Yaz Yolculuklarında Arabanızda Olması Gerekenler

Tüm kış özlemle beklediğimiz yaz tatili geldi çattı. Yazın gelmesi ve bayramın yaklaşmasıyla birlikte tatil planları da başladı. Özellikle tatil beldelerine veya akraba ziyaretlerine arabalarıyla seyahat edecek olanlar, keyifli ve uzun yolculuklar için hazırlık yapıyor. Peki ya siz? Bu sene bir değişiklik yapıp tatile arabanızla gitmeye ne dersiniz? Yaz aylarında yolculuğa çıkmadan önce, arabanızda özellikle bulundurmanız gerekenleri sıraladığımız aşağıdaki tavsiyelere göz atın, yolda olmanın tadını çıkarın.

 

Her şeyden önce arabanıza yaz bakımı yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Hem aracınızın performansı hem de sürüş güvenliği açısından, lastiklerden tutun motor yağı, hava ve yakıt filtreleriyle klima bakımına kadar en ince ayrıntıya kadar arabanın kontrollerinin yapılması yolda oluşacak riskleri en aza indirecektir. Söz konusu tüm bakımlara ilişkin detayları Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. Bakımın yanı sıra lastik patlaması, akünün bitmesi gibi olası acil durumlarda yapılması gerekenlerin öğrenilmesi, yolculuğun gereksiz yere uzamasını engelleyeceği gibi, seyahat keyfinin bölünmemesine de yardımcı olacaktır.

 

Aracınızla ilgili alacağınız önlemlerin yanı sıra, seyahat sırasında ihtiyaçlarınızı karşılayıp konforunuzu artırmak ve güvenli bir yaz sürüşü için gerekli malzemeleri aracınızda bulundurmanızı öneririz. 

 

Güneş Gözlüğü ile Görüşünüzü Artırın

Yüksek sıcaklık ve güneş, araba yolculuklarını dayanılmaz hale getirebiliyor. Asfalttan yansıyan parlak ışığın sürücü görüşünü %30’lara varan oranda düşürdüğü tespit edilmiştir. Sürücülerin özellikle polarize özelliğe sahip güneş gözlükleri kullanması görüş açılarını artırır, yoğun ışık ve yansımalardan kaynaklanan görüş kısıtını ortadan kaldırır. Siz siz olun, yazın uzun yola çıkıyorsanız arabanızın torpido gözünden güneş gözlüğünüzü eksik etmeyin.

 

Su ve Sıvı Gıdaları Yanınızdan Eksik Etmeyin

Sıcak hava terlemenize ve vücudunuzun su dengesinin bozulmasına neden olur. Uzun seyahat sürelerinde sıcaklığın etkisiyle oluşacak susuzluğu gidermenin yolu, su başta olmak üzere sıvı gıdaları aracınızda bulundurmaktır. Satın alacağınız araç içi soğutucu veya termos yardımıyla sıvı gıdalarınızı soğuk tutmak kendinizi serinletmenin en kolay yolu olacaktır. Olası tansiyon düşüşleri ve güneş çarpmalarına karşı, arabanızda tuzlu atıştırmalıklar da bulundurabilirsiniz. Yalnızca kendi ihtiyacınızı düşünmeyin! Arabanızın hararet yapması veya motor suyunun azalması ihtimaline karşı bagajınızda saf su bulundurmayı unutmayın.

 

Güneş Kremi ile Cildinizi Koruyun

Yolculuk esnasında güneş her zaman arkanızda olmayabiliyor. Özellikle güneşi karşınıza aldığınız durumlarda, araç kullanmak eziyet haline geliyor. Saatlerce kımıldamadan güneşe maruz kalmak cildinizde hafif yanıklar oluşturup sizi üzebilir. Bu tarz durumlara karşı aracınızda bulunduracağınız güneş kremi, cildinizi nemlendirerek güneşin yan etkilerine karşı sizi korur.

 

Serinletici Minderler ile Terden Kurtulun

Araba ile seyahatlerin en önemli konularından biri de koltuğunuzun rahatlığıdır. Kışın çok memnun olduğunuz o deri koltuklar yazın canınızı sıkabilir. Klimayı çalıştırsanız ya da tüm camları da açsanız da ancak bir yere kadar serinleyebilirsiniz. Aracınızda bulunduracağınız kumaş koltuk kılıfları veya serinletici minderler, sıcaktan bunalmanızı önler. Her ihtimale karşı, aracınızda yedek bir kıyafet bulundurmak isteyebilirsiniz.

 

Acil Durumlar için Yol Yardım Numaralarını Unutmayın

Yaz aylarında aracınızla yurt dışına çıkma ihtimali ve kaza risklerine karşı, aracınız için kasko ve trafik sigortalarınızı, kendiniz ve aileniz için seyahat sağlık sigortası yaptırmalı, sigorta belgelerini aracınızda bulundurmalısınız. Yol yardım hizmetleri ve sigorta iletişim bilgilerini de yanınıza almayı unutmayın!

 

Koalay.com'un sunduğu Kişiye Özel Kasko Hizmeti sayesinde, ihtiyacınız olan teminatları seçebilir, gereksiz gördüğünüz teminatları poliçenizden çıkararak ücret ödeme külfetinden kurtulabilirsiniz. Yalnızca 3 dakikada ücretsiz olarak aracınıza ve bütçenize en uygun kasko sigortası teklifi alıp keyifli bir yolculuğa çıkmak için tıklayın.


Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir Ve Nasıl Kaybolur? Hangi Durumlarda Bozulmaz? İndirim Oranları Nasıl Belirleniyor? Yeni Araç Alma Durumunda Hasarsızlık İndirimi

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Hazırlanır, Kaza Tespit Tutanağı Nedir,