deprem ve çocuklar

Her Annenin Çocuğuna Öğretmesi Gereken 4 Deprem Kuralı

1999 yılında meydana gelen ve büyük kayıpların verildiği Gölcük ve Düzce depremleri Türkiye’nin deprem gerçeğine genel bir bakış yapmak için yeterli olabilir. Depremin şiddeti ne olursa olsun can ve mal zararlarının oluşacağını unutmamak gerekir. Depremden hasarsız ya da az hasarla kurtulmak için öncelikle sağlam binalarda oturmak ve önlemler almak gerekiyor. Bu konuda aile, birlikte hareket etmeli ve çocuklarda da deprem bilinci oluşturulmalı.

Deprem bilincinin çocuklarda oluşturulması için öncelikle anne ve babaların bilinçli olması önemli. Ebeveynlerin, öncelikle hatırlaması gereken Zorunlu Deprem Sigortası’nı yaptırmak ve bu sigortayı her sene yenilemek. Zorunlu Deprem Sigortası DASK deprem sonrası meydana gelen hasarları teminat altına alan ve oturulamaz hale gelen ya da kısmi hasarlı binaların zararını hızlı bir şekilde tazmin eden bir sigorta türü. Çocuklarınıza deprem bilinci kazandırırken, evinizin sigortalı olduğunu ve hasarlarınız olsa da size yardım edileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuklar, aniden heyecanlanan ve korkuya kapılan bir yapıdadır. Bu nedenle onları deprem hakkında bilgilendirirken korku oluşturacak bir üslup kullanmamanız gerekmektedir. Deprem sırasında yapılması gerekenleri öğretirken, size katılım göstermelerine izin vermeniz, fikirlerini paylaşmaları heyecanlarını çabuk yenmeleri için faydalı olacaktır.

Deprem sırasında yapılacakları çocuklarınıza öğretirken 1 gün içinde sonuç almayı beklememelisiniz. Zaman zaman eğitimi tekrarlamak, birlikte uygulamak, onun sorularını cevaplamak daha kalıcı bir eğitim olmasını sağlayacaktır. Bu eğitimi verirken bir anne olarak çocuğunuza öğretmeniz gereken 4 deprem kuralını atlamamaya özen göstermelisiniz:

1- Deprem nedir?

Çocuklar depremin ne olduğunu bilmek isteyebilir. Eğitimin amacı gereği korunmaları gereken şeyin neden gerçekleştiğini onlara basit bir dille anlatabilirsiniz. Detaylı bilimsel bilgilerle kafalarını karıştırmamalısınız. Çocukların deprem hakkında bilmesi gereken:

“Dünya çekirdek, manto ve yer kabuğu olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Çekirdek en içte ve sıcaktır. Manto onun üzerindedir ve kalındır. Yer kabuğu en dıştadır ve soğuktur. Çekirdek sıcak olduğu için mantoyu yer kabuğuna doğru iter ve manto da yer kabuğundan etkilenerek soğumaya başlar. Bu kez manto aşağı doğru hareket eder. Bu durum, yer kabuğundaki levhaların hareket etmesine neden olur. Levhalar birbirine çarpar, aradaki kayalar sıkışır ve yerlerinden oynayarak kırılırlar. Levhalar yılda birkaç santimetreye kadar yer değiştirebilirler. Hareket ettiklerinde yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllarca birikmiş olan büyük bir enerji ortaya çıkar ve deprem oluşur.”

2- Deprem öncesi hazırlık

Deprem sonrası eviniz hasar almasa da 1 ya da birkaç gün dışarıda kalmanız gerekebileceğini, bunun için de bir çanta hazırlamanız gerektiğini çocuğunuza söyleyin. Onun ve ailedeki herkesin eşyalarının bu çantada yer alacağını ve yiyecek, su, giysi gibi her zaman kullandığınız eşyaları koyacağınızı belirtin.Çocuğunuz çantaya oyuncak gibi kendisine ait bir şeyler koymak isteyebilir. Çantada fazla yer kaplamayacak büyüklükte bir oyuncağı da malzemeler arasına ekleyebilirsiniz. Deprem çantasını aşağıdaki malzemeleri bir araya getirerek, çocuğunuzla birlikte hazırlayabilirsiniz.

