Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

Özel sağlık sigortalarının birçok farklı seçenekleri bulunur. Bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda oluşan seçenekler ile kişinin kendisine en uygun sigortayı tercih etmesi amaçlanır. Sigorta seçenekleri ile birlikte sağladığı teminatlar da değişim göstermektedir. Hem birebir hem de online sigorta kanalları aracılığıyla tamamlayıcı sağlık sigortasına başvuru yapılabilir.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK ile anlaşması bulunan özel hastanelerde kişinin hastaneye ödemesi gereken fark ücretini karşılayan sigorta çeşididir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altına alınan kişiler yüksek prim değerleri ödemeden özel sağlık sigortasına sahip olabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip kişi özel hastanede yalnızca SGK katılım payını ödemekle yükümlüdür. Hastane giderleri ve yapılan testler tamamlayıcı sağlık sigortası teminatı altındadır. Doğum, tüp bebek vb. teminatlar da poliçeye ek prim olarak eklenebilmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Kişi tamamlayıcı sağlık sigortası almaya karar verdikten sonra en uygun sigorta teklifine ulaşmak için sigorta şirketlerinden teklif almalıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi imzalanıp ödemesi yapıldığı anda işleme girmektedir. Ancak ilk üç ay yalnızca ayakta tedavilerde kullanılabilen tamamlayıcı sağlık sigortası üç aylık sürecin ardından yatarak tedavilerde de devreye girmektedir. İlk üç aylık süreçte yapılacak yatarak tedavi ücretleri hiçbir koşulda sigorta şirketi tarafından karşılanmamaktadır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasında doğum teminatı var mı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Muayene için hastaneye gidilmeden önce tamamlayıcı sağlık sigortasının hangi hastaneleri kapsadığını öğrenilmelidir. Gidilen hastane sigorta şirketi ile anlaşmalı olduğunda tek yapılması gereken banko görevlisine T.C. kimlik numarası bilgisinin verilmesi olacaktır. Ardından banko görevlisine tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olunduğunda alınabilecek tek ücret olan 15 TL'lik  devlet katkı payı ödenerek işlem tamamlanır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Durumları Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinde yatarak ve ayakta olmak üzere iki çeşit tedavi teminatı yer almaktadır. 
Tedavi süresi 24 saati geçtiğinde hastanın tedavisine yatarak devam etmesi gereken durumlarda hastane masraflarının tamamı tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından yatarak tedavi kapsamında karşılanmaktadır. Yatarak tedavi teminatının kapsamında aşağıda yer alan hizmetler sınırsız olarak gerçekleştirilebilir:

 • Ameliyat
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında yapılan testler
 • Refakatçi hizmetleri
 • Radyoloji hizmetleri
 • Kemoterapi
 • Diyaliz
 • Ambulans hizmetleri
 • Ameliyat sonrasında yapılacak tetkikler ve fizik tedavi hizmetleri
 • Kullanılan tıbbi malzemeler

 

Tedavi süresi 24 saati geçmeyen ve doktor tarafından yatış gerekli görülmeyen tedavilerin tüm masrafları da tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Ayakta tedavi teminatı kapsamında aşağıda yer alan hizmetler sigorta şirketleri tarafından belirlenen limit aralığında gerçekleştirilebilir:

 • Muayene
 • Röntgen
 • Kan ve idrar tahlilleri
 • Sağlık hizmetleri giderleri
 • Fizik tedavi
 • Tanı giderleri

 

Bu durumların yanı sıra ek prim karşılığında alınabilecek doğum, tüp bebek vb.teminatlar da bulunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına ek prim karşılığında ferdi kaza teminatı da eklenebilir. Bazı sigorta şirketleri tarafından tamamlayıcı sağlık sigortası diş tedavisini de karşılamaktadır.

Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortasına Başvurabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güvence altında olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında yaş önemli bir kriterdir. Sigorta şirketlerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı değişim gösterebilir. Ancak genel hatlarıyla 0-55 yaş aralığındaki bireyler tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurmak için uygundur. 65 yaşa kadar tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti veren sigorta şirketleri bulunmaktadır. Bu hizmeti sağlayan sigorta şirketleri ek prim aracılığıyla 65 yaş sonrasında da uygulamaya devam edebilmektedir.
 


Seyahat Sigortası Geçerlilik Süresi

Seyahat Sigortası Geçerlilik Süresi

Seyahat sigortası nedir, seyahat sigortası neleri kapsar, seyahat sigortası neden yaptırılır, seyahat sigortası geçerlilik süresi nedir, seyahat sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yaş Sınırı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortasında yaş sınırı, ileri yaş sigortası, 60 yaş üzeri kişiler için tamamlayıcı sağlık sigortası

Ev Hizmetlerinde Çalışanlara Nasıl Sigorta Yapılır?

Ev Hizmetlerinde Çalışanlara Nasıl Sigorta Yapılır?

Hangi işler ev hizmeti sayılır, ev hizmetlerinde çalışan kişilerin sigorta işlemleri, ev hizmetlerinde 10 günden az çalışma, ev hizmetlerinde 6111 teşviki