Trafik Kazalarını Azaltan Uyarı Sistemi

Trafik Kazalarını Azaltan Uyarı Sistemi

Eylül ayı başında Ankara'da düzenlenen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda masaya yatırılan, akıllı sürücü uyarı sistemlerinin Türkiye’ye gelmesi ve zorunlu olarak uygulamaya girmesi gündemde. Uyarı sistemi, trafik kazalarını ciddi oranda önlemesiyle biliniyor.

Avrupa ve Amerika’daki sürücü deneyimlerinde trafik kazalarını %70 oranında önlediği belirlenen akıllı uyarı sisteminin Türkiye’de zorunlu olması gündemde. Öncelikle 3.5 milyon toplu taşıma aracının kullanımına açılması planlanan sistem; sinyal vermeden şerit değiştirme, uyuklama, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma gibi durumlarda sürücüyü uyaracak. Tek araç için maliyeti 3 bin TL olan akıllı sistemin finansmanında sigorta şirketlerinin de görüşü alınacak.

 

Trafik Sigortasında İndirim İmkanı

Trafik kazalarını büyük ölçüde önleyecek olan akıllı uyarı sistemini aracına taktıran sürücüler zorunlu trafik sigortası primlerinde de indirimlerden yararlanabilecek. Trafik kazalarını önleyici sistemin, sigorta şirketlerinin sistemin maliyetlerini ölçmesinin ardından Türkiye’de öncelikle 3.5 milyon ticari aracı kapsayacak şekilde zorunlu olarak uygulamaya girmesi bekleniyor.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, Türkiye’de karayoluna çıkan tüm motorlu araçlar tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Karayolunda seyir halinde olan araçların kusurlu oldukları trafik kazasında üçüncü şahıslara vereceği maddi ve bedeni zararları karşılayan bir sigorta olan trafik sigortası, araç sahibinin kendi aracına vereceği zararları karşılamamaktadır. Trafik sigortası ile tazminat ödemesi ve maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ve zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi halinde kazada zarar gören kişinin ailesine de ödeme yapılmaktadır. Bu tazminat kazada yaşamını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre değişiklik göstermektedir.

 

Anlaşmalı olduğu farklı bir çok sigorta şirketinin tekliflerini anlık olarak sorgulayan ve en uygun seçenekleri size sunan Koalay’da bütçenize en uygun sigorta poliçesini satın alabilirsiniz. Koalay olarak size sunacağımız teklifler sigorta şirketlerinin sunduğu en düşük fiyatlara ilave bir komisyon ve ücret içermiyor.

 

Koalay’da Tüm Bilgiler Güvende

Her gün binlerce müşteriye fiyat teklifi ve sigorta poliçesi sunduğumuz Koalay.com en güvenli SSL yeşil bar sertifikasına sahiptir. Bu sertifika ile websiteye girilen isim, telefon, e-mail, T.C. kimlik numarası, plaka, ruhsat numarası, kedi kartı gibi kişisel verilerin şifreleme yöntemiyle güvenliğini sağlıyoruz. SSL güvenlik protokolü ile siber saldırılara karşı şifreleme yapıyoruz ve siz de gönül rahatlığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Otomobiline Meraklı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 17 Şey

Koalay’dan bir kasko sigortası satın alarak, kaza sonrası arabanızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz.

Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Geceleri de aracınızı rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız önerilerimize dikkat etmenizde fayda var.

Trafik Kazasından Sonra İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Trafik kazasında ilk yardım müdahaleleri. Kaza sonrasında yapılması gerekenler. İlk yardım nasıl yapılır?