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kışın yaklaşmasıyla birlikte soğuk havalar gün yüzüne çıktı. Soğuk ve yağışlı havalarda araç kullanmak tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu durumda kış lastikleri sürücülerin işini epey kolaylaştırıyor.

Kimi araç sahipleri kış lastiklerini gereksiz bulabilir, ancak bu lastikler kışın zorlu hava şartlarında tam bir hayat kurtarıcı oluyor. Kış lastiği hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Kışın soğuk havalarda yaz lastiği kullanmak oldukça riskli. Yaz lastikleri yapısı ve kullanılan malzemesi gereği 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşerek yol tutuşunu azaltıyor. Fakat kış şartlarına uygun üretilen kış lastikleri 7 derecenin altındaki soğuk havalarda yola daha iyi tutunarak daha güvenli bir sürüş imkanı sunuyor.

Kauçuk malzemeden üretilen bu lastikler soğuk havalarda bile sertleşmiyor. Desenli sırtı ve omuz tarafındaki dişli yapısı sayesinde karlı zeminlerde mükemmel bir çekiş sağlıyor. Silikali sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı ile de ıslak zeminlerde de iyi bir yol tutuşu gösteriyor.

Sırtındaki desenler ve özel sırt karışımı onu standart lastiklerden ayırıyor. Bu yönüyle sıfırın altındaki hava sıcaklıklarında bile yumuşak kalıp yolla temasını koruyor.

Kış lastiklerinin sırtında ince lameli ve geniş bloklu desenler yer alıyor. Böylece kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde hem yola daha iyi tutunuyor, hem de daha iyi bir çekiş sağlıyor.

Kış lastikleri özellikle karlı ve buzlu zeminlerde iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Fakat kış lastikleri yalnızca karlı havalarda kullanılır diye düşünmeyin. Sıcaklığın 7 derecenin altında olduğu kuru ve ıslak zeminlerde de kış lastiklerinden verim alabilirsiniz.

Kış lastikleri, ıslak zeminlerde suyu olabildiğince hızlı bir şekilde tahliye ettiği için yol tutuşunu arttırıp suda kızaklama ihtimalini önler. Böylece kuru veya ıslak olması fark etmeksizin kış lastikleri soğuk havalarda yüksek performans gösteriyor.

Her lastikte olduğu gibi kış lastiğinde de diş derinliğine dikkat etmek gerek. Kış lastiğinin diş derinliği 4 mm.’in altına inmemeli. Bu seviyenin altındaki lastikler güvenli olmadığı gibi yeterli performans göstermez.

 

Kış lastikleri kullanımına dair pratik bilgiler

Bölgesel olarak değişmekle birlikte kış lastiklerini Ekim-Nisan arası kullanmanızı öneririz. Bu tip lastiklerin yağışlı havalarda da faydasını görebilirsiniz.

Lastiklerin diş derinliklerini göz ardı etmeyin. Yeterli diş derinliğine sahip olmayan lastikler su tahliyesi yapamadığı için fren mesafesinin artmasına neden olur. Bu da sürüş güvenliğinizi tehlikeye sokabilir.

Kış aylarında özellikle kavşak ve yokuşlarda, trafik ışıklarında daha temkinli olun. Mümkün olduğunca aracınızı düşük hızda kullanın.

Karlı bir zeminde yola çıkıyorsanız daha yavaş hareket edin. Aksi halde lastikleriniz patinaj yaparak karın sertleşmesine yol açar. Böylece zemin daha kaygan bir hale gelir.

 

Yakıt tüketimini arttırıyor mu?

Kış lastiklerinin aracın yakıt tüketimini arttırdığı iddia edilse de bu pek doğru değil. Hatta birçok kış lastiği modeli yapısı sebebiyle yakıt tasarrufu sağlayabiliyor.

Bunun dışında yakıt tüketimini azaltmak için siz de bir şeyler yapabilirsiniz.

Öncelikle aracı hareket ettirmeden önce uzun süre motorun ısınmasını beklemeyin. Ani ve hızlı kalkışlardan uzak durun. Trafik ışıklarına özen göstererek hafifçe hızlanın ve yavaşlayın.Mümkün olduğunca 90 km/h ve altında sürün.

Bagajınızdaki fazlalıkları atın. Aracınızdaki her fazlalık aracın ağırlığını arttıracağından fazladan güç harcamasına neden olur. Aracınızı motorun sarsıntı yaratmayacağı ve düzgün çalışacağı en yüksek viteste kullanın.

Koalay.com olarak size kış lastiği hakkında birçok bilgi verdik. Bu bilgilerden yararlanarak aracınıza uygun kış lastiği ile güvenli yolculuklar yapabilirsiniz. Aracınız kış bakımı yaptıracaksanız Kazalara karşı önlem için aracınızın kış bakımını yaptırın başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var.

Araç kullanırken başınıza gelebilecek olası bir kaza durumunda aracınızı güvence altına almak için kasko yaptırmanızda da fayda var. Online kasko sigortası teklifi almak için hızlı ve güvenilir bir adres arıyorsanız, Koalay.com’u tercih edebilirsiniz. Koalay.com’da 5 basit adımda aracınıza en uygun teklifleri inceleyerek bütçenize en uygun kasko poliçesini satın alabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.