trafik kazalarında ilk yardım

Trafik kazalarında hayat kurtarıcı ilk yardım müdahaleleri

Trafikte iyi ve güvenli bir yol deneyimi yaşamak için can ve mal güvenliğimizi koruyacak şekilde hareket etmeli, olası bir tehlikeyle karşılaşmamak için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Trafik kurallarına uyarak, dikkatli ve temkinli bir halde araç kullanmanız trafik kazalarını biraz olsun önleyecektir. Ancak tüm önlemlerinize rağmen trafik kazası olma ihtimali var. Bu kazalarda birçok kişinin hayatını kaybetmesi ilk yardımın önemini arttırıyor. Böyle bir durumda kazanın şokuyla panik olmak yerine, soğukkanlılığınızı koruyup gerekli ilk yardım müdahalesinde bulunarak kazada yaralananlara yardımcı olabilirsiniz.

İlk yardımın doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Yanlış uygulamalarla bazı yaralıların hayatını kaybetmesine veya sakatlanmasına yol açabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Sizler için temel ve basit tedbirleri bir araya getirdik. Ancak daha kapsamlı ilk yardım kuralları için bir kursa katılmanızda fayda var. İlk yardım sayesinde yaralı kişinin hastaneye götürülene kadar yaşam fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı olabilir, iyileşmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Kaza sonrası ilk olarak, tehlikeli bölgeden uzak durarak güvenilir bir bölgeye geçilmeli. Daha sonra olay yeri diğer sürücülerin görebileceği şekilde işaretlenerek diğer kazaların oluşması önlenmeli. Kazaya uğrayan arabanın motoru durdurulmalı ve çevrede zehirlenme veya patlama meydana gelmemesi için eğer varsa gaz tüpleri kapatılmalı.

 

Kaza sonrası yaralananlar için ilk yardım bilgileri

1. Öncelikle soğukkanlılığınızı koruyarak yaralı kişiyi sakinleştirin.

 

2. Yaralı kişinin bilincinin açık olup olmadığını kontrol edin. Bilinci açıksa ilk işiniz nabız ve solunum gibi hayati fonksiyonlarına bakmak olsun. Yerde yatıyorsa, dilinin gırtlağını tıkamasını önlemek için başını geriye atın.

 

3. Kalbi durmuşsa eğer biliyorsanız kalp masajı uygulayın. Solunumu duran yaralıya ise konuya hakim olmanız halinde yapay solunum uygulamalısınız.

 

4. Sağlığı yerinde olan çevredeki kişileri toplayarak yaralılara yardımcı olmaları organize edilmeli.

 

5. Kaza yerinde sağlık görevlisi bulunuyorsa, onun talimatlarına uymalı. Yoksa hemen ambulansa haber verilmeli, yangın varsa itfaiyeye bildirilmeli.

 

6. Yaralı kişinin kanaması varsa durdurulup sargı beziyle sarılmalı. Vücuda batmış cisimler çıkarılmaya çalışılmamalı.

 

7. Patlama ya da zehirlenme ihtimali varsa, çevredeki kişiler ortamdan uzaklaştırılmalı.

 

8. Çevredeki meraklı kişilerin hastaların etrafında toplanması önlenmeli.

 

9. Hastanın vücut ısısını korumaya yönelik önlemler alınarak hastanın şoka girmesi önlenmeli.

 

10. İlk yardımı yapan kişi, kan, salya gibi vücut sıvılarıyla temas etmemeli.

 

11. İlk yardımı yapan kişi bilmediği bir yöntemi uygulamamalı.

 

12. Sağlık ekipleri kaza yerine gelene kadar, yaralının kronik hastalığı veya düzenli kullandığı bir ilaç olup olmadığı öğrenilerek sağlık görevlilerine bu konuda bilgi verilmeli.

 

Trafikteyken başınıza ne zaman ne geleceği belli olmayabilir. Beklenmedik bir şekilde aniden bir kazayla burun buruna gelebilirsiniz. Böyle bir durumda hem başkalarına hem de aracınızın başına gelebilecek zararları güvence altına almak için trafik sigortası ve kaskoya sahip olmalısınız. Koalay.com bütçenize uygun kasko ve trafik sigortası seçenekleriyle sizi bekliyor.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.