Muayene Raporunu Araçta Bulundurmak Zorunlu Hale Geldi

Aracınızda Muayene Raporunu Bulundurmak Zorunlu Hale Geldi

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Trafik Tescil Şube Müdürlükleri tarafından tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı. Bu belge yerine artık Araç Muayene Raporu araçlarda bulundurulmak zorunda.
 

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikle T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda araç muayenelerini gerçekleştiren TÜVTÜRK istasyonları, Trafik Tescil Şube Müdürlükleri‘nce tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamasının kalktığını duyurdu. Bu durumda sürücüler araç muayenesinin geçerlilik süresinin takibi için TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu ruhsatlarında bulundurmak zorunda olacak.


Eski Motorlu Araç Trafik Belgeleri Ne Olacak?

Ruhsat içinde yer alan bir belge olan Motorlu Araç Trafik Belgesi olmayacağından araç muayene süresinin takip edilebilmesi için Araç Muayene Raporunu mutlaka araçta bulundurmak gerekiyor. Peki, Motorlu Araç Trafik Belgesi olan fakat daha önce hiç araç muayenesi yaptırmayanlar ne yapacak?

İlk muayene süresini doldurmamış olan ve TÜVTÜRK istasyonlarında henüz bir muayene kaydı bulunmayan araç sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamaları gerekiyor.

 

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Motorlu Araç Trafik Belgesi olup daha önce araç muayenesine gitmemiş olan sürücüler, ilk araç muayesi için TÜVTÜRK istasyonuna gittiklerinde yeni muayene bilgisi Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Muayene sonlandığında TÜVTÜRK tarafından üzerinde araç muayene süresinin yazılı olduğu rapor verilecek. Bu nedenle raporu araçta bulundurmak gerekecek.

 

Muayene Süresini Unutan, Motorlu Araç Trafik Tescil Belgesi Olmayan Araç Sahipleri Muayene Süresini Nasıl Takip Edecek?

TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında araçların muayene bilgileri kayıt altındadır ve bu istasyonlardan aracın muayene raporu alınabilmektedir. Raporda aracın son muayene bilgisi de görülebilmektedir.

 

Ayrıca 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni araç satın alan kişilere Motorlu Araç Trafik Belgesi de verilmediğinden Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurulduğunda araç muayenesinin yapılması gereken tarih öğrenilebilmektedir.

 

2. El Araçların Muayene Süresi Nasıl Takip Edilir?

2.el araç satın alan kişilerin, aracın muayene süresini eski araç sahibinden öğrenmesi gerekir. Muayene süresinin takibi için varsa Araç Muayene Raporu mutlaka istenmelidir.

 

Araç Muayenesi İçin Gereken Evraklar

 

  • Ruhsat
  • Aracın vergi veya ceza borcunun olmaması
  • Trafik sigortası
  • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi

 

Eğer muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulunmalıdır.

 

Araç Muayenesi Yaptırılmadığında Ceza Ödenir Mi?

Araç muayenesinin belirli periyotlarla yaptırılması gerekmektedir. Yaptırılmadığında ise ceza ödemek zorunda kalırsınız. Araç muayenesi yaptırılmadığında 2 tür ceza uygulanmaktadır:

 

  1. Son araç muayene geçerlilik tarihine kadar muayene yaptırmadıysanız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmediyse muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğiniz ay hesaplanmaktadır.
     
  2. Trafik kontrollerinde aracınızın muayenesiz olduğu tespit edilirse veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanırsanız 96 TL ceza ödemekle yükümlü olursunuz. (2017 yılı) Eğer size tanınan süre içerisinde araç muayenesini yaptırmazsanız aracınız trafikten men edilebilmektedir.Aracınızı muayeneye götürmeden önce zorunlu trafik sigortanızın süresinin bitmediğinden emin olmalısınız.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ve Neleri Kapsar? Öğrenmek İçin Tıklayın!

 

Araç Muayenesinden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

Araç muayenesi yaptırmak isteyenler aracındaki hangi eksikleri tamamlamak zorunda? Sizler için derledik.

1 Yıllık Otomobil Masrafları

Trafik sigortasından araç muayenesine, araç bakımından temizliğine kadar yıllık otomobil masrafınızı bu yazımız sayesinde hesaplayabilirsiniz.

2018 Araç Muayene Fiyatları

Araç muayenesi için TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekiyor. 2018 yılı araç muayene ücreti otomobiller için 226,56 TL olarak belirlendi.