Otomobil Meraklıları

Otomobiline Meraklı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 17 Şey

Otomobil meraklıları, özellikle erkekler için arabaları söz konusu olunca akan sular durur. Arabasına düşkün olanların tek isteği otomobillerinin her zaman dikkat çekici, temiz, ilk günkü gibi sağlam ve performanslı olmasıdır. İşte size temiz ve bakımlı bir otomobil için 17 tavsiye;

 

 1. Arabanızın içini ve dışını haftada bir temizleyin. Bu sayede arabanızı hem temiz tutar, hem de eskime ve yıpranmalara karşı önlem almış olursunuz.
   
 2. Aracınızın motor yağını periyodik olarak kontrol edin, 8.000 – 12.000 km aralıklarla motor yağınızı değiştirmeye özen gösterin.
   
 3. Her ay lastik basıncını kontrol edin, her 12.000 km de ön ve arka lastiklerin yerini değiştirin. Uygun olmayan lastik basıncı dengesizlik, düşük performans, lastiğin inmesi ve fazla yakıt tüketimi gibi birçok probleme yol açabilir.
   
 4. Fren balatalarını her 25.000’de kontrol edin, erimişse mutlaka değiştirin.
   
 5. Arabanızın farları kötü durumdaysa en kısa zamanda değiştirin. Eğer farlarınız düzgün çalışmıyorsa karanlıkta araba kullanmak sizin için bir kabusa dönüşebilir.
   
 6. Bir süreliğine arabanızı kullanmayacaksanız, uygun bir yere parkedin. Kısa bir süre için şehir dışında olacaksanız arabanızı kapalı garaja park edin veya mutlaka bir branda ile örtün.
   
 7. Aracınızın hava filtresini periyodik olarak değiştirin.
   
 8. Aracınızın camlarını su lekesinden korumak için leke önleyici sprey kullanın. Cam suyunu doldurmayı ihmal etmeyin. Cam silecek lastiklerini temizlemeye ve zamanında değiştirmeye özen gösterin.
   
 9. Aracınızın antifrizini dönemsel olarak, özellikle kış aylarında kontrol edin.
   
 10. Arabanızın hidrolik direksiyonunda bir hata olup olmadığını kontrol edin.
   
 11. Arabanızın bagajında yer paspası kullanarak temiz kalmasını sağlayın. 
   
 12. Bir sonraki bakım işleminde işinizi kolaylaştırmak için arabanızın bakım faturalarını düzenli olarak saklayın, yaptığınız bakımları ve değişen parçaları bir deftere not alın.
   
 13. Yaz aylarında arabanızı güneş ışınlarının zararlarından korumak için gölgelik bir alana park edin.
   
 14. Klimanızın bakımını ihmal etmeyin. Klima gazınızın basıncını kontrol edin. Basınç azalmışsa yeniden dolum yaptırın.
   
 15. Kuş pislikleri boyaya zarar verir. Aracınızda kuş pisliği oluştuğunu farkettiğinizde en kısa zamanda temizleyin.
   
 16. Bujileri periyodik olarak kontrol edin ve üretici firmanın tavsiye ettiği şekilde değiştirin.
   
 17. Aracınızla şehir içerisinde yaptığınız küçük hasarlar sonrası tamir ve boya işlemlerini trafik veya kasko sigortanızın teminatlarıyla yapmayı ihmal etmeyin.

 

Eğer aracınızın sigortası yoksa, kaza sonrası aracınızda oluşabilecek hasarları gidermek için bir kasko sigortası edinmenizde fayda var. Kolay adımlarla bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun sigorta tekliflerini sunduğumuz Koalay’dan bir kasko sigortası satın alarak, kaza sonrası arabanızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz. 

Trafikte Telefon Kullanmak Kaza Riskini Arttırıyor

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, telefona göz ucuyla bakmak ve benzeri hareketler kaza riskini arttırmaktadır.

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey Nedir?

Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Çocuklarla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

Çocuklarla rahat ve güvenli bir yolculuk arzu ediyorsanız, uymanız gereken 7 altın kuralı dikkate almanızı tavsiye ederiz.