Türkiye Sınır Kapıları

Türkiye Sınır Kapıları

Yılın her mevsiminde, her ayında gerek iş için gerekse tatil amaçlı ülkemizin çeşitli şehirlerine seyahatlerimiz olabiliyor. Özellikle bayramlarda, yaz ya da kış tatillerinde sınırlarımız dışında yer alan farklı ülkelere de tatil amaçlı seyahat etmeyi tercih edebiliyoruz. Sınır komşularımız arasında bulunan Yunanistan ve Bulgaristan birçok tatilcinin dinlenmek ve gezmek için seçtiği iki ülke. Yurtdışı tatili yapayım ama ulaşımı yakın olsun diyenler bu iki ülkeyi tatil yapmak için tercih edebiliyor. Özellikle Yunanistan’a ve Yunan adalarına tatile gidenlerin sayısı oldukça fazla. İpsala sınır kapısına 40 km uzaklıkta bulunan Dedeağaç (Alexandroupoli) ve 150 km uzaklıktaki Thassos Adası en çok tercih edilen yerler arasında sayılabilir.

Ülkemizin kara sınırı bulunduğu komşular Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye ve bu ülkelere ülkemizden çıkış yaparken kullanılabilen birçok sınır kapısı bulunuyor. Bu sınır kapılarından yolcu ve yük taşımacılığı yapılmakta. Özellikle ülkemizin ekonomisinde önemli bir rol oynayan Kapıkule için Türkiye'nin en işlek olan gümrük kapısı denebilir. Bunun sebebi Avrupa'ya yapılan ithalat ve ihracat'ın bu sınır kapısından yapılıyor olması. İpsala ise, Türkiye'den Yunanistan'a ve Yunanistan'dan Türkiye'ye kara yolu ile giriş ve çıkışın yapıldığı Edirne sınırları içerisinde bulunan sınır kapısı. Ortadoğu ülkelerinin, Türkiye üzerinden Avrupa ile ticaret bağlantısı Habur Sınır Kapısı ile yapılmakta.

Kendi araçları ile seyahat edenlerin kara kısmındaki sınır kapılarımızı bilmesinde fayda var. Ülkemizde kaç sınır kapısı var merak ediyorsanız işte ülkemizin kara sınır kapıları.

Türkiye-Yunanistan Arasındaki Sınır Kapıları

● İpsala-Edirne

● Uzunköprü-Edirne

● Karaağaç-Edirne

Türkiye-Bulgaristan Arasındaki Sınır Kapıları

● Kapıkule-Edirne (Tren)

● Aziziye-Kırklareli

● Hamzabeyli-Edirne

Türkiye-Gürcistan Arasındaki Sınır Kapıları

● Posof Türkgözü-Ardahan

● Canbaz-Ardahan (Tren)

● Sarp-Artvin

Türkiye-Ermenistan Arasındaki Sınır Kapıları

● Akkaya-Kars (Kapalı)

● Alican-Iğdır (Kapalı)

Türkiye-Azerbaycan Arasındaki Sınır Kapıları

● Dilucu-Iğdır

Türkiye-İran Arasındaki Sınır Kapıları

● Gürbulak-Ağrı

● Kapıköy-Van (Tren X-RAY)

● Esendere-Hakkari

Türkiye-Irak Arasındaki Sınır Kapıları

● Habur-Şırnak

Türkiye-Suriye Arasındaki Sınır Kapıları

● Cizre-Şırnak

● Şenyurt-Mardin

● Nusaybin-Mardin (Tren)

● Ceylanpınar-Şanlıurfa

● Karkamış-Antep

● Çobanbey-Antep (Tren)

● Öncüpınar-Kilis

● Akçakale-Şanlıurfa

● Yayladağı-Hatay

● Cilvegözü-Hatay

● Islahiye-Hatay (Tren)

● Mürşitpınar-Şanlıurfa

● Karbeyaz (Kapalı)

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.