Araçlarda Sonbahar Bakımı

Araçlarda Sonbahar Bakımı

Sıcak yaz günlerini geride bıraktık. Sonbaharın o serin, rüzgarlı ve yağmurlu havaları yüzünü göstermeye başladı. Yazın aracınızla uzun seyahate çıkmanıza veya şehir içinde aracınızı sık kullanmanıza bağlı olarak aracınızın bazı parçaları yıpranmış olabilir. Bu noktada sonbaharda rahat ve sorunsuz bir yolculuk geçirmek için mevsimsel bir bakım yaptırmanızda fayda var. Aracınızı sonbahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik.

 

Motor Yağını Kontrol Edin

Mevsimler bakımlarda dikkat edilmesi gereken şeylerin başında motor yağı gelir. Motor yağı durumunu kontrol etmeli, eğer yağ değişimi zamanı geldiyse yağı yenilenmelidir. Yağ değişimi gecikmiş araçlarda teknik sorunlar meydana gelebilir. Bu durum can güvenliğinizi tehlikeye atarken, maddi hasarlarla yüzleşmenize de neden olur.

 

Sıvı Takviyesi Yapın

Aracınızın serin havalarda da performansından ödün vermemesini istiyorsanız, ihtiyacı olan sıvıları eklemelisiniz. Özellikle antifiriz ve alkolsüz cam silecek sıvısının yeterli miktarda olduğundan emin olun.

 

Frenlere Dikkat Edin

Yaz aylarında sıcak hava nedeniyle fazla ısınan frenler, fren hidroliği seviyesinin azalmasına sebep olur. Bu da fren mesafesini olumsuz yönde etkiler. Özellikle nemli bölgelerde yaşayan araç sürücüleri, yılda bir kez araçlarının fren hidroliğine bakmalıdır. Yağ seviyesine ek olarak fren hortumları da kontrol edilmeli, gerektiğinde değiştirilmelidir.

 

Hidrolik yağ değişimi yapılırken yağın kaynama noktasına uygun ürünler kullanın. Örneğin,DOT3 kullanılması gereken araca DOT4 kullanıldığında, aracın fren aksamı bozulabilir.

 

Hava Filtresini Temizleyin

Yazın tozlu yollarında kolayca kirlenen hava filtrelerini de kontrol etmek gerek. Hava filtresi tıkanmış veya yıpranmış olabilir. Aracınızı sonbahar ve kışın zorlu hava koşullarına hazırlamak için hava filtresini iyice temizleyin. Hava filtresini yıkayıp kuruttuktan sonra temiz bir halde yeniden takabilirsiniz. Hava filtreniz eskimişse değiştirmeyi ihmal etmeyin.

 

Cam Sileceklerine Özen Gösterin

Sonbaharda görülen yoğun yağışlar cam sileceklerinin önemini arttırıyor. Özellikle yağışlı havalarda yolu daha iyi görebilmek açısından cam sileceklerini kullanıyoruz. Görüş alanı netliği ve güvenli bir sürüş deneyimi için cam sileceklerinin düzgün çalıştığından emin olun. Ayrıca cam silecek lastikleri eskimişse değiştirmenizde fayda var.

 

Lastikler

Yazın uzun bir yola çıktıysanız veya her gün aracınızla uzun mesafe yol kat ettiyseniz, lastiklerinizde aşınma olmuş olabilir. Bu nedenle lastiklerinizin durumunu kontrol edin, inik, patlak veya yıpranmış olup olmadığından emin olun. Ayrıca kışın zorlu hava şartlarını düşünerek şimdiden kış lastiği taktırmalısınız. Lastiklerinizin diş derinliği ve basıncını da kontrol etmenizde fayda var. Kış lastikleri hem aracınızın performansını arttırır, hem de güvenli ve konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlar.

 

Aracınızı Temizleyin

Yazın tozlu topraklı yolları, yoldan sıçrayan taşlar, ağaçlardan düşen parçaların neden olduğu izler ve lekeler ile aracınızın içi ve dışı kirlenebilir. Sonbahara yeni ve temiz bir başlangıç için aracınızı pırıl pırıl yapın.

 

Mini Onarım

Aracınızda oluşan küçük çizik ve göçükleri kasko sigortanızın sunduğu haklar ile ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz. Her yıl ücretsiz sunulan mini onarım haklarınız ile aracınızın görünümünü yenileyebilirsiniz.


Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun trafik sigortası veya kasko teklifi seçebilir, anında satın alabilirsiniz. Koalay kredi kartı bilgilerinizi asla diğer firmalarla paylaşmaz ve kişisel bilgileriniz son teknoloji güvenlik sistemlerinin güvencesi altındadır.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Sağlığınızı ve çevreyi korumak, zararlı egzoz gazından ötürü para cezasına maruz kalmamak için egzoz muayenesini zamanında yaptırmalısınız.

Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç muayenesi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir? Araç muayenesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

2018 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayenesi için TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. 2018 yılı araç muayene ücreti otomobiller için 226,56 TL olarak belirlendi.