eşdeğer parça uygulaması

Trafik sigortasında eşdeğer parça uygulaması değişiyor

Hazine Müsteşarlığı tarafından 1 Haziran 2015 tarihi itibariyle şartları yeniden düzenlenen Zorunlu trafik sigortasında, dikkat çeken değişikliklerden biri de eşdeğer parça konusu. Genel şartlarda “eşdeğer parça” ile “orijinal parça” tanımları yapıldı. Sigorta şirketlerinin hasarlı araçların onarımında kullandığı eşdeğer yedek parça uygulamasında birtakım değişiklikler var.

Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse önce orijinaliyle, orijinal parçanın bulunmaması durumunda ise eşdeğer veya ömrünü tamamlamamış araçlar kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilecek.

Eşdeğer veya ömrünü tamamlamamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimi mümkün olduğu halde, sigortacının onayı olmadan orijinal parça ile onarım yapıldığında şirket kısmi bir sorumluluk alacak.

Sigortacının sorumluluğu, benzer hasarlardaki onarım uygulamasına göre, eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça bedeli ile sınırlı olacak. Kısmi onarımlarda ise sigorta şirketi yedek parça temin edebilecek.

Eşdeğer parça konusunda bir diğer yenilik ise kullanılacak eşdeğer parçaların belgelendirilecek olması. Yeni genelge ile eşdeğer parçalar belgelendirilecek ve sigorta şirketleri belgelendirilmeyen araç parçalarını tedarik edemeyecek. Kullanılacak ürünün TSE tarafından uluslar arası standartlar kapsamında testlerden geçirerek 2 yıllığına belgelendirilmesi gerekiyor.

Yurt dışından ithal edilecek parçalar ise, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan veya Uluslararası Akreditasyon Forumu çatısı altındaki ISO\IEC 17065 standardına uygun olarak akredite olmuş kuruluşlar tarafından belgelendirilmeleri halinde kullanılabilecek.

Yeni düzenlemeye göre en fazla hasara maruz kalan ve şikayet nedeni olan parçalara öncelik tanındı. Bu parçaların mevzuata uygun bir tesiste üretilip satışa sunulması gerekiyor. En çok hasar gören 20 parça belirlenip sigorta sektörüyle paylaşıldı ve içlerinde en çok zarar gören parçalar seçilip bunların belgelendirilmesine karar verildi.

Türkiye Sigorta Birliğine göre, orijinal yedek parçaların dışında kalan parçaların, fonksiyonellik, malzeme özellikleri ve tasarım boyutları bakımından özel standartlara uygunluğunun test edilmesi gerek. Testler sonucunda uygunluğunu onaylandığı takdirde belgelendirilecek. Belgelendirme 2 yıl süreyle Türk Standartları enstitüsü tarafından yürütülecek.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.