Yeşil Kart Yurt Dışı Araç Sigortası Nedir?

Yeşil Kart Yurt Dışı Araç Sigortası Nedir?

Seyahatinizde özel aracınızla yurt dışına çıkmayı mı planlıyorsunuz? O halde yolculuğa çıkmadan önce aracınız için Yeşil Kart Araç Sigortası yaptırmalısınız. Bu sigorta Zorunlu Trafik Sigortası ile aynı işlevi görüyor. Türkiye’den yurt dışına gidecek olup, Yeşil Kart Sigortası yaptırmış olan bir araç, gittiği ülkede bir trafik kazasında kusurlu konumda olursa, karşı araçta neden olduğu maddi zararlar ve yolcuların tedavi giderleri Yeşil Kart Sigortası ile karşılanıyor.

Türkiye’de “Yeşil Kart Yurt Dışı Araç Sigortası” uygulamasını Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu yürütmektedir ve meydana gelebilecek trafik kazaları sonrasında hasar tazminatları bu kurumun sorumluluğu altındadır.
 

Yeşil Kart Araç Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yeşil kart araç sigortası, yeşil kart sistemine kayıtlı olan ülkelerde geçerlidir. Yeşil Kart Sistemi dahilinde herhangi bir ülkeye kayıtlı aracın ülkesi dışında neden olduğu trafik kazasında meydana gelen maddi, bedeni zararların karşılanması için bu sisteme dahil ülkelerde Yeşil Kart bulunmaktadır.

Yeşil Kart Sistemi’ne Kayıtlı Ülkeler Şunlardır:

Avustura, Arnavutluk, Andorra, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Bosna Hersek, Beyaz Rusya, İsviçre, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, Kuzey İrlanda, Yunanistan, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, İsrail, İran, İrlanda, İzlanda, Lüksemburg, Letonya, Litvanya, Malta, Fas, Moldova, Makedonya, Karadağ, Norveç, Hollanda, Portekiz, Polonya, Romanya, Rusya, İsveç, Sırbistan, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, Tunus, Türkiye, Ukrayna.
 

Türkiye’de Yeşil Kart Araç Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosu’na kayıtlı olan ulusal sigorta şirketleri Yeşil Kart Araç Sigortası düzenleyebilmektedir. Yeşil kart araç sigortasını yaptırmış olan sürücünün poliçesi, her ülkede geçerlidir ve her ülkeye ayrı bir sigorta poliçesi satın almak gerekmemektedir.

Yeşil kart araç sigortası, trafik kazasında kusurlu olan araç sahibi için güvence taşımamaktadır. Kusurlu aracın maddi hasarı ve araç içindeki yolcuların teminatı için yurt dışı teminatı olan kasko sigortası yaptırılmalıdır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Neden Trafik Kazası Oluyor?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba fiyat karşılaştırması nasıl yapılır? Araba fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Tüm detayları sizin için derledik!