Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda Yazlık Bakım

Kış mevsiminin zorlu şartlarından çıkan araçların detaylı bir yaz bakımına girmesinde yarar var. Yağmur, çamur, kar, buzlanma gibi zorlu mevsim koşullarında yıpranan araçların güvenli bir sürüş için lastik kontrolü, fren sistemi, filtre değişimi, rot-balans ayarı, akü kontrolü, silecek bakımı, yağ değişimi gibi detaylı bir yaz bakımından geçmesi gerekir.


Kış mevsiminin geride kalmasıyla, aracın yıpranmış bölümlerinin bakım zamanı da gelmiş demektir. Yaz mevsiminde tatil planları yapanlar ve özel araçları ile yola çıkmayı planlayanlar güvenli yolculuklar yapabilmek için araçlarının motor bakımlarının yanında, yağ kontrolleri, filtre değişimleri, lastik kontrolleri gibi aracın ihtiyaç duyulabileceği bakımları yaptırarak önlem alabilirler. Böylece yolda kalma riski azalacak ve yüksek maliyetli sorunların görülme olasılığı da azalacaktır.


Unutulmamalıdır ki düzenli olarak yaz ve kış bakımı yapılan araçların eskimesi engellenir ve 2. el değeri daha yüksek olur. Otomobilinizi yaza hazırlamak için yaptırmanız gereken bakımları aşağıda bulabilirsiniz:
 

Lastikler

Yaz geldiğinde yıpranmış kış lastiklerinin yerini yaz lastiklerinin alması gerekir. Kış lastikleri, kış şartları dikkate alınarak geliştirildiği için yüksek sıcaklıklarda bu lastiklerden yüksek performans alınamamaktadır. Sıcağa dayanıklı olmadığı için çatlayan, bozuk yollarda kolay bir şekilde aşınan eskimiş yaz lastikleri yaz geldiğinde değiştirilmelidir. Yedek lastikler de kontrol edildikten sonra uzun yola çıkılmalı ve lastiklerdeki hava basıncı seviyesi kontrol altında olmalıdır.


Lastikleriniz, her değişik pozisyonda farklı aşınma hareketlerine maruz kalabilirler. Bunu en aza indirmek ve ömürlerini uzatmak için periyodik olarak yerlerini değiştirmenizde fayda var.
 

Motor yağı

Aracınızın motor yağını mutlaka kontrol edin. Gerekliyse değiştirin. Yağ seviyesi yağ çubuğundaki minimum ile maksimum çizgi arasında bulunmalı.
 


Fren Sistemi

Bir aracın en önemli ekipmanı fren sistemidir. Aracın her bakımında olduğu gibi yaz bakımında da frenler ve balatalar kontrol edilmelidir. Fren ayarının bozuk olması, gerektiğinde durmanızı engellerken, lastiklerin hızlı aşınmasına yol açabilir. Fren hidroliğinin seviyesinin de minimum ile maksimum arasında olması gerekir. Fren balataları incelmişse yenilemenizde fayda var.
 


Rot ve Balans Ayarı

Rot ayarı, araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerleklerin de aynı yöne bakıyor olmasını sağlayan; balans ayarı ise araç tekerleklerinin aralarındaki açı ve doğrultuların birbirine eşit olmasını sağlayan ayardır. Uzun yolda direksiyon hakimiyetini sağlayabilmek için aracın rot-balans ayarının yaptırılması gerekir. Eğer aracınızı yüksek hızda kullandığınızda; “sağa ya da sola çekme, direksiyonda titreme” gibi izlenimleriniz varsa, aracınızın rot-balans ayarını mutlaka yaptırmalısınız.
 


Kayışlar

Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmeli. Kayışın orta kısmına parmakla bastırdığınızda V kayışı 1.5 santimden fazla esniyorsa değiştirilme zamanı gelmiş demektir.

Bu önemli bakım önerilerinden sonra aracınızın yaz bakımını yaptırırken şun 10 maddeyi gözden kaçırmamalısınız:
 

 • Filtreler araç performansını etkiler. Bu nedenle hava ve yakıt filtreleri temizlenmeli, gerekirse yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Havanın ısınmasıyla araç işi sıcaklık da artacağından klima sizin için çok önemli. Klimanın kirlenen polen filtresini değiştirmeniz, klimanızdan yüksek verim almanızı sağlar.
 • Yaz bakımında sorunlu aküler değiştirilmeli, akülerin sıvı seviyesi kontrol edilmeli, akü yüzeyi temizlenmelidir.
 • Aracın hidrolik direksiyon yağı, fren hidroliği, soğutma suyu ve şanzıman yağının miktarları kontrol edilmeli ve eksiklikler tamamlanmalıdır.
 • Tozlu hava nedeniyle aracınızın camlarını sık sık temizlemeniz gerekebilir. Özellikle uzun yolculuklardan önce eskiyen silecekler değiştirilmeli, cam suyu seviyesi kontrol edilmelidir.
 • Aracınızda mutlaka ilk yardım çantası, yedek fener ve piller, yangın söndürme tüpü, kriko, bijon anahtarı bulundurun.
 • Aracınızın farlarını uzun yola çıkmadan önce kontrol edil. Özellikle tatil yolculuklarında bagaj yükünüzü göz önünde bulundurarak, far aydınlatmasının seviyesini ayarlamayı ihmal etmeyin. Yüklü bir araçta farlar karşıdan gelen araç sürücüsünün görüşünü engelleyebilmektedir.
 • Yolda kalma durumlarına karşı, uzun yolculuklarda aracınızda mutlaka dayanıklı yiyecekler ve temiz su bulundurun.
 • Tatil öncesinde trafik sigortası poliçenizi gözden geçirmelisiniz. Eğer poliçenizin yenileme dönemi geldiyse, trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmamalısınız. Trafik sigortası, yapılması zorunlu olan bir sigortadır ve sizi kusurlu olduğunuz trafik kazalarında karşı tarafa olan maddi yükümlülükten kurtarır.
 • Trafik kazasında ya da birçok konuda size teminat sağlayan kaskonuzun yenileme zamanı geldiyse uzun yola çıkmadan önce kasko poliçenizin geçerliliğini gözden geçirmeli, gerekirse poliçenizi yenilemelisiniz.
   


Bütçenize en uygun sigorta tekliflerini sunduğumuz Koalay’da yalnızca 5 soruya vereceğiniz cevapla kolay sigorta teklifi alabilirsiniz. Koalay, anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden teklifleri anlık olarak alır ve fiyatlara komisyon eklemeden sunar.

 

Kasko Sigortası İle Sunulan Mini Onarım Hakları Nelerdir?

Mini onarım teminatı kapsamında, poliçenin geçerlilik süresi boyunca birtakım küçük ölçekli hasarlar herhangi bir bedel ödenmeden onarılıyor.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Sağlığınızı ve çevreyi korumak, zararlı egzoz gazından ötürü para cezasına maruz kalmamak için egzoz muayenesini zamanında yaptırmalısınız.

Aracınızda Oluşabilecek Teknik Sorunlar İçin Öneriler

Aracınızda oluşabilecek teknik sorunları nasıl çözebilirsiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!