yazın araç ve motor bakımı

Yaz ayları için araç bakım önerileri

Kış boyunca olumsuz hava şartlarında kullandığınız otomobilinizi, yaz aylarında rahat ve sorunsuz bir şekilde kullanmak istiyorsanız, tepeden tırnağa bir bakım yaptırmanız şart. Yetkili servis sorumlularına göre öncelikle ön takımların kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca akü, motor, rot-balans, fren bakımı ihmal edilmemesi gereken konular arasında yer alıyor. İşte yaz ayları için araç bakım önerileri:

 

Fren Ayarını kontrol ettirin

Fren bakımını sakın ihmal etmeyin. Fren ayarı, balataları, fren hidroliği seviyesi mutlaka kontrol edilmeli. Fren ayarının bozuk olması, gerektiğinde durmanızı engellerken, lastiklerin hızlı aşınmasına yol açabilir. Fren hidroliği seviyesi minimum ile maksimum arasında olmalı. Fren balataları incelmişse yenilemenizde fayda var.

 

Motor yağı
Aracınızın motor yağını mutlaka kontrol edin. Gerekliyse değiştirin. Yağ seviyesi yağ çubuğundaki minimum ile maksimum çizgi arasında bulunmalı.

 

Hava filtresi
Yazın tozlu yollarda hava filtreleri daha kolay kirlenir. Uzun yola çıkmadan önce hava filtrelerini kontrol ettirmeli, kirliyse değiştirmelisiniz. Kirli hava filtresi motor performansını düşürdüğü gibi yakıt tüketimini %15 oranında arttırır.

 

Rot Ayarı
Rot-balans ayarına mutlaka baktırtın. Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki sorunlara bağlı olarak direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu lastiklerinize zarar verdiği gibi süspansiyon ve döner aksamda da arızalara yol açar. Bu da yüksek oranda mekanik tamir ve bakım masraflarına neden olur.

 

Balans Ayarı
Jant ve lastiğin uyumlu bir şekilde eşleştiğinden, yerine iyice oturduğundan emin olun. Balans ayarında sorun olduğunda hızlı sürüş esnasında araç yerinden zıplayabilir veya dengesini kaybederek bir yere çarpabilir. Bu da hem konforunuzu etkiler, hem tehlikeli durumlara sebep olur.

 

Lastikler
Arabanın tüm yükünün lastiklerin üzerinde olduğunu düşünürsek, uzun yolda lastiklerin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle uzun yolculuklarda yüksek hızlara çıkılabildiğinden lastik basınçlarının yeterli düzeyde olması gerekir. Bu nedenle lastik havalarını mutlaka kontrol edin. Ayrıca kış lastiklerini çıkartıp yerine yaz lastikleri taktırın. Birçok otomobilin bagajında veya sürücü kapısında lastik basıncına dair bilgi bulunmaktadır. Ancak arabanızda böyle bir bilgi yoksa, normal basınçtan 2-4 psi fazla hava verin.

Lastikleriniz, her değişik pozisyonda farklı aşınma hareketlerine maruz kalabilirler. Bunu en aza indirmek ve ömürlerini uzatmak için periyodik olarak yerlerini değiştirmenizde fayda var.

 

Kayışlar
Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmeli. Kayışın orta kısmına parmakla bastırdığınızda V kayışı 1.5 santimden fazla esniyorsa değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

 

Diş Derinliği
Lastik eskidikçe çekiş gücü azalır ve zamanla lastik aşınarak kullanılmaz hale gelebilir. Lastiklerde diş derinliği seviyesi oldukça önemlidir. 1.6 mm’nin altına inmiş lastikleri kullanmamalı, hemen değiştirmelisiniz. Diş derinliği bu seviyede olan lastikleri kullanmak yasak olduğu gibi, can ve mal güvenliği açısından da tehlikelidir.

 

Silecekleri ve cam suyunu kontrol edin
Silecek lastikleri kontrol etmeli, iyi silemiyorsa yenilenmelidir. Cam suyu fıskiyelerine bakılmalı, cam suyu eksikse tamamlanmalı.

 

En uygun trafik sigortası için Koalay.com’dan teklif almayı unutmayın.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.