Araçlarda Sonbahar Bakımı

Araçlarda Sonbahar Bakımı

Sıcak yaz günlerini geride bıraktık. Sonbaharın o serin, rüzgarlı ve yağmurlu havaları yüzünü göstermeye başladı. Yazın aracınızla uzun seyahate çıkmanıza veya şehir içinde aracınızı sık kullanmanıza bağlı olarak aracınızın bazı parçaları yıpranmış olabilir. Bu noktada sonbaharda rahat ve sorunsuz bir yolculuk geçirmek için mevsimsel bir bakım yaptırmanızda fayda var. Aracınızı sonbahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik.

 

Motor yağını kontrol edin
Mevsimler bakımlarda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında motor yağı gelir. Motor yağı durumunu kontrol etmeli, eğer yağ değişimi zamanı geldiyse yağı yenilenmelidir. Yağ değişimi gecikmiş araçlarda teknik sorunlar meydana gelebilir. Bu durum can güvenliğinizi tehlikeye atarken, maddi hasarlarla yüzleşmenize de neden olur.

 

Sıvı takviyesi yapın
Aracınızın serin havalarda da performansından ödün vermemesini istiyorsanız, ihtiyacı olan sıvıları eklemelisiniz. Özellikle antifiriz ve alkolsüz cam silecek sıvısının yeterli miktarda olduğundan emin olun.

 

Frenlere dikkat edin
Yaz aylarında sıcak hava nedeniyle fazla ısınan frenler, fren hidroliği seviyesinin azalmasına sebep olur. Bu da fren mesafesini olumsuz yönde etkiler. Özellikle nemli bölgelerde yaşayan araç sürücüleri, yılda bir kez araçlarının fren hidroliğine bakmalıdır. Yağ seviyesine ek olarak fren hortumları da kontrol edilmeli, gerektiğinde değiştirilmelidir.

Hidrolik yağ değişimi yapılırken yağın kaynama noktasına uygun ürünler kullanın. Örneğin,DOT3 kullanılması gereken araca DOT4 kullanıldığında, aracın fren aksamı bozulabilir.

 

Hava Filtresini temizleyin
Yazın tozlu yollarında kolayca kirlenen hava filtrelerini de kontrol etmek gerek. Hava filtresi tıkanmış veya yıpranmış olabilir. Aracınızı sonbahar ve kışın zorlu hava koşullarına hazırlamak için hava filtresini iyice temizleyin. Hava filtresini yıkayıp kuruttuktan sonra temiz bir halde yeniden takabilirsiniz. Hava filtreniz eskimişse değiştirmeyi ihmal etmeyin.

 

Cam sileceklerine özen gösterin
Sonbaharda görülen yoğun yağışlar cam sileceklerinin önemini arttırıyor. Özellikle yağışlı havalarda yolu daha iyi görebilmek açısından cam sileceklerini kullanıyoruz. Görüş alanı netliği ve güvenli bir sürüş deneyimi için cam sileceklerinin düzgün çalıştığından emin olun. Ayrıca cam silecek lastikleri eskimişse değiştirmenizde fayda var.

 

Lastikler
Yazın uzun bir yola çıktıysanız veya her gün aracınızla uzun mesafe yol kat ettiyseniz, lastiklerinizde aşınma olmuş olabilir. Bu nedenle lastiklerinizin durumunu kontrol edin, inik, patlak veya yıpranmış olup olmadığından emin olun. Ayrıca kışın zorlu hava şartlarını düşünerek şimdiden kış lastiği taktırmalısınız. Lastiklerinizin diş derinliği ve basıncını da kontrol etmenizde fayda var. Kış lastikleri hem aracınızın performansını arttırır, hem de güvenli ve konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar.

 

Aracınızı temizleyin
Yazın tozlu topraklı yolları, yoldan sıçrayan taşlar, ağaçlardan düşen parçaların neden olduğu izler ve lekeler ile aracınızın içi ve dışı kirlenebilir. Sonbahara yeni ve temiz bir başlangıç için aracınızı pırıl pırıl yapın.

 

Mini onarım
Aracınızda oluşan küçük çizik ve göçükleri kasko sigortanızın sunduğu haklar ile ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Her yıl ücretsiz sunulan mini onarım haklarınız ile aracınızın görünümünü yenileyebilirsiniz.

 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.