kasko hasarsızlık indirimi

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 yıllık kasko poliçesi süresini hasarsız olarak tamamlayan araç sahipleri, bir sonraki yıl kasko poliçe fiyatları üzerinden hasarsızlık indirimi hakkına sahip oluyor. Kasko sigortası geçerli olduğu sene içinde araç bir trafik kazasında hasara uğrarsa ve bu zarar var olan kasko tarafından karşılanırsa bir sonraki yılın kasko poliçelendirmesinde indirim hakkının bir kısmı ya da tamamı kaybedilebiliyor.
 

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko hasarsızlık indirimi, poliçe süresi boyunca aracı ile trafik kazasına karışmamış dikkatli sürücüleri teşvik ve ödül amaçlı uygulanan bir sistemdir. Kasko hasarsızlık indirimi yıl boyunca aracınızla kazaya karışmayıp kasko ve zorunlu trafik sigortanızdan karşılamadığınız takdirde, gelecek yıl için belirli miktarda poliçe primlerinde indirim yapılmasını öngörür.

 

Hasarı Kaskonuz Yerine Kendiniz Karşıladığınızda Hasarsızlık İndirimi Geçerli midir?

Evet. Bir kazaya karışmanız durumunda, gerçekleşen hasarı poliçenizden karşıladığınız durumlarda hasarsızlık indirim hakkınız maalesef kalmaz. Fakat, tazminat almak yerine hasarı kendiniz karşılarsanız kaskonuzda indirim hakkınız kaybolmayacaktır. Bu sayede bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.

 

Kasko Hasarsızlık İndirim Oranları Nasıl Belirlenir?

Hasarsızlık indirimi oranları her sigorta şirketinde aynı olmayabilir. Hasarsızlık indirimi oranlarının belirlenmesinde aracın yaşı, markası, modeli gibi faktörler ve kasko değer listesi belirleyicidir. Hasarsız geçirilen 1 yılın sonunda, gelecek yılın kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinde,

 

 • Hasarsız tamamlanan 1 yılın sonunda kasko poliçesi yenilemede %30

 • Hasarsız tamamlanan 2 yılın sonunda kasko poliçesi yenilemede %40

 • Hasarsız tamamlanan 3 yılın sonunda kasko poliçesi yenilemede %50

 • Hasarsız tamamlanan 4 yılın sonunda kasko poliçesi yenilemede %60 oranlarında hasarsızlık indirim hakkı bulunuyor.

  

Sigorta Şirketinizi Değiştirdiğinizde Kasko Hasarsızlık İndiriminiz Kaybolur mu?

Kaskonuzu, poliçeniz bittiği tarihten sonra başka bir sigorta şirketine taşısanız bile kasko hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Çünkü Kasko hasarsızlık indirimi, araca değil sürücüye veriliyor. Sürücü herhangi bir kazaya karışmadığı için böylelikle ödüllendiriliyor ve kasko hasarsızlık indirimiyle teşvik ediliyor.

 

Kasko Hasarsızlık İndirimi, Kazadan Başka Hangi Sebeplerle Bozulur?

Kasko Hasarsızlık indiriminde esas olan süreklilik. Kaskolu olunan süre içerisinde herhangi bir kazaya karışılmasa bile, kasko bitiminden hemen sonra poliçe yenilenmezse kasko hasarsızlık indirimi bozulur.

  

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Önemli Bilgiler

 • Trafik kazasında araç sahibinin kusursuz olduğu resmi olarak belgelenirse hasar, trafik kazasına karışan diğer aracın sigorta şirketi tarafından karşılanır ve hasarsızlık indirimi hakkı korunmuş olur.

 • Poliçe yenilenmesi gerektiğinde, araçla herhangi bir kazaya karışılırsa ve hasar kasko ya da trafik sigortasından karşılanırsa gelecek yıl daha yüksek fiyat üzerinden poliçe yapılır.

 • Kasko poliçesinin geçerlilik süresi, yapıldığı tarihten itibaren 1 yıldır.

 • Kasko farklı bir sigorta şirketinden yaptırılmak istenirse önceki poliçede kazanılan hasarsızlık indirimi hakkı aynı şekilde devam eder.

 • Hasarsızlık indirimi hakkının devam etmesi için kasko poliçesinin yenileme süresini (1 yıl) geçirmemek gerekir.

 • Hasarsızlık indirimi hakkı olan araç sahibi, aracını aynı kullanım tarzında bir başka araçla değiştirirse hasarsızlık indirimi yeni alınan araçta devam eder.

 • Hasarsızlık indirimi hakkı olan araç sahibi, aracını farklı kullanım tarzında bir başka araçla değiştirirse, sürücünün hasarsızlık indirimi hakkı kaybolur.

 • Hasarsızlık indiriminin devam etmesi için kasko poliçesine araç değişimi olduğuna dair bir zeyilname belgesi eklenmesi gerekir.

 • Hasarsızlık indirimini teyp çalınması, cam kırılması ve kasko teminatındaki mini onarım hasarları bozmaz.

 

Sigorta şirketlerinin sunduğu kasko tekliflerini kısa sürede tarayarak karşılaştırdığımız Koalay’da en uygun fiyata kasko sahibi olabilir, aracınızı hasarlara karşı koruma altına alabilirsiniz. Kasko Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Aracınızda Oluşabilecek Teknik Sorunlar İçin Öneriler

Aracınızda oluşabilecek teknik sorunları nasıl çözebilirsiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!

Sigorta Şirketleri Çağrı Merkezleri Her An Yanınızda

Sigorta sayesinde büyük bir yükün altına girmekten kurtularak kendimizi daha rahat ve güvende hissediyoruz.

Trafik Sigortası Hakkında Hiç Bilmedikleriniz

Trafik sigortası nedir ve teminatları nelerdir? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!