Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası

Trafiğin düzeni ve güvenliğiyle ilgili farkındalığın sağlanması amacıyla, ülkemizde ve dünyada her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi gününü takip eden hafta, ''Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'' olarak kutlanıyor. Hafta boyunca valilikler tarafından şehirlerde, özellikle de okullarda düzenlenen etkinliklerle, dünyada ve Türkiye’de yaşanan trafik kazalarının yarattığı etkilere vurgu yapılarak trafik kurallarına uymanın önemine dikkat çekiliyor. 

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada her yıl 50 milyonun üzerinde trafik kazası meydana geliyor. Bu kazalarda 1,3 milyon insan hayatını kaybederken, 20 milyondan fazlası da yaralanıyor. Karayollarında gerçekleşen trafik kazaları, % 2,2’lik oranla ölüme en çok sebebiyet veren olaylar arasında 9. sırada yer alıyor.

 

Trafiğe kayıtlı araç sayısının 22 milyonu aştığı ülkemizde, son 10 yılda trafik kazaları %45 artarak 1,2 milyona ulaştı. Bu kazaların sonucunda her gün 20’den fazla, her yıl 7 binin üzerinde insan hayatını kaybediyor. Ülkemizdeki trafik kazalarının büyük çoğunluğu, kuralların ihlal edilmesi yüzünden meydana geliyor. Sürücü, yaya, araç, yol ve yolcu gibi faktörlerden kaynaklanan trafik kazalarının %98’inde insan hatası öne çıkıyor. Böylesi yüksek bir oranı %10 bile azaltabilmek, ülkemizde her yıl yaşanan yaklaşık 100 bin trafik kazasının önüne geçebilir. 

 

Trafik güvenliğini sağlamanın ve kazaların sayısını düşürmenin en iyi yöntemi şüphesiz eğitim. Koalay.com olarak Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası boyunca trafikte uymamız gereken kurallara ve bu kurallara uymanın önemine vurgu yapmayı da bir görev olarak görüyoruz. Unutmayın, trafikte tüm insanlar birbirine karşı sorumludur ve önemsiz trafik kuralı yoktur.

 

Trafikte başınıza gelebilecek kazalara karşı öncelikle sürücülerimizi daha dikkatli olmaya ve kurallara uymaya davet ediyoruz. Türkiye’de yaşanan kazaların %84’ünün maddi hasarlı kazalar olduğunu da unutmayın. Kazalarda oluşabilecek maddi hasarlara karşı kendinizi, ailenizi ve tüm trafik unsurlarını korumak için Koalay.com’dan 3 dakikada en uygun fiyata araç sigortanızı yaptırabilirsiniz.


Trafikte Telefon Kullanmak Kaza Riskini Arttırıyor

Trafikte Telefon Kullanmak Kaza Riskini Arttırıyor

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, telefona göz ucuyla bakmak ve benzeri hareketler kaza riskini arttırmaktadır.

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey Nedir?

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey Nedir?

Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Çocuklarla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Kural

Çocuklarla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Kural

Çocuklarınızla rahat ve güvenli bir yolculuk için yazımıza göz atın.