Sağlık harcamalarında sınıfta kaldık!

Sağlık harcamalarında sınıfta kaldık

Her yıl Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan Sağlık İstatistikleri Raporu’nda yer alan sağlık harcamalarına ilişkin verileri sizler için inceledik. OECD raporuna göre; Türkiye’de 2007 yılında 4.431 TL olan yıllık kişi başı toplam sağlık harcaması, 10 yılda %53 artarak 6.811 TL'ye ulaştı. Bu artışa rağmen ülkemiz, sağlık harcamalarında 36 OECD ülkesi arasında Meksika ve Letonya’nın önünde sondan üçüncü, sağlık harcamalarının milli gelire oranında ise %4,2 ile sondan ikinci sırada yer aldı. OECD ülkelerinin ortalama sağlık harcamaları ise yıllık 22.800 TL düzeyinde seyrediyor.

 

Sağlık harcamalarının %22’si sigorta kapsamı dışında, cepten yapılıyor!

Sağlık harcamalarının finansmanını incelediğimizde ise 36 OECD ülkesinde sağlık harcamalarının ortalama %70’i kamu tarafından finanse ediliyor. İsveç, Norveç, Danimarka, Belçika ve Japonya %84’ü aşan oranlarıyla kamu sağlık harcamalarının en yüksek olduğu ülkeler. Meksika, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm sağlık harcamalarının %50’sini, İsviçre’de ise %30’dan daha az bir kısmını kamu harcamaları oluşturuyor. Türkiye’de ise kişi başı yıllık sağlık harcamalarının %78’i kamu kaynaklarından sağlanırken, %22’si hane halkı tarafından cepten yapılıyor.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Ekstra Sağlık Harcamalarını Öder mi?

Vatandaşların doğrudan kendi bütçelerinden yaptıkları ödemelerin, OECD ülkeleri genelinde tüm sağlık harcamalarının beşte birine denk geliyor. Türkiye’de geçen yıl genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalan sağlık hizmetleri için yıllık kişi başı ortalama 1.477 TL’yi cebimizden ödedik. Oysa tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde ekstra sağlık harcamalarını %70 oranında azaltmak mümkün.

 

Koalay.com alacağınız tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde; özel sağlık kurumlarında, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı kurum, branş ve doktorlar tarafından sunulan, Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan sağlık hizmetleri için, sigortalılardan alınacak ilave ücretleri ödemez ve yüksek standartta bir sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının, genel sağlık sigortasının kapsamında olmayan anlaşmalı özel hastanelerdeki doktor muayeneleri, cerrahi ve dahili yatışlar ile fizik tedavi giderlerini karşılıyor. Tamamlayıcı sağlık sigortası, ihtiyacınıza uygun olarak ayakta tedavi ile ayakta ve yatarak tedavi olarak ikiye ayrılıyor. Yıllık olarak yaptırılan tamamlayıcı sağlık sigortası ayda ortalama 35 TL’ye denk gelen fiyatlarla yüksek sağlık harcamalarını teminat altına alabiliyor.

 

Koalay’dan 7/24 online olarak tamamlayıcı sağlık sigortanızı satın alabilir geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Neden Trafik Kazası Oluyor?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.