Araçlarda Sonbahar Bakımı

Sıcak yaz günlerini geride bıraktık. Sonbaharın o serin, rüzgarlı ve yağmurlu havaları yüzünü göstermeye başladı. Yazın aracınızla uzun seyahate çıkmanıza veya şehir içinde aracınızı sık kullanmanıza bağlı olarak aracınızın bazı parçaları yıpranmış olabilir. Bu noktada sonbahar ve ardından kış aylarında rahat ve sorunsuz bir yolculuk geçirmek için mevsimsel bir bakım yaptırmanızda fayda var. Aracınızı sonbahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik.

 

Motor Yağını Kontrol Edin

Mevsimler bakımlarda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında motor yağı gelir. Motor yağı durumunu kontrol etmeli, eğer yağ değişimi zamanı geldiyse yağı yenilenmelidir. Yağ değişimi gecikmiş araçlarda teknik sorunlar meydana gelebilir. Bu durum can güvenliğinizi tehlikeye atarken, maddi hasarlarla yüzleşmenize de neden olur. Motorun sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olması için zamanı dolmuş ve yıpranmış motor yağı değişimi önemlidir.

 

Sıvı Takviyesi Yapın

Aracınızın serin havalarda da performansından ödün vermemesini istiyorsanız, ihtiyacı olan sıvıları eklemelisiniz. Özellikle antifiriz ve alkolsüz cam silecek sıvısının yeterli miktarda olduğundan emin olun. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz kışın soğutma sisteminin donmasını önler. Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir.

 

Frenlere Dikkat Edin

Yaz aylarında sıcak hava nedeniyle fazla ısınan frenler, fren hidroliği seviyesinin azalmasına sebep olur. Bu da fren mesafesini olumsuz yönde etkiler. Özellikle nemli bölgelerde yaşayan araç sürücüleri, yılda bir kez araçlarının fren hidroliğine bakmalıdır. Yağ seviyesine ek olarak fren hortumları da kontrol edilmeli, gerektiğinde değiştirilmelidir.

 

Hidrolik yağ değişimi yapılırken yağın kaynama noktasına uygun ürünler kullanın. Örneğin,DOT3 kullanılması gereken araca DOT4 kullanıldığında, aracın fren aksamı bozulabilir.

 

Hava Filtresini Temizleyin

Yazın tozlu yollarında kolayca kirlenen hava filtrelerini de kontrol etmek gerek. Hava filtresi tıkanmış veya yıpranmış olabilir. Aracınızı sonbahar ve kışın zorlu hava koşullarına hazırlamak için hava filtresini iyice temizleyin. Hava filtresini yıkayıp kuruttuktan sonra temiz bir halde yeniden takabilirsiniz. Hava filtreniz eskimişse değiştirmeyi ihmal etmeyin.

 

Cam Sileceklerine Özen Gösterin

Sonbaharda görülen yoğun yağışlar cam sileceklerinin önemini arttırıyor. Özellikle yağışlı havalarda yolu daha iyi görebilmek açısından cam sileceklerini kullanıyoruz. Görüş alanı netliği ve güvenli bir sürüş deneyimi için cam sileceklerinin düzgün çalıştığından emin olun. Ayrıca cam silecek lastikleri eskimişse değiştirmenizde fayda var.

 

Lastikler

Yazın uzun bir yola çıktıysanız veya her gün aracınızla uzun mesafe yol kat ettiyseniz, lastiklerinizde aşınma olmuş olabilir. Bu nedenle lastiklerinizin durumunu kontrol edin, inik, patlak veya yıpranmış olup olmadığından emin olun. Ayrıca kışın zorlu hava şartlarını düşünerek şimdiden kış lastiği taktırmalısınız. 7 derece ve altındaki hava sıcaklıklarında, mutlaka kış lastiği kullanılması gerekmektedir. Bu sayede hem yaz lastiklerinizin ömrü uzar, hem de kış aylarında güvenle yolculuk edersiniz. Hava sıcaklığı düştüğünde, aracınızın yazlık veya normal lastikleri sertleşir ve kış koşullarına ayak uyduramayıp özellikle yol tutumda zayıflama meydana gelir. Kış lastiğindeki kauçuk bileşik, normal lastikten farklı olarak buz ve karda yola daha iyi tutunur. Böylelikle sizin ve aracınızdaki diğer yolcuların güvenliğini artırır.Lastiklerinizin diş derinliği ve basıncını da kontrol etmenizde fayda var. Kış lastikleri hem aracınızın performansını arttırır, hem de güvenli ve konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar.

 

Aracınızı Temizleyin

Yazın tozlu topraklı yolları, yoldan sıçrayan taşlar, ağaçlardan düşen parçaların neden olduğu izler ve lekeler ile aracınızın içi ve dışı kirlenebilir. Sonbahara yeni ve temiz bir başlangıç için aracınızı pırıl pırıl yapın.

 

Mini Onarım

Aracınızda oluşan küçük çizik ve göçükleri kasko sigortanızın sunduğu haklar ile ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Her yıl ücretsiz sunulan mini onarım haklarınız ile aracınızın görünümünü yenileyebilirsiniz.

 

Klima

Yazın uzun yolculuklarda saatlerce kullanılan araç klimaları sürücüler için en önemli konfor unsuru oldu. Tozlu yollar, sıcak hava, kumsallar derken araç klimasında, gazında eksilme ve filtresinde kirlenme söz konusu olabilir.  Kışın dondurucu soğuklarda elleriniz titrerken araba kullanmak kim bilir ne zordur. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için araç klimasının bakımını zamanında yaptırmak gerekir. 

Araç klima bakımları yıllık periodik bakımlarla yapılmalıdır. Bu bakımlarda araç polen filtresi de kontrol edilir. Genellikle klima bakımı ve polen filtresi bakımı birlikte yapılır.

 

Akü

Otomobilin her parçası gibi akülerin de periyodik olarak kontrol edilmesi çok önemli. Akünün kapasitesi veya doluluk oranı gibi detaylar dışında 6 ayda bir periyodik olarak belirli yerlerinin bakımının yapılması şart. Bu bakımları ilkbahar ve sonbaharda yaptırmak oldukça önemli.

 • Otomobilinizde kapalı sistem ve start-stop özellikli, yani ağır bakım gerektirmeyen bir akü çeşidi kullanılıyorsa periyodik olarak sadece kutup başı temizliğini ve voltaj kontrolünü yapmanız yeterli.
 • Aracınızın akü bakımını yapacaksanız, akü sıvısı asitli olduğu ve cildinize zarar verebileceği için yanmaya karşı özel eldiven ve gözlük kullanmalısınız. Akü temizliğinde tel bir fırça ile kutupları ve kablo başlarını fırçalamalısınız.
 • Akü bakımında akü yüzeyini silerek temizleyebilir, akü kapakları açılabiliyorsa içindeki sıvı seviyesini kontrol edebilir eğer seviyede eksiklik varsa saf su eklemesi yapabilirsiniz. Ancak, akünün dışında akünün ömrünü etkileyen başka parçalar ve unsurlar da var. Marş motoru, şarj dinamosu ve elektrik ölçümleri veya kontrolleri de gerekli görüldüğü taktirde yapılmalı.
 • Özellikle kış aylarında eğer aracınızı 10 -15 gün gibi uzun bir süre kullanmayacaksanız, akü kutup başlarını sökün.

 

Aydınlatmalar

Araç sonbahar bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da arabanın ışık sistemi yani aydınlatmaları. Özellikle sonbahar ve kış aylarında, hava koşulları gereği aracın ışık sistemlerinin (stop ve park lambaları, sis farları, uzun ve kısa mesafe farları, sinyaller vb.) düzgün bir şekilde çalışıyor olması, varsa kırık lambaların değiştirilmesi yada bakımının yapılması kış ayları öncesinde önemlidir.

 

Kışın yolda kalmamak için neler yapmalısınız?

 • Sonbaharda aracınızı kış aylarına hazırlamak için bakımlarını yaptırın, mutlaka kış lastiği kullanın. Kış lastikleri kauçuk yapısı sayesinde karlı, buzlu ve kaygan zeminlerde iyi bir yol tutuşu sağlar.
 • Soğuk kış günlerinde ilk olarak klimanın sıcaklığı artırılır ancak farların da aküye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Her türlü aksiliğe karşı akü şarjını tamamlamak için bagajda mutlaka akü şarj kablosu bulundurun.
 • Gizli buzlanma ve kaygan zeminlere karşın risk almayın önünüzdeki araçla takip mesafesini koruyun.
 • Yaz aylarından kalma tozlu ve kirli hava filtresi motorun çekiş gücünü ve performansını düşürür. Hava filtresinin temizliğinden emin olun.
 • Aydınlatmayı engelleyen çamur ve kar gibi unsurları ortadan kaldırın. Far temizliği sizin ve diğer sürücülerin güvenliği için önemli bir unsurdur.
 • Uzun yola çıkmadan önce lastik basıncı ve özellikle yakıt miktarını kontrol edin.
 • Kış yolculuklarınızda emniyet kemerinizi takın, alkollü araç kullanmayın, hız kurallarına uyun, hatalı sollama yapmayın, takip mesafesine ve trafik işaretlerine uyun.

 

Kasko yaptırmayı sakın unutmayın!

Kış aylarında aracınızla irili ufaklı kazalar yapma riskiniz diğer aylara göre biraz daha fazla. Bu yüzden yüksek tamirat ve yedek parça ücretlerinden kaçınmak için Kaskosuz yola çıkmamanızı öneririz.

 

Trafikte hem kendi güvenliğimiz hem de diğer sürücülerin ve yayaların güvenliği için araç bakımlarının aksatılmaması ve her mevsime uygun bir şekilde aracın hazırlanması hayati önem taşımaktadır. Unutmayalım ki aracın aksamında oluşacak en ufak bir sorun trafikte bize daha büyük bir sorun yaratarak hem kendi hayatımızı hem de trafiğe katılan herkesin hayatını tehlikeye atacaktır!

 

Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifi seçebilir, anında satın alabilirsiniz.


Egzoz Muayenesi Nedir?

Egzoz Muayenesi Nedir?

Sağlığınızı ve çevreyi korumak, zararlı egzoz gazından ötürü para cezasına maruz kalmamak için egzoz muayenesini zamanında yaptırmalısınız.

Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç muayenesi nasıl yapılır, muayene işleminde dikkat edilmesi gerekenler, muayene süreleri, muayene için gerekli belgeler ve yapılan kontroller.

2019 Araç Muayene Fiyatları

2019 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayene ücretleri, TÜVTÜRK araç muayene süreleri, 2019 otomobil muayene fiyatı 279,66 TL, motosiklet 142,78 TL, otobüs 377,60 TL olarak belirlendi.