 • Temiz su
 • Dayanıklı ve enerji veren yiyecekler

 • Radyo, fener ve uyumlu yedek piller

 • İlkyardım çantası

 • Kişisel reçeteli ilaçlar (kalp, tansiyon ilaçları ve çocuğunuzun kullandığı ilaçlar)

 • Herkes için birer kat giysi

 • Para

 • Kalem, kağıt, düdük

 • Önemli telefon numaraların bulunduğu bir dosya

 • Tuvalet kağıdı

 • Atıklar için poşetler


3- Depremde güvenli yerler

Çocuğunuza deprem sırasında evde ve açık alanda nerelerde bulunmaları gerektiğini mutlaka öğretmelisiniz. Salon, odalar, mutfak ve banyoda güvenli olan ve olmayan yerleri birlikte evi gezerek belirleyebilirsiniz. Deprem hakkında detaylı bilgi yerine, çocuğunuzun güvenliğini sağlamalısınız. Ev içindeki güvenli yerleri belirlerken çocuğunuzun da fikrini alabilirsiniz. Çocuğunuzun deprem sırasında evinizde güvenebileceği yerler şunlar olmalı:

 • Çocuğunuza sağlam bir masa altına başını koruyarak diz çökebileceğini uygulamalı olarak gösterebilirsiniz.

 • Banyoda küvet ve klozetlerin yanı güvenlidir.

 • Koridorlar çoğunlukla iç duvarlarla çevrelendiklerinden daha güvenlidir.

 • Deprem sırasında merdiven, balkon ve asansöre koşmamak gerekir. Buralar güvenli değildir.

 • Sarsıntı sırasında başa düşebilecek nesnelerin olduğu yerler tehlikelidir. (duvardaki tabloların, süs eşyalarının, kitap raflarının ..) olduğu yerler tehlikelidir.

 • Pencere kenarları, hem dış duvar olduklarından hem de camları kırılabileceğinden tehlikelidir.

 • Devrilebilecek mobilyalar tehlikelidir.

 • Mutfak, buzdolabı ve mutfak dolabı gibi açılıp dökülebilecek eşyalar bulunduğundan tehlikelidir.

Çocuğunuza deprem sırasında dışarıdaysanız binaların dış duvarlarının ve elektrik tellerinin tehlikeli olduğunu, park, meydan gibi açık alanlara hızlıca gidilmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza, deprem sırasında okuldaysa sıra yanına evde olduğu gibi başını koruyarak diz çökmesi ve öğretmeninin yönlendirmelerini takip etmesi gerektiğini söyleyin.

Ebeveynler olarak öncelikle mutfak dolabı, salondaki vitrin, büfe gibi büyük mobilyaları sabitlemelisiniz. Depremde binanız hasar almayabilir ancak büyük eşyalar deprem sırasında devrilerek aile fertlerine zarar verebilir.

4- Görevlendirin

Deprem sonrasında elektrik, doğalgaz ve su vanalarını kapatmalısınız. Bunu çocuğunuza söyleyerek, günü geldiğinde size hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yaşı uygunsa, vanaların yerlerini göstererek, nasıl kapatılacağını da öğretebilirsiniz.

Aynı şekilde, deprem çantasını çıkarken unutmamak için hatırlatma yapmasını da isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza A’dan Z’ye deprem sırasında yapabileceklerini sakinliğinizi koruyarak anlatmalısınız ki korkuya ve heyecana kapılmasın. Büyük bir felaket izlenimi yaratmanız, çocuğunuzun ciddi travmalar yaşamasına neden olabilir. Önceliğiniz onun can güvenliğini sağlamak olmalı. Basit bir anlatım dili kullanmanız ve güvenli bir binada yaşadığını öğrenmesi deprem bilincinin oluşması açısından yeterli olacaktır. Çocuğunuz sizden edindiği bilgilerle büyüdükçe deneyim kazanacak ve öğrendiklerini çevresindekilere aktaracak.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